facebook pageview

Makedonya

'' Balkanların En Güzel Ülkelerinden Makedonya
Makedonya

Tarihte birçok imparatorluk ve krallığın izlerini taşıyan Makedonya, Balkanlarda tam 542 yıl Osmanlı egemenliğinde kalmış bir ülke. Vardar Nehri’nin tam ortasından geçtiği ülke, farklı etnik köken ve inanç grubundan çok sayıda insanın bir arada yaşadığı, doğal güzellikleri ve tarihi yapılarıyla Balkanların en güzel destinasyonlarından biri.

Yugoslavya’nın güneydeki en uç sınırını oluşturan Makedonya, Yugoslavya döneminden geniş caddeleri, sosyal konutları ve gündelik yaşamdaki izleriyle ziyaretçilerine o günleri hatırlatıyor.

Makedonya Gezilecek Yerler

Vardar Nehri’nin iki yakasına kurulu olan Üsküp, yerel dilde Skopje olarak biliniyor. Bir yakasında Arnavutlar ve Müslümanların yaşadığı Üsküp’te, nehrin diğer yanında Ortodoks Hıristiyanlar yaşıyor.

Makedonlar, Arnavutlar ve Türklerin uyum içerisinde yaşadığı Makedonya’nın başkenti Üsküp, Makedonya’da gezilecek yerler arasında başlangıç noktası olabilecek düzeyde. Makedonyalı İskender’i sahiplenme nedeniyle Yunanistan’la sorun yaşayan Makedonya’da birçok yerde İskender ve ailesine rastlamak mümkün.

Başkent Üsküp’te geleneksel mimariyle modern mimari birbirinden kesin hatlarla ayrılıyor. Geçmişten kalan tarihi bölgeler bir arada toplanırken, şehrin daha modern yüzünü oluşturan bölgelerde toplu konutlar ve diğer yaşam alanları bulunuyor.

Esnafının büyük çoğunluğunun Türk olduğu Old Bazaar, Türk ya da Osmanlı Çarşısı olarak da anılıyor. Anadolu’daki çarşıları andıran çarşıda Türklere karşı oldukça sıcak bir yaklaşım var. Çarşıda çok sayıda Osmanlı yapısı da bulunuyor. Bu yapılar arasında Kurşunlu Han, Sulu Han, Davut Paşa Hamamı ve Mustafa Paşa Camii ilk akla gelenlerden.

Üsküp’ün sembol yağısı Taş Köprü, 15. yüzyılda inşa edilmiş. Üsküp Kalesi, Ulusal Müze, St. Clementin Katedrali, Saat Kulesi, Sveti Spas Manastırı, Hünkâr, Yahya Paşa, Murat Paşa camileri ve Çifte Hamam da görülebilecek diğer yerlerden.

Üsküp’ün turizm cenneti Ohrid (Ohri), kendi ismiyle anılan gölün etrafında kurulu. Bu tarihi şehir aynı zamanda Kiril alfabesine hayat veren bölge olarak da biliniyor. Tarihi kilise ve katedraller ile muhteşem göl manzarasına sahip olan Ohrid UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde. Gölün çevresinde tam 365 tane kilise bulunuyor.

Makedonya’ya gelmişken Kırçova, Kalkandelen ve Atatürk’ün askeri eğitim aldığı Manastır kentleri de listeye dahil edilecek yerlerden.

Makedonya’ya Nasıl Gidilir

Türkiye’den Makedonya’ya en kolay ulaşım yöntemi hava yolu. İstanbul ile Üsküp arasında haftanın 7 günü direkt uçuş yapılıyor. Ayrıca dönem dönem Ohrid’e charter uçak bulmak da mümkün. Bunun için Makedonya uçak bileti seçeneklerine göz atmak gerekiyor. Makedonya’ya İstanbul otobüs seferleri de var. Daha ekonomik bir yolculuğu tercih etmek isteyenler için otobüs denenebilir. Ancak otobüs yolculuğu yaklaşık 18 saat sürüyor.

Doğal güzellikleri, Türk damak tadına yakın lezzetleri, Osmanlı izleri taşıyan yapıları ve izleri ve çok kültürlü yaşamı ile Makedonya, yakın coğrafyada gidilebilecek en güzel rotalardan biri. Hemen şimdi Makedonya planını hayata geçirmek için harekete geçin, uçak biletlerine göz atın.

Makedonya İle İlgili Yazılar

Makedonya’da Görebileceğiniz 8 Yer

Makedonya’da Görebileceğiniz 8 Yer

Makedonya; Ohrid, Üsküp, Tetova, Bitola, Struga, Mavrovo gibi Balkan coğrafyasının en güzel şehirlerine ev sahipliği yapan yaklaşık iki milyon kişinin yaşadığı bir Avrupa ülkesi. Muhteşem manzaralar oluşturan doğal güzellikleri, tarih boyunca bölgede yaşayan medeniyetlerin izler taşıyan eski yapıları, binlerce sanat eseri ve tarihi eşyanın sergilendiği müzeleri ve leziz yemekleriyle adeta kusur...

Devamını Oku

Balkanların En Güzel 3 Balayı Ülkesi

Balkanların En Güzel 3 Balayı Ülkesi

Düğün döneminin tatlı ama yorucu telaşından kurtulup Balkan ülkelerinin kültürel ve doğal güzellikleri arasında şahane bir tatil yapmaya ne dersiniz? Sakin atmosferi ve tarih kitaplarından fırlamış izlenimi uyandıran sokaklarıyla sizi kalbinizden vuracak bu ülkeler, balayınızı keyif dolu anlara dönüştürmenize yardımcı olabilir. İşte, tatil rotasını vizesiz Avrupa ülkelerine çeviren romantik çif...

Devamını Oku

Gostivar’da Görmeniz Gereken 5 Yer

Gostivar’da Görmeniz Gereken 5 Yer

Makedonya‘da, nüfusunun yüzde 60’a yakını Arnavutlardan oluşan şirin bir yerleşim yeri olan Gostivar, çok kültürlü yapısı, iklimi ve doğasıyla ülkenin en önemli turizm merkezlerinden. Yaklaşık 80 bin kişinin yaşadığı bu şehir, huzur dolu atmosferi, misafirperver insanları ve Osmanlı’dan esintiler taşıyan kültürel yaşamıyla görenleri kendine hayran bırakıyor. İsmini misafir anl...

Devamını Oku

Türkiye’den Vize İstemeyen Ülkeler 2017

Türkiye’den Vize İstemeyen Ülkeler 2017

Vize seyahat özgürlüğü önündeki en büyük engel. Seyahat etmek isteyen birçok insan vize uygulamaları nedeniyle planlarını değiştiriyor. Vize başvuru sürecinde istenen evraklar, harcanan emek ve para ile zaman kaybı birçok kişi için kabusa dönüşüyor. Vizesiz seyahat edilen ülkelere pasaport ve uçak bileti ile ulaşmak oldukça kolay. Özellikle ucuz uçak bileti almanın eskiye göre daha da ...

Devamını Oku

Türk Tarihine Yön Veren Makedon Kenti, Bitola

Türk Tarihine Yön Veren Makedon Kenti, Bitola

Bitola, Makedonya’nın başkent Üsküp’ten sonraki ikinci büyük şehri. Ülkenin güneyindeki Pelagonya Vadisi’nde, Yunanistan sınırına yakın bir bölgede bulunan kent, ismini Slavca manastır anlamına gelen Obital kelimesinden alıyor. Baba Dağı eteklerinde ve Obitel Nehri’nin kıyısında bulunan Bitola, Türk tarihi açısından oldukça önemli bir yere sahip. Türk Tarihine Yön Veren Makedon Kenti, Bitola Bi...

Devamını Oku

Ohrid Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey

Ohrid Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey

Makedonya‘nın ve Avrupa‘nın en güzel yerleşim yerlerinden biri olan Ohrid, eşsiz doğası ve güleryüzlü insanlarıyla da kendine hayran bırakıyor. Ülkedeki en büyük sekizinci şehir olmasına rağmen turizm bakımından oldukça popüler bir destinasyon olarak dikkat çeken bu eşsiz yer, huzur dolu bir atmosfere ve birbirinden etkileyici turistik noktalara sahip. Antik dönemde ışık şehri anlam...

Devamını Oku

Üsküp Haritası

5 Günlük Hava Durumu

GÜN
SICAKLIK
HAVA
icon temperature 23/11
weather forecast icon for 22,94 degrees
icon temperature 22/11
weather forecast icon for 21,88 degrees
icon temperature 23/11
weather forecast icon for 23,22 degrees
icon temperature 22/10
weather forecast icon for 22,34 degrees
icon temperature 22/10
weather forecast icon for 22,13 degrees
x
Üsküp Haritası

Makedonya Şehirleri

En uygun uçuşları bulmak için gitmek istediğin şehre tıkla

  • Üsküp Uçak Bileti

    Üsküp

  • Ohrid Uçak Bileti

    Ohrid

Yakındaki Ülkeler

İşlemin gerçekleşiyor, biraz beklemen gerekebilir...
Parola Sıfırlama

Lütfen hesabına ait e-posta adresini gir. Adresine, parolanı değiştirebileceğin bir link göndereceğiz.

x
Sevgili Kullanıcı:
x
Turna.com'un özel fırsatlarından
sen de haberdar ol!
Geçerli bir e-posta adresi girmeni bekliyoruz.