Yurt dışına çıkacaksınız ve uçuşunuz aktarmalı mı? Aktarma yapacağınız ülke sizden ayrıca vize isteyebilir. Buna transit vize denir. Bazı ülkeler bekleme süresine bakılmaksızın transit vize isterken bazıları ise belirli süre zarfında ve bazı durumlarda transit vize talep etmektedir. Avrupa uçak bileti veya Kuzey Amerika uçak bileti için ilgili sayfalarımızı inceleyebilirsin. Özellikle Amerika ve Kanada aktarmalı uçuşlarda Transit vize sahibi olmaya dikkat edilmelidir. 

Aktarma noktası olan ülke için alacağınız transit vize ile gitmek istediğiniz nihai lokasyon için aldığınız vize aynı değildir. Aktarma noktası olan ülke tarafından istenen bu geçici vize türü sayesinde aktarma havalimanında transit bekleme salonunda bekleyebilirsiniz; ancak havalimanı dışına çıkmanız veya bagaj almanız mümkün değildir.

Transit Vize Olmazsa Ne Olur?

Aktarmalı bir uçuşunuz var fakat aktarma noktası için transit vizeniz yoksa uçuşa alınmazsınız. Transit vizesi olmadığı halde havalimanına giren kişi havacılık kurallarına göre cezaya çarptırılır ve sınır dışı edilir.

Transit Vize Koşulları Nelerdir?

Transit vize şartları ülkeden ülkeye göre değişmektedir. Güncel transit vize şartları ile ilgili havayolu firmaları ile iletişime geçebilir veya ilgili ülkelerin konsolosluk sayfalarını ziyaret edebilirsiniz. 

Transit vize başvurusu yapılma aşamasında bazı ülkelerde konsolosluğa gitmek zorunlu iken bazılarında online olarak başvuru kabul edilmektedir. Gideceğiniz aktarma noktasının vizesine sahipseniz transit vize almanıza gerek yoktur.

Transit Vize Evrakları Nelerdir?

Transit vize evrakları da vize koşulları gibi ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir. Bazı farklılıklar mevcut olsa da transit vize almak için gerekli evraklar şu şekildedir diyebiliriz:

 • Transit vize başvuru formu
 • Konsolosluğa yazılmış transit vize dilekçesi
 • Varsa davetiye
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Geçerliliği en az 6 ay daha devam eden pasaport
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Gidiş-dönüş uçak biletleri
 • Otel rezervasyonu belgesi

Transit Vize İsteyen Ülkeler Hangileridir?

 • Amerika Birkeşik Devletleri: Amerika Birleşik Devletleri üzerinden aktarma yaparak başka bir ülkeye seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına C tipi Transit Vize alma koşulu vardır. Güncel bilgiler ve başvuru için ABD Büyükelçiliği web sitesini ziyaret edebilirsiniz. 
 • Almanya: Almanya, süreye bakılmaksızın vize isteyen ülkelerdendir. Umuma Mahsus (bordo) pasaporta sahip T.C vatandaşlarının Schengen vizesi olması durumunda transit vize almasına gerek yoktur. Transit için geçerli bir schengen vizesi olmayan Umuma Mahsus (Bordo) pasaporta sahip T.C. vatandaşlarının transit vize alması zorunludur. Diplomatik Pasaport (siyah) veya Hususi (yeşil) pasaportu olan T.C. vatandaşlarının transit vize almasına gerek yoktur. 
 • Fransa: 2022 itibarıyla; Fransa'dan aktarma yaparak AB veya Schengen bölgesi dışına seyahat edecek Umuma Mahsus Pasaport (Bordo Pasaport) sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için transit vize alma koşulu getirilmiştir. Halihazırda geçerli bir Schengen vizesi bulunan T.C. vatandaşları için transit vizeye gerek yoktur. Hususi Pasaport (yeşil) pasapoet sahipleri için transit vizeye gerek bulunmamaktadır.  Geçerli Schengen bölgesi vizesi, ABD, Kanada veya Japonya'dan alınmış geçerli vizesi olanlar; Schengen Bölgesi ülkeleri, Kanada, Japonya, San Marino ve bazı Karayip ülkelerinden oturum iznine sahip olanlar, Diplomatik (siyah) ve Hizmet (gri) pasaportuna sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İspanya transit vize uygulamasından muaf tutulacaktır. Güncel vize koşulları için Fransa Büyükelçiliği web sitesini ziyaret edebilirsiniz.
 • Hollanda: 1 Aralık 2022 itibarıyla; Amsterdam Schipol Havalimanı'ndan aktarma yaparak AB veya Schengen bölgesi dışına seyahat edecek Umuma Mahsus Pasaport (Bordo Pasaport) sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için Hollanda transit vizesi alma zorunluluğu getirilmiştir.. Geçerli Schengen bölgesi vizesi, ABD, Kanada veya Japonya'dan alınmış geçerli vizesi olanlar; Schengen Bölgesi ülkeleri, Kanada, Japonya, San Marino ve bazı Karayip ülkelerinden oturum iznine sahip olanlar, Diplomatik (siyah), Hususi (yeşil) pasaporta sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Hollanda transit vize uygulamasından muaf tutulacaktır. Güncel vize koşulları için Hollanda Büyükelçiliği web sitesini ziyaret edebilirsiniz.
 • İngiltere: Kanada, Avusturalya, Amerika ve Yeni Zelanda’ya seyahat edilmesi ve bu ülkelerin vizesine sahip olunması durumlarında talep edilmeyen transit vizeyi, diğer tüm durumlarda almak İngiltere için mecburidir.
 • İspanya: 4 Ağustos 2022 itibarıyla; İspanya üzerinden aktarma yaparak AB veya Schengen bölgesi dışına seyahat edecek Umuma Mahsus Pasaport (Bordo Pasaport) sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına transit vize alma koşulu getirildi. Geçerli Schengen bölgesi vizesi, ABD, Kanada veya Japonya'dan alınmış geçerli vizesi olanlar; Andorra, Schengen Bölgesi ülkeleri, Kanada, Japonya, San Marino ve bazı Karayip ülkelerinden oturum iznine sahip olanlar, Diplomatik (siyah) ve Hususi (Yeşil) pasaporta sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, İspanya transit vize uygulamasından muaf tutulacaktır. Güncel vize koşulları için İspanya Büyükelçiliği web sitesini ziyaret edebilirsiniz.
 • Çek Cumhuriyeti: Diplomatik(Siyah), Hizmet(Gri) ve Hususi(Yeşil) pasaport sahiplerinin transit vize almasına gerek yoktur. Umuma Mahsus (bordo) pasaport sahiplerinin geçerli bir schengen vizesi var ise ayrıca transit vize talep etmemektedir. Schengen vizesi olmayan Umuma Mahsus (bordo) pasaport sahiplerinin transit vize alması gerekmektedir. 
 • Yunanistan: Yunanistan üzerinden aktarma yapacak Umuma Mahsus (bordo) pasaport sahiplerinin geçerli bir Schengen vizesi var ise transit vizeye gerek yoktur. Geçerli bir Schengen vizesi olmaması durumunda transit vize almak zorunludur. Diplomatik, Hizmet ve Hususi (Yeşil) pasaporta sahip T.C. vatandaşlarının transit vize almasına gerek yoktur. 
 • İsviçre: Schengen vizesi olanlardan ve İngiltere, Kanada, Amerika’da oturma veya çalışma izni bulunan Türk vatandaşlarından İsviçre transit vize talep etmemektedir. Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahiplerinin geçerli bir schengen vizesi yok ise transit vize almak mecburidir. Diplomatik (Siyah), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) pasaporta sahip olanların transit vize almasına gerek yoktur. 
 • Bulgaristan: Mayıs 2023 itibarıyla Bulgaristan üzerinden Shengen ülkelerine seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına mevcut Schengen vizeleri ile öncelikle bir Schengen ülkesine giriş yapmaları koşulu getirilmiştir. Örneğin: İtalya'dan alınan Schengen vizesi ile Bulgaristan'a ilk giriş yapılamaz. Önce İtalya'ya veya başka bir Schengen ülkesine giriş yapıldıktan sonra (Schengen vizesi çoklu girişe sahip ise) ikinci kez Bulgaristan'a giriş yapılabilir. Bu koşulların karşılanmadığı durumlarda Bulgaristan transit vizesi almak zorunludur. Güncel koşullar için Bulgaristan Büyükelçiliği web sitesini ziyaret edebilirsiniz. ​
 • Kanada: Transit vizeden ancak Kanada vizesi olması durumunda muaf olunabilir.

Önemli Not: Ülkelerin güncel transit vize koşulları için seyahat edeceğiniz havayolu firması ile iletişime geçmenizi veya ilgili ülkenin büyükelçilik veya konsolosluk web sitelerini ziyaret ederek transit vize koşullarını kontrol etmenizi önemle rica ederiz.