Uçak Bileti

Birçok gezginin hayali Afrika’da bir safariye katılmak ve vahşi hayvanları doğal yaşam alanlarında görmektir. Namibya, eski Güney Afrika’nın parçası ülke, bu hayalinizi gerçekleştirmeye başlamak için çok iyi bir nokta. Büyük beşlinin hepsini –aslan, gergedan, leopar, bufalo, fil- göremeseniz de yine de çok sayıda hayvanı görme fırsatınız olacak. Önemli olan nereye gideceğinizi iyi bilmek. Etosha Ulusal Parkı başlamak için çok iyi bir yer çünkü Namibya’da bulunan hayvan türlerinin çok büyük bir bölümü burada yaşıyor.

Namibya’nın En İlginç Hayvanları

1. Mavi Afrika Antilobu

Geniş omuzları ve büyük ön gövdesinden dolayı Amerikan bizonuna benzetiliyor olmasına rağmen boynuzlu ve çok büyük bir antilop olarak kabul ediliyor. Çok çevik bir hayvan ve çevresinde olan biten her şeyin çok farkındadır. Korkutulduğu zaman hızla kaçmaya başlar ancak bir süre sonra durup hala kovalanıp kovalanmadığını görmek için durup ardına bakar. 20-40 kişilik sürüler halinde yaşar ve Güney Afrika’nın savanalarında yaşamayı tercih eder. Etosha Ulusal Parkı, bu antilopları doğal yaşam alanları içinde görmek için çok iyi bir seçim olur.

2. Benekli Sırtlan

Mobil Uygulama

Afrika’da sayıları 50,000’e yaklaşan bu hayvanları hemen her yerde göebilmeniz mümkün. Gülen sırtlan olarak da bilinen hayvanlar antik çağlarda Avrupa ve Asya bölgelerinde görülüyordu ve şimdilerde Sahara bölgesinin yerlileri oldular. Sırtlanlar çoğunlukla Etosha ve İskelet Kıyısı (Skeleton Coast) ulusal parklarında görülebilirler. Ayıya benzeyen hayvanlar çok sosyallerdir ve dişiler tarafından yönetilen sürüler halinde gezerler.

3. Devekuşu

Devekuşları Namibya’nın doğal ortamlarında hemen her yerdedirler. Namib çölü, Kalahari çölü, Etosha Ulusal Parkı ya da Windhoek civarlarında çok sık görülebilirler. Uzun süre susuz kalabilmelerinden dolayı ülkenin çöl iklimine hızlı şekilde adapte olabiliyorlar. Kısa çimli ve açık alanlarda yaşamayı taşlık bölgelere nazaran daha fazla tercih ediyorlar. Eğer bir şekilde doğal hayatlarında göremediyseniz devekuşu çiftliklerine gidebilirsiniz. Namibya’da çiftlikleri bulunuyor çünkü eti ve vücudunun her parçası yemek ve diğer sektörlerde kullanılabiliyor.

4. Kahverengi Kürklü Fok

Foklar arasında en büyük olan kahverengi kürklü fok Namibya’da ve güney Afrika bölgesinde türü tehlike altında olan canlılardan biri. Küresel ısınma, insan faktörü ve yaşam alanlarının yok olmasıyla türleri kaybolma tehlikesiyle karşı karşıya. Karada sakar, denizde ise görkemli olan bu canlılar Namibya’nın sığ sularında görülebiliyor. Angola ile sınır bölgesinde yer alan Frio burnu bu canlıların beslenme noktaları. Eğer buralarda tüplü dalış yaparsanız etrafınızda dost canlısı bu hayvanları da görebilirsiniz.

5. Afrika Leoparı

Afrika leoparını görebileceğiniz en iyi zaman ya sabah çok erken saatler ya da akşam üstü civarıdır. Bu hayvanlar gece avlanan canlılar olduklarından dolayı ya günü kapatır ya da günü açarlar. Leoparlar insanlar tarafından spor olsun diye avlandıklarından doğal ortamlarında görmek için korunmuş alanlar olan Okonjima Bush Camp ya da Okonjima Main Lodge’a gitmenizi öneririz. Böceklerden antiloplara, kuşlardan balıklara ve meyvelere kadar hemen her şeyi yiyebiliyorlar. Gizlenip birden saldırarak avlarını yakalar ve diğer yırtıcılardan saklamak için zaman zaman ağaca bile çıkartabilirler.

6. Keseli Antilop

Keseli Antilop, Namibya’da en sık görülen hayvan türü olup en çok Namib çölü, Windhoek çevresi ve Etosha Ulusal parkında diğer zebralarla birlikte yaşarlar. Keseli Antilop en hızlı antiloplardan biri olduğundan yakalanması oldukça güçtür. Her iki cinsi de boynuzludur ve her daim boynuz tokuşturmaya meyillidirler. 2-3 metre kadar yüksekliğe sıçrayabilir ve çok sert darbeler vurabilirler. Hiç su içmeden yıllarca yaşayabilirler bunun sebebi de su ihtiyaçlarını yedikleri sebzelerden alıyor olmalarıdır.

7. Çizgili Zebra

Çizgili Zebralar aynı zamanda doğa araştırmacısı W.J. Burchell’den dolayı Burchell’s Zebra olarak da biliniyor. Genellikle beyaz renk üzerinde siyah şeritleriyle bazen de altın rengi üzerine şeritleriyle görülebiliyor. Çizgili zebralar sıradan bir gözlemciye aynı görünebilir ancak aslında hepsinin birbirinden farklı bir deseni var. Devekuşları ve Afrika antilopları gibi sürülere katılıp ilerlerler bunun sebebi de yırtıcılardan korunmaktır. Tehlike anında sürünün en yavaş olanının hızında koşarlar. Etosha Ulusal Parkında çok rahatlıkla görülebilirler.

8. Mirket

Mirketler güney Namibya’nın her yerinde görülebilen memeli canlılardır. Özellikle Kalahari’de çok sık bulunuyorlar ve hatta bazıları insanlara alışıklar bile. Çok kuru ya da çok ıslak yaşam alanlarını sevmezler. Mirketler sıklıkla sincaplarla karıştırılıyor ancak sincaplara göre çok daha büyük hayvanlardır. Renkleri de daha farklı oluyor, kum sarısı yada gri renkte ve sırtlarında koyu renkte bir şerit olur.

9. Ceylan

Ceylanlar, Afrikalıların “gemsbok” adını verdikleri bir tür antiloptur. Ülkenin her yerinde bulunurlar ve çoğunlukla yol kenarlarında sıklıkla görülürler. Ceylanlar çok dayanıklı hayvanlardır ve genellikle diğer antilopların yaşayamadığı zorlu doğal alanlarda yaşayabilirler. Diğer antilopların gibi bej renkte değil gri renk üzerine siyah yada beyaz parçalı desenli olurlar. Namibya’da spor için avlanmaktalar ancak etrafta başka bir erkek ceylanla boynuz savaşına girip ölen bir başka ceylan görmek de çok sık olan bir durum.

10. Güney Afrika Çitası

Güney Afrika Çitası bu bölgedeki çita dünyasını hem hareket hem de sayı bakımından domine ediyor. Namibya çitası olarak da bilinen bu orta boyutlu kediler 6,000’e düşen sayılarıyla tehlike altındaki türler sınıfına girmek üzere. Yarısından çoğu Namibya’da özellikle çiftlik alanlarında bulunabilirler. Ayrıca Kalahari havzasında, Kaokoveld’de, Namib’de ve kuzeydoğuda yaşarlar. Bu bölgeler dışında korunmuş bir bölge olan Namib-Naukluft ve Bwabwata ulusal parklarında da görmek mümkün. Güney Afrika çitası benekli parlak sarı yada altın rengin alt kısmında beyaz postu ile tanınabilir. Erkekleri sosyaldir ve gruplar halinde yaşar, dişileri ise yalnız olmayı tercih eder.

11. Zürafa

Hayvanlar arasında en uzun olan canlı Zürafayı Etosha Ulusal Parkında bulabilirsiniz. Özellikle Numatoni ve Klein Numatoni arasındaki yolda. Bu yol üzerinde akasya ağaçlarının üst kısımlarının düz olduğunu fark edeceksiniz, işte bu zürafaların ağaç tepelerini kemirmelerinden sebeptir. Uzun süre susuz kalabildiklerinden dolayı kurak bölgelerde uzun süre yaşayabilirler. Kum fırtınası olduğunda ise kapanan burun deliklerine sahiptirler. İsmini arapça bir kelime olan “Zaralah” dan alıyor. Anlamı “hızlı yürüyen” olması çok şaşırtıcı değil çünkü çok devasa boyutlarına rağmen saatte 55 km hızla koşabiliyorlar.

12. Afrika Çalı Fili

Eğer daha önce filleri sadece sirk ya da hayvanat bahçelerinde gördüyseniz buradakileri doğal hayatları içinde görmeye bayılacaksınız. Ülkedeki fil nüfusu oldukça kalabalık. Kuru kış ayları Etosha Ulusal Parkında filleri görmek için en iyi zaman. Ayrıca Zambezi bölgesinde Botswana, Zimbabwe ve Zambiya gibi ülkeler arası sınır geçişi yaparken de görülebiliyorlar. Genellikle 70 yıl yaşıyorlar ve günde 250kg kadar yemek yiyip 50 litre su içebiliyorlar. 10 tonluk bir hayvandan daha azı beklenemezdi zaten!

13. Afrika Aslanı

Hayvanlar aleminin kralı olan Afrika Aslanı Namibya’nın birçok bölgesinde, özellikle kuzeyde: Etosha Ulusal Parkında, Kunene, Kaudom ve Caprivi’de görülebiliyor. Etosha, Kaudom ve Caprivi’nin küçük bir bölgesi en fazla aslan nüfusuna sahip yerler. Kalahari Av Bölgesinde bulunan eko turist odaklı yerlerde ise daha az sayıdalar. Vahşi yaşamda yaklaşık 800 tane aslan bulunuyor ve Namibya’nın aslanları koruma altına alma çabalarına rağmen görme şansınız yarı yarıya denebilir.

Not: Ayakta duran bir zürafaya saldırabilen tek canlı Aslandır.

14. Beyaz Gergedan

Namibya, beyaz gergedan görebileceğiniz dört ülkeden bir tanesi. En çok bulunan diğer ülkeler de Kenya, Zimbabwe ve Güney Afrika. Bir aralar neredeyse nesli tükenmekte olan bu canlıların sayısı artarak nesli tükenme tehlike sınırının üzerine çıktı ve hatta nesli tükenmek üzere olmayan gergedanlar arasında bir tek beyaz gergedan bulunmuyor. İsmini Afrika dilindeki “weit” den alıyor ama İngilizce benzeri olan “White” gibi beyaz anlamına gelmiyor. İsmini genel bilinen derisinin renginden değil geniş burnundan alıyor. Genellikle yeşil savanalarda yaşamayı tercih ediyorlar ve bunun için de Etosha Ulusal Parkı onları görebileceğiniz en iyi yerlerin başında geliyor.

Dünyanın en ilginç coğrafyalarından Namibya’da birçoğunu dünyada yalnızca burada görebileceğiniz hayvanları keşfetmek için Namibya uçak bileti fırsatlarına göz atın!

Otobüs Bileti

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here