Vize Sponsor Nedir?

Yurt dışına seyahat etmek isteyen ancak geliri bulunmayan ve dolayısıyla da vize başvurusu esnasında gelir belgesini ibraz edemeyen kişilerin başvurusunun kabul edilmesi için yurt dışı gezisi masraflarını karşılayacak bir kişiyi teminat olarak göstermesi gerekmektedir. Bu kişilere vize sponsoru denir. Yurtdışına uçak bileti almadan önce vize sponsorunuzun olması gerekebilir.

Hangi Durumlarda Vize Sponsoru Gerekmektedir?

• Vize talebinde bulunan kişi bordrolu çalışan, emekli veya çiftçi değilse

• Seyahat masraflarının vize talebinde bulunan kişi tarafından karşılanabileceğini gösteren bir belge yoksa; çalışmıyor veya kurum bağımsız çalışıyorsa

• Kişinin banka hesabında vize için talep edilen miktar bulunmuyorsa ya da son 3 aya ait hesap hareketi yoksa

yurt dışı seyahatini gerçekleştirmek için sponsor bulunması gerekmektedir.

Sponsorsuz vize almak ise biraz zor bir ihtimaldir. Çünkü vize verilirken dikkat edilen bir husus da yurt dışına çıkan kişinin geri dönmeme veya vize süresini ihlal etme durumudur ki bu da sıkıntı yaratmaktadır. Bu nedenle herhangi bir gelir belgesi gösterilmeden veya sponsor bulunmadan vize alabilmek ancak banka hesabında yüklü bir miktar para bulunmasıyla mümkün olabilir.

Kimler Vize Sponsoru Olabilir?

Yurt dışına çıkacak olan kişinin vize sponsoru yalnızca birinci derece akrabası olan annesi, babası, eşi ve çocukları olabilir. Kardeşler birinci derece değil ikinci derece akraba sayılmaktadır. Kişinin 1.derece akrabası yoksa gerekli belgeler düzenlenerek yasal velisi sponsor gösterilebilir veya 1.dereceden akrabası var ancak onların da gelir belgesi yoksa ancak o zaman ikinci ve üçüncü derece akrabalar sponsor olarak gösterilebilir fakat bu durumda sorun çıkarabilecek ülkeler bulunmaktadır. Ek olarak ikinci veya üçüncü derece akrabaların sponsor olarak gösterilebilmesi için birinci dereceden akrabaların, yurt dışına gidecek olan kişinin masraflarını karşılayamayacağına dair bir dilekçe de yazması gerekir. Eğer kişinin gideceği ülkede bir arkadaşı varsa ve ülkeye davetiye ile gidecekse bu durumda bu kişi de sponsor olarak gösterilebilir. Ancak vize konusunda herhangi bir sıkıntı yaşanmak istenmiyorsa başvuru yapmadan önce detaylı araştırma yapılması gerektiği unutulmamalıdır.

Vize Sponsoru İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

• Sponsor tarafından yazılmış ve üzerinde ıslak imzasının bulunduğu dilekçe

• Sponsorun iş durumunu gösteren belgeler

• Sponsorun maddi durumunu gösteren araba ruhsatı, ev tapusu ve banka hesap dökümü gibi belgeler

• Sponsorun belirtilen kişi olduğundan emin olmak için noterden alınacak imza sirküleri

• Sponsor olacak kişinin nüfus dairesinden alacağı vukuatlı nüfus kayıt örneği

Başvurunun sorunsuz ilerlemesi için bu belgelerin başvuru formuyla beraber eksiksiz olarak teslim edilmesi gerekmektedir.

Vize Sponsor Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Vize başvurusunda teslim edilmesi gereken sponsor dilekçesi standart dilekçe kurallarına bağlı olarak yazılmalıdır. Vize sponsor dilekçesinin örneği aşağıdaki gibidir:

…………… (Ülke İsmi- Örneğin; ALMANYA) BAŞKONSOLOSLUĞUNA,

Kızım/Oğlum (sponsor olunacak kişiye göre değişebilir) ………………(ad-soyad) …………/………….. (gün-ay-yıl şeklinde yazılacak) tarihleri arasında yapacağı gezi masraflarının tümünün tarafımca karşılanacağını arz ederim.

İSİM - SOYİSİM

İMZA