Uçak Bileti

Norveç, doğa harikası coğrafyası, refah seviyesi yüksek halkı ile dünyanın en yaşanabilir ülkeleri arasında yer alıyor. İsveç, Finlandiya ve Rusya ile komşu olan Norveç’te mutlaka görülmesi gereken şehirler deyince ilk sırayı başkent Oslo alıyor. Ardından büyüleyici mimari dokusuyla Bergen, Alesund, Tromso, Trondheim, Stavanger ve Kristiansand izliyor.

Görmeniz Gereken En Güzel Norveç Şehirleri

1. Oslo

Oslo, Norveç’in başkenti ve en kalabalık yerleşim birimi. Üçte biri fiyortlardan, üçte ikisi ise orman, park ve yeşil alanlardan oluşan Oslo, gün batımı ile doğumu arasındaki sürenin birkaç saat olduğu bir kent. Modern, dinamik ve merak uyandırıcı bir kent olan Oslo, elli kadar müzesi, tarihi yapıları, sanat galerileri, heykel parkları ve konser alanlarıyla bir yandan da Norveç’in kültürel başkenti.

2. Bergen

Bergen, Norveç’in ikinci büyük kenti. Orta Çağ’dan günümüze dek varlığını sürdüren bir liman şehri olan Bergen, ülkenin keşfedilmeye değer tüm özelliklerini içerisinde barındıran mini bir Norveç niteliğinde. Yılın üç yüz gününün yağışlığı geçtiği Bergen, fiyort turlarının da başlangıç noktası.

Mobil Uygulama

3. Alesund

Alesund, Norveç’in Sunnmore bölgesine bağlı bir liman kenti. Jugendstil mimarisi ile ünlü olan bölge, Norveç’in batı kıyılarında, kuzeybatı fiyortlarına ve Alp dağlarına açılan kapı. Art Nouveau mimarisinin kuzey yorumuna tanıklık ettiğiniz Alesund’da yerleşimin dışına doğru muhteşem bir dağ ve fiyort manzarası ile karşılaşıyorsunuz.

4. Tromso

Tromso, Norveç’in en kuzeyinde yer alan en büyük şehri. Kuzey ışıklarını görmek için ideal bir yer olan Tromso, soğuk havası ile de ünlü. On sekizinci yüzyıldan kalma ahşap evleri ve onu çevreleyen doğası ile muazzam bir uyum içerisinde olan kent, Tromsova Adası üzerinde yer alıyor.

5. Trondheim

Trondheim, Norveç’in üçüncü büyük kenti. 997’de kurulan ve Viking Krallığı’nın Şehri olarak anılan bir liman kenti olan Trondheim, yıl boyunca Viking kültürü ile ilgili pek çok etkinliğin ve festivalin düzenlendiği, sembolik mızrak dövüşü turnuvalarının gerçekleştirildiği şirin bir kent.

6. Stavanger

Stavanger, Norveç’in dördüncü büyük kenti. Stavanger’in en önemli özelliği Kuzey Denizi’ndeki petrolün ilk olarak burada keşfedilmesi. Aynı zamanda Rüzgârın Şehri anlamına gelen Stavanger, okyanus kıyısına yakın olması nedeniyle her daim rüzgârlı. Stavanger’ın eski şehir merkezi olan Old Stavanger bölgesi ise, Avrupa’nın en büyük ahşap evlerini içeren bir bölge.

7. Kristiansand

Kristiansand, Norveç’in Sorlandet (Güney Norveç) bölgesinde yer alan sakin bir kent. Norveç’in hava sıcaklığı en yüksek olan şehirlerinden biri olan Kristiansand, ülkenin en güney noktasında bulunuyor. Norveç’in denize girilebilen ender kentlerinden olan Kristiansand’ın iklimi güney İngiltere ve Fransa iklimlerine çok benziyor.

Norveç’e nasıl gidilir

Norveç’e Türkiye’den direk uçabileceğiniz şehirler Oslo ve Bergen. Türk Hava Yolları ile haftanın yedi günü, dört saat süren direkt uçuşlarla Oslo Havalimanı’na; Antalya Havalimanı’ndan hareket eden Norwegian Havayolları ile de aktarmasız olarak Bergen Flesland Havalimanı’na inmeniz mümkün. Norveç’in birbirinden güzel kentlerindeki refah yaşamı deneyimlemek için bir Norveç uçak bileti almanız yeterli!

Otobüs Bileti

3 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here