Uçak Bileti

Orta Doğu’nun en hızlı gelişen şehirleri arasında gösterilen Doha, Katar’ın başkenti olmasıyla da biliniyor. Zengin kültürel dokusu, modernliği geleneksellikle harmanlayan mimarisi ve misafirperver insanlarıyla, ülkede turizm denildiğinde akla ilk gelen yerler arasında bulunan bu eşsiz şehir, Basra Körfezi kıyısında konumlanıyor. Yaz aylarında hava sıcaklıklarının neredeyse 50 dereceyi bulduğu Doha’da, 500 binden fazla kişi yaşıyor. Al CornicheWest Bay Bölgesi ve plajları ile kendine hayran bırakan bu şehri ziyaret etmek için en uygun tarih ise hava sıcaklıklarının ortalama 25 derece olduğu şubat-mart ayları oluyor.

Doha’da Gezilecek 5 Turistik Yer

1. Katara Kültür Köyü

Yıl boyunca sayısız tiyatro, dans galeri ve çeşitli sahne performanslarına ev sahipliği yapan Katara Kültür Köyü, ülkenin en önemli rekreasyon alanı olarak nitelendiriliyor. Kültür sanat etkinliklerinin yanı sıra restoranlar, spor alanları ve plajı da bulunan bu köy, geleneksel güvercin evleriyle de adından söz ettiriyor.

2. İslam Eserleri Müzesi

Leoh Ming Pei tarafından tasarlanan gösterişli bir binada bulunan ve içerisinde İslam sanatının birbirinden değerli eserlerinin sergilendiği İslam Eserleri Müzesi, Orta Doğu’nun zengin kültür birikimini yansıtıyor. Geçici ve kalıcı olmak üzere pek çok sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapan müze, 45 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulu.

Mobil Uygulama

3. Souq Waqif (Eski Pazar)

Taş malzeme kullanılarak yapılan binaları ile öne çıkan eski bir açık pazar alanı olan Souq Waqif (Eski Pazar), şehrin kültürel yapısından izler taşıyor. Gökdelenlerin kalabalığından kaçanların sığınma noktası olan bu pazar yeri, günümüzde Musherib Street ile Al Rayya Road arasında yer kalıyor ve çevresinde çok sayıda mağaza, otel ve restoran barındırıyor.

4. The Pearl

Şehirde dikkat çeken yapay bir ada olan The Pearl, yaklaşık 4 milyon metrekarelik bir alan üzerine kurulmuş. Geçmişte ülkedeki inci dalgıçlığının önemli merkezlerinden olduğu için bu isimle anılan ada, 2010 yılında kullanıma açılmış bir turizm noktası. Ada, kuşbakışı bakıldığında ise istiridyeyi andıran bir görünüme sahip.

5. Al Zubarah Kalesi

Ülkenin kuzeybatısında bulunan ve restorasyon çalışmaları ile bugün ki görünümüne kavuşan Al Zubarah Kalesi, 18 ve 19’uncu yüzyıl yerleşiminin en iyi korunmuş örnekleri arasında gösteriliyor. Bir dönem Basra Körfezi’nin inci dalgıçlığı ve ticaret konusunda gözde noktalarından olan Al Zubarah, şehrin popüler turizm adreslerinden.

İstanbul üzerinden direkt uçuş imkanı bulunan Hamad Uluslararası Havalimanı, Doha’nın dünyaya açılan kapılarından biri oluyor. Siz de, yapacağınız bu keyif dolu yolculuk sayesinde şehrin etkileyici kültürel dokusunu ve misafirperver insanlarını yakından tanıma şansı bulabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şeyse Doha uçak bileti fırsatlarına göz atmak!

Otobüs Bileti

2 YORUMLAR

  1. Bu hafta ben de Doha’ya gidiyorum. Keyifli bir yolculuk olacak. Bu yerleri not aldım. Teşekkürler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here