Uçak Bileti

Avrupa’nın sanat ve kültür başkentleri arasında bulunan Minsk, birbirinden eşsiz koleksiyonların sergilendiği sanat galerileri, müzeleri ve kütüphaneleriyle konuklarına sanatla iç içe bir seyahat fırsatı sunuyor. Trafik karmaşasından, gürültüden ve stresten uzak keyifli bir tatil yapmak isteyenleri cezbeden bu şehirde, kendinizi doğanın ve sanatın kollarına bırakın. Parkları, doğal güzellikleri, kültürel dokusu, gece hayatı ve sanatsal etkinlikleriyle kendine hayran bırakan bu şehir, Belarus (Beyaz Rusya)’un ve Bağımsız Devletler Topluluğu’nun başkenti unvanına da sahip.

Minsk’de Görmeniz Gereken 5 Yer

1. Aziz Simon ve Helena Kilisesi

Yapımında kullanılan kırmızı renkli tuğlalar nedeniyle Kırmızı Tuğla Kilisesi olarak da bilinen Aziz Simon ve Helena Kilisesi, 1905-1910 yılları arasında inşa edildi. Savaş döneminde kültürel faaliyetler için kullanılan bu ibadethane, kilisenin yapımına maddi destekte bulunan Edward Woynillowicz’in hayatını kaybeden iki çocuğunun adını taşıyor.

2. Gözyaşı Adası

Svislac Nehri üzerinde yer alan yapay bir ada olan Gözyaşı Adası (Island of Tears), bir köprü aracılığıyla şehrin tarihi bölgesi olarak ünlenen Trinity Bölgesi’ne bağlanıyor. Bu adada yer alan ve 1979-1988 yılları arasında Afganistan’da hayatını kaybeden askerler anısına inşa edilen şapel ise adanın en çok ziyaret edilen yerlerinden.

Mobil Uygulama

3. Zafer Meydanı

Bağımsızlık Bulvarı ile Zakharau Caddesi’nin kesişim noktasında konumlanan Zafer Meydanı (Victory Square), şehrin en kalabalık ve hareketli noktalarından. Ortasında Sovyet döneminde ordunun verdiği Zafer Nişanı’nın bir kopyası yer alan bu meydan, şehrin sembol yerlerinden biri.

4. Belarus Ulusal Sanat Müzesi

İçinde 30 binden fazla eser, 6 farklı koleksiyonun yanı sıra sanal sergiler ve çeşitli kültür sanat etkinlikleri düzenlenen Belarus Ulusal Sanat Müzesi (National Art Museum of the Republic of Belarus), 1939 yılından bu yana açık. Uzun yıllar sanat galerisi olarak kullanılan 1957 yılından bu yana da müze statüsüne kavuşan bu mekan, Lenin Caddesi üzerinde yer alıyor.

5. Kutsal Ruh Katedrali

Barok tarzı muhteşem mimarisiyle görenleri kendine hayran bırakan Kutsal Ruh Katedrali (Holy Spirit Cathedral), 1633 ve 1642 yılları arasında inşa edildi. Baroernadine rahipleri için yaptırılan bu katedral, bir yangın sonucunda hasar görünce, Bolşevik dönemine dek kapalı kalmış ama günümüzde restore edilerek yeniden ziyarete açıldı.

Zengin kültürel dokusu, sanata yön veren köklü yapısı ve enfes doğasının yanı sıra samimi ve misafirperver insanlarıyla da cezbedici bir imaj oluşturan bu şehri mutlaka keşfetmelisiniz. Minsk uçak bileti kampanyalarına göz atarak bu şehri ve birbirinden güzel turistik noktalarını görme şansını yakalayın.

Otobüs Bileti

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here