PAYLAŞ

Vizesiz Balkan şehirleri özgürce seyahat edebileceğiniz, bir uçak bileti ve bir çanta ile havalanabileceğiniz pek çok seçenek sunuyor. Böylece belge hazırlamak için oraya buraya koşturmaktan kurtulacağınız gibi genellikle ekonomik bir tatil yapma şansına da sahip oluyorsunuz.

Balkanlar’da Vizesiz Gezebileceğiniz Nefis 5 Şehir

1. Saraybosna, Bosna Hersek

1878’e kadar Osmanlı egemenliğinde kalan, tarihimizin ve kültürümüzden ortak izleri yaşatan, günümüzde ise Bosna-Hersek’e başkentlik yapan Saraybosna, farklı dil, din ve kültüre ev sahipliği yapmış bir medeniyetler şehri.

Savaşın izlerinin yavaş yavaş yerini yeni anılara bıraktığı Saraybosna’da tarihi koklayabilir, ünlü Mostar Köprüsü’nde geçmiş zamanları hayal edebilirsiniz. Dünyada en çok ziyaret edilen ilk 10 şehir arasında bulunan Saraybosna, etrafı yeşil dağlarla çevrili, ortasından Miljacka Nehri’nin geçtiği bir kent. Başçarşı, Ferhadiye Caddesi ve I.Dünya Savaşı’nı başlatan Latin Köprüsü, Hünkâr Camii ve pek çok Osmanlı eserini ziyaret edebilirsiniz.

Saraybosna uçak bileti seçeneklerine göz atın.

2. Üsküp, Makedonya

Vizesiz ziyaret edebileceğiniz ülkeler arasında bulunan ve Türkiye’ye yakınlığı bakımından en çok tercih edilen Balkan ülkeleri, ortak tarihimizi sayesinde kültürel olarak da ziyaret etmekten hoşlandığımız destinasyonların başında geliyor.

Makedonya’nın başkenti Üsküp, türkülerimizde bile adı geçen Vardar Ovası’na da ev sahipliği yapıyor. 1913’e dek Osmanlı hakimiyetinde kalan, günümüzde ise Makedonlarca Skopje adı verilen Üsküp, köşe bucak Osmanlı kokan şirin mimarisi ve muazzam doğasıyla vizesiz seyahat tutkunlarının önde gelen tercihlerinden. Üstelik uygun fiyatlı uçak bileti bulabileceğiniz bir destinasyon olan Üsküp gayet ucuz bir şehir.

3. Budva, Karadağ

Balkanların en önemli destinasyonlarından biri olan Budva, Adriyatik’in maviliklerinde kaybolup bölgeye özel yerel lezzetlerin tadına bakabileceğiniz, Karadağ’ın en güzel sahil kentlerinden biri.

Yaz aylarında ziyaretçi akınına uğrayan şehir, Karadağ’da Kotor ile birlikte UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan tarihi şehir merkezine sahip.

4. Ohrid, Makedonya

Makedonya’nın Ohri Gölü kenarındaki en büyük, ülkenin ise sekizinci büyük şehri olan Ohrid, sahip olduğu 365 kilise ile bu alanda dünyada tek. Bu özelliği ile Balkanların Kudüsü olarak da bilinen Ohrid, rengarenk evleri ve anıtları ile turizmde ülkenin başkenti Üsküp ile yarışıyor.

Ohrid uçak bileti seçeneklerine göz atın.

5. Belgrad, Sırbistan

Sırbistan’ın başkenti Belgrad, yemyeşil şehir parkları, tarihi binaları ve nehir kenarı yerleşim alanlarıyla dikkat çeken, Avrupa gece hayatının en popüler şehri.

Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği noktada kurulan kent, milattan önce beşinci yüzyıla uzanan bir geçmişe sahip. Belgrad Kalesi, Sırbistan Ulusal Müzesi, Nikola Pasic Meydanı, Aziz Sava Katedrali, Nikola Tesla Müzesi, Taş Meydan, Usce, Zemun, Belgrad Sarayı kentte gezilecek en önemli adresler. Diğer Avrupa kentlerine göre daha ucuz bir şehir olan Belgrad, yeme içme ve eğlence konusunda makul fiyatlara sahip.

Henüz Yorum Yapılmamış

BİR CEVAP BIRAK

loading-YouTube-player_zps9255a050