PAYLAŞ

‘Vizem çıktı mı’, ‘çıkmazsa biletlerim yanar mı’ gibi kaygılardan uzak, yalnızca göreceğiniz güzel yerleri hayal edeceğiniz bir seyahat için vizesiz seyahat edilebilen Avrupa ülkeleri oldukça ideal. Doğal güzellikleri ve etkileyici tarihi dokuları ile göz alan bu şahane ülkelerde keyifli bir seyahat için tek yapmanız gereken şeyse gideceğiniz ülkeye karar vermek.

Vizesiz Seyahat Edebileceğiniz 5 Avrupa Ülkesi

1. Karadağ

Büyüleyici manzaralara sahip Adriyatik kıyılarının yanı sıra Orta Çağ’dan kalma mimarisiyle UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Kotor şehriyle de adından söz ettiren Karadağ, vizesiz seyahat eden turistlerin en gözde adreslerinden biri. Türkiye’ye yalnızca iki saat uzaklıktaki bu şahane ülkede; başkent Podgorica ve eşsiz sahilleri ile ünlenen Budva bölgesini de ziyaret edebilirsiniz.

2. Makedonya 

542 yıl boyunca Osmanlı egemenliğinde kalan Makedonya, günümüzde hala o dönemlerin kültürel ve mimari özelliklerini yansıtmaya devam ediyor. Başta Üsküp ve Ohri şehri olmak üzere gezilip görülecek çok sayıda turistik noktası bulunan ülkede 90 güne kadar vizesiz kalabilmek mümkün. Ayrıca Mustafa Paşa Camii, Eski Çarşı, Taş KöprüÜsküp Kalesi ve Ohri Gölü de Makedonya’nın popüler ziyaret adreslerinden.

3. Sırbistan

Makedonya, Karadağ, Bosna-Hersek, Macaristan, Hırvatistan, Arnavutluk ve Romanya ile komşu olan Sırbistan, Avrupa’da genç nüfusun en fazla olduğu ülkelerden biri. Renkli gece hayatı ve eğlenceli müzik festivalleri ile dikkat çeken ülkede; başkent Belgrad, Nova, Sad ve Nis gibi ünlü şehirler ile Tuna Nehri, Petrovaradin Kalesi ve Kalemegdan bölgesi de turistlerin oldukça ilgisini çekiyor.

4. Belarus

Kuzeydoğu Avrupa’nın yaklaşık 10 milyon nüfusa sahip etkileyici bir ülkesi olan Belarus, 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılması ile bağımsızlığını ilan etti. Türkler için 30 gün boyunca vizesiz seyahat imkanı sunan bu şirin ülkede; başkent Minsk, Mazyr, Gomel ve Navapolatsk gibi şehirler ile Brest Kalesi, Nesvizh Sarayı ve Mir Kalesi gibi tarihi yapılar da oldukça beğeni topluyor.

5. Bosna – Hersek

Çoğunlukla Boşnaklar, Sırplar ve Hırvatlar’dan oluşan üç etnik gruba ait insanların yaşadığı Bosna-Hersek, başkent Saraybosna, Mostar, Neum gibi şehirleri ile ekonomik bir tatil hayal edenlerin vazgeçilmez rotalarından. Bu tarihi ülkeyi ziyaret ettiğinizde; Srebrenica Anıtsal GalerisiSaraybosna Savaş Tüneli Müzesi, Mostar Köprüsü gibi önemli noktaları görmeyi unutmayın.

Siz de uçak bileti kampanyalarını değerlendirerek, Avrupa’nın birbirinden güzel ve etkileyici ülkelerini keşfetmeye başlayabilirsiniz.

Henüz Yorum Yapılmamış

BİR CEVAP BIRAK

sixteen + 6 =

loading-YouTube-player_zps9255a050