Uçak Bileti

Çek Cumhuriyeti‘nin başkenti Prag, Orta Avrupa’nın en popüler turizm destinasyonları arasında. Görkemli bir tarihi geçmişe sahip olan kentte mimari yapılar kentin ziyaretçilerini zamanda yolculuğa çıkarıyor.

Romanesk, Gotik, Barok, Rönesans ve Art Nouveau mimarisinin en güzel örneklerine sahip olan şehir, dört bir yanında kültür-sanat etkinlikleri ile öne çıkıyor. Ülkenin en büyük kenti olan Prag, aynı zamanda önemli bir bilim, sanat, ekonomi ve sanayi şehri.

Prag uçak bileti seçeneklerine göz atın.

Prag’da Görmeniz Gereken Yerler

1. Powder Tower

Türkçe ismi Pudra Kulesi olan Powder Tower, 1475 yılında dönemin kralı II. Vladislav tarafından yaptırıldı. Bir dönem saray olarak kullanılan yapı günümüzde belediye binası olarak kullanılıyor. Kapalı bir köprüyle ana yapıya bağlanan kulenin içerisinde 186 basamak bulunuyor. Kulenin şehir manzarası harika.

Mobil Uygulama

2. Dancing House

Tarihi geçmişini simgeleyen çok sayıda yapıya ev sahipliği yapan Prag’da 20. yüzyılın son döneminde inşa edilen Dans Eden Ev, şehrin en önemli turistik çekim noktalarından. Çek mimar Valdo Milunic ve Kanadalı Frank Gehry imzası taşıyan bu efsanevi bina hem dinamik hem statik elementleri bir arada bulunduruyor.

Bina kadın bir dansçının erkek partnerinin kulları arasındaki dans hareketlerini simgeliyor. Vltava Nehri ile Resslova Caddesi’nin üzerinde bulunan Dancing House şu anda özel bir şirketin ofisi. Binanın 7. katındaki Celeste Restaurant herkese açık.

3. Eski Yeni Sinagog

Prag, bir dönem Avrupa’da en yoğun Yahudi nüfusunun olduğu şehirlerden biriydi. Kent merkezinde yer alan Josefov Meydanı da o yıllarda Yahudilerin en çok yaşamayı tercih ettiği mahallenin merkeziydi. Prag’ın ilk Gotik mimari yapısı olan Eski Yeni Sinagog bu meydanın yanı başında. 1270 yılında tamamlanan yapı, 1942 ve 1945 yılları arasında yaşanan Nazi işgali dönemi haricinde aralıksız hizmet verdi.

4. Tyn Kilisesi

Tyn Kilisesi, Prag’ın eski kent merkezinde yer alan şehrin sembol yapılarından biri. 80 metrelik yüksekliği ile Prag’ın dört bir yanından görebileceğiniz yapının tarihi geçmişi 11. yüzyıla uzanıyor. Çatı ve kuleleri sonradan eklenen yapının içerisinde çok sayıda tarihi eser bulunuyor.

5. Wenceslas Meydanı

Prag’ın iki şehir meydanından biri olan Wenceslas, daha çok alışveriş meraklılarının tercih ettiği bir bölgenin merkezinde yer alıyor. Çevresinde çok sayıda mağaza ve alışveriş merkezinin bulunduğu meydan kentin en hareketli noktası.

6. Prag Astronomik Saati

Prag’da mutlaka görülmesi gereken eserlerden biri olan Astronomik Saat, gündoğumu, dün batımı, ay ve güneşin konumlarını, Babil saatini, Alman saatini ve bohem saatini aynı anda gösteriyor. 1410’da yapılan saatte her saat başı çanlar çalıyor ve havarilerin yürüyüşü ile muhteşem bir görsel şölen yaşanıyor.

7. Tarihi Şehir Merkezi

Prag’ın UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Eski Şehir Merkezi (Old Town), Wenceslas Meydanı ile Charles Köprüsü arasında konumlanıyor. Bölgenin tarihini simgeleyen çok sayıda yapıya ev sahipliği yapan merkezde Eski Belediye Binası, Tyn Katedrali gibi yapılar mutlaka görülmeli.

Otobüs Bileti

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here