Vizesiz Balkan şehirleri özgürce seyahat edebileceğiniz, bir uçak bileti ve bir çanta ile havalanabileceğiniz pek çok seçenek sunuyor. Böylece belge hazırlamak için oraya buraya koşturmaktan kurtulacağınız gibi genellikle ekonomik bir tatil yapma şansına da sahip oluyorsunuz.

Balkanlar’da Vizesiz Gezebileceğiniz Nefis 5 Şehir

1. Saraybosna, Bosna Hersek

1878’e kadar Osmanlı egemenliğinde kalan, tarihimizin ve kültürümüzden ortak izleri yaşatan, günümüzde ise Bosna-Hersek’e başkentlik yapan Saraybosna, farklı dil, din ve kültüre ev sahipliği yapmış bir medeniyetler şehri.

Savaşın izlerinin yavaş yavaş yerini yeni anılara bıraktığı Saraybosna’da tarihi koklayabilir, ünlü Mostar Köprüsü’nde geçmiş zamanları hayal edebilirsiniz. Dünyada en çok ziyaret edilen ilk 10 şehir arasında bulunan Saraybosna, etrafı yeşil dağlarla çevrili, ortasından Miljacka Nehri’nin geçtiği bir kent. Başçarşı, Ferhadiye Caddesi ve I.Dünya Savaşı’nı başlatan Latin Köprüsü, Hünkâr Camii ve pek çok Osmanlı eserini ziyaret edebilirsiniz.

Saraybosna uçak bileti seçeneklerine göz atın.

2. Üsküp, Makedonya

Vizesiz ziyaret edebileceğiniz ülkeler arasında bulunan ve Türkiye’ye yakınlığı bakımından en çok tercih edilen Balkan ülkeleri, ortak tarihimizi sayesinde kültürel olarak da ziyaret etmekten hoşlandığımız destinasyonların başında geliyor.

Makedonya’nın başkenti Üsküp, türkülerimizde bile adı geçen Vardar Ovası’na da ev sahipliği yapıyor. 1913’e dek Osmanlı hakimiyetinde kalan, günümüzde ise Makedonlarca Skopje adı verilen Üsküp, köşe bucak Osmanlı kokan şirin mimarisi ve muazzam doğasıyla vizesiz seyahat tutkunlarının önde gelen tercihlerinden. Üstelik uygun fiyatlı uçak bileti bulabileceğiniz bir destinasyon olan Üsküp gayet ucuz bir şehir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Vize Makaleleri
E-vize nedir?
Vize sponsor nedir?
Öğrenci vizesi nasıl alınır?
Transit vize nedir?
Vizesiz gidilecek ülkeler
Vize isteyen ülkeler
Schengen vizesi nedir?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here