Uçak Bileti

Arnavut kaldırımlı dar sokakları, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren birbirinden harika yerleşim yerleri, mimari yapıları ve zengin kültürel dokusuyla hayranlık uyandıran Hırvatistan, Avrupa’nın en sevilen turizm destinasyonlarından biri. Tarihi ve kültürel güzelliklerinin yanı sıra yaz aylarına keyif katan manzaralar saklayan enfes sahilleriyle de adını duyuran bu coğrafya, hem yaz hem de kış aylarında oldukça kalabalık oluyor. 2013 yılından bu yana Avrupa Birliği (AB) üyesi olan bu ülkeye gitmeden önce Schengen vizenizi almayı ihmal etmeyin. İşte Hırvatistan sokaklarında görmeniz gereken turistik yerlerden bazıları.

Hırvatistan’da Görmeniz Gereken 6 Yer 

1. Dubrovnik Old Town

Adriyatik kıyıların en güzel şehri olarak anılan Dubrovnik’in en popüler ziyaret noktalarından biri Dubrovnik Old Town. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren bu bölge, etkileyici mimarisiyle masal diyarlarını andıran bir görünüme sahip.

2. Plitvizce Gölleri Milli Parkı

UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’ne aldığı Plitvice Gölleri ile ünlü olan Plitvizce Gölleri Milli Parkı, muhteşem doğası, tertemiz havası ve göz kamaştıran güzellikteki manzaralarıyla ülkenin en etkileyici yerlerinden biri. Bosna-Hersek sınırına oldukça yakın bir konumda yer alan bu milli parka uğramadan ülkeden ayrılmamalısınız.

Mobil Uygulama

3. Diocletian Sarayı

Roma İmparatoru’nın Split şehrine inşa ettirdiği Diocletian Sarayı, çevresini saran tapınak ve duvarlarla ihtişamlı bir görünüm oluşturuyor. Yapıldığı yıllarda yazlık saray olarak kullanılan bu yapı, günümüzde ülkeye gelen turistlerin ilk ziyaret ettiği yerler arasında.

4. Korcula

Deneyimleriyle pek çok kaşife ilham kaynağı olan dünyaca ünlü tüccar Marco Polo’nun doğum yeri olarak da anılan Korcula, huzur dolu atmosferiyle öne çıkan şirin köyleri, masmavi sulara sahip plajları ve bakir doğasıyla göz kamaştıran ormanlarıyla Adriyatik kıyılarını süsleyen eşsiz bir tatil adası.

5. Pula Arenası

Pula Amfitiyatrosu olarak da bilinen Pula Arenası, Roma mimarisinin en çarpıcı örneklerinden biri. Milattan Önce 27-68 yılları arasında Pula şehrinde inşa edilen bu arena, dünyanın en önemli altı arenası arasında yer alıyor. Yaklaşık 23 bin kişi kapasiteli bu yapının toplam 15 kapısı bulunuyor.

6. St. Mary Kilisesi

Hırvatistan’ın beşinci büyük yerleşim yeri olan Zadar şehrinde yer alan St. Mary Kilisesi de, ülkenin görülmeye değer yerleri arasında. Adriyatik Denizi kıyısında bulunan Zadar’ın eski şehir bölgesine de ev sahipliği yapan kilise çevresi, oldukça hoş bir mimariye sahip.

Eğer siz de bu etkileyici ülkeyi ve birbirinden harika turistik noktalarını daha yakından keşfetmek istiyorsanız, yapmanız gereken ilk şey Hırvatistan uçak bileti fırsatlarına göz atmak.

Otobüs Bileti

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here