Uçak Bileti

Plitvice Gölleri Milli Parkı, Hırvatistan‘ın en ünlü turistik mekânı. Avrupa‘nın en güzel doğal yerlerinden biri olarak kabul ediliyor. Doğal güzelliği ve önemi nedeniyle bu birbirine bağlı 16 gölün ve etrafındaki büyük orman kompleksi sistemi 1949’da milli park olarak ilan edildi. Göller yemyeşil ormanlarla çevrili ve bir göller birbirlerine basamaklı şelalelerle bağlanıyor. Göller, yükseklik farkından ötürü alt ve üst olmak üzere iki bölüme ayrılıyorlar.

Yılda bir milyondan fazla ziyaretçi çeken Plitvice Gölleri turkuaz, yeşil, mavi ve gri gibi benzersiz renkleri ile ünlüler. Göl çevresi çok çeşitli hayvan ve kuş türlerine ev sahipliği yapıyor. Avrupa boz ayısı, kurt, kartal, baykuş ve vaşak gibi seyrek fauna burada daha birçok yaygın tür ile birlikte bulunabiliyor.

Zamanla Plitvice Göllerinin zengin mineral suları sürekli olarak traverten gibi doğal yapılar oluşturduğu için birçok göl, şelale ve mağara serisi üretiyor. Göller kalker bölgesinde bulunduğu için bu normal. Zaman geçtikçe bu kesintisiz traverten oluşum süreci 1979’da UNESCO Dünya Mirası Listesi haline gelen muhteşem bir manzara yarattı.

Plitvice Gölleri Milli Parkı 19.5 hektarlık göl, şelale ve ormanlık bölgeden oluşuyor. Parkta Avrupa boz ayısı, kartal, kurt, baykuş, vahşi kedi ve daha birçok hayvan dahil olmak üzere çeşitli hayvan türleri bulunuyor. Ormanlık alan yaygın olarak bulunan bitki örtüsüne ek olarak Akdeniz ve Alp bitki örtüsü gibi orman yeşilliklerinde de zengin. Bu nedenle turistler için Milli Park çevresinde yürüyüş parkurları var.

Mobil Uygulama

Göllerin güzelliklerini takdir etmek için ring ve tekne servislerinin yanı sıra harika ahşap yürüyüş yolları olduğu için gezmek ve keşfetmek için oldukça kolay. Bununla birlikte berrak turkuaz rengini korumak için göllerde yüzmek kesinlikle yasak.

Plitvice Gölleri’ne ne zaman gidilir?

Plitvice Gölleri Milli Parkı’nı ziyaret etmek için en uygun zamanı kestirmek için mevsimsel ayarlamalar gerekmiyor. Kış aylarında şelale ve göller çoğunlukla donuyor ve parka nefes kesici bir görünüm kazandırıyor. Ormanlık bölgelerde parlak yeşil bir manzaranın hakimliği ve şelaleler sürekli aktığı için yaz aylarında park çok daha canlı oluyor.

İlkbaharda şelale ve göllerde yarı donmuş suyun seyrek olarak akan bir su sistemine dönüşmesini izlemek kalpleri ısıtıyor. Sonbaharda Milli Park’ın yaklaşan kış için büsbütün hazırlandığını görmek son derece güzel.

Plitvice Gölleri nerede?

Plitvice Göllerinde bulunan üç otelin yanı sıra yerel köylerde çok sayıda özel konaklama imkanları da bulunuyor. Giriş bileti fiyatları çocuklar için daha ucuz ve indirimli fiyat on beş veya daha fazla sayıdaki gruplar için geçerli. Yaşamın streslerinden uzaklaşmak istiyorsanız, Plitvice Gölleri Milli Parkı’nda doğadan esinlenen bir tatile sahip olabilirsiniz. Bu doğa harikası yeri keşfetmek için Hırvatistan uçak bileti seçeneklerine göz atmayı unutmayın.

Otobüs Bileti

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here