PAYLAŞ

Akdeniz kıyısında 321 km’yi aşan kıyı uzunluğu ile güneş, kum, deniz turizminde yüksek potansiyel taşıyan Mersin, ülkemizin en güzel kentlerinden biri. Özgün lezzetleri, farklı kültürleri bir arada yaşatan eşsiz atmosferi ile şehir insanlık tarihine yaşıt bir geçmişe sahip.

Hıristiyanlığın ilk dönemlerinde, dinin yayılmasında önemli etkileri olan Aziz Paul’un hayatını geçirdiği Tarsus, kadın şehit Azize Tekla gibi isimlerin varlığı nedeniyle hac rotasında yer alan Mersin; tarihi ve doğal güzelliklerinin yanında tarihi ve kutsal değerleri ile de ziyaretçi ağırlıyor.

Tarsus’tan Silifke’ye her köşesinde farklı beklentileri karşılayacak düzeyde çekim merkezi bulunan kent, aynı anda birçok şeyi deneyimlemek isteyenler için muhteşem bir altyapıya sahip.

Mersin Gezilecek Yerler

Mersin gezilecek yerler denildiğinde tarihi ve doğal güzelliklerin bolluğu insanın başını döndürüyor. Tarsus Şelalesi, Kleopatra Kapısı, Tarsus Ulu Camii, Hazreti Danyal Makamı, Şahmeran Hamamı, Kemeraltı, Aziz Paul Kuyusu, Tarihi Tarsus Evleri ve Kırkkaşık Bedesteni Tarsus ilçesini ziyaret edenlerin görmesi gereken noktalardan.

Mersin şehir merkezinde görülecek yerler arasında Atatürk Parkı ve Rekreasyon Alanı, Cumhuriyet Meydanı, Latin İtalyan Katolik Kilisesi, Aziz Mihail ve Cebrail Ortodoks Kilisesi, Mersin Marina, İçel Sanat Kulübü, Kasaplar Çarşısı, Soli Pompeiopolis Antik Kenti, Yumuktepe Höyüğü ve Mersin Şehir Mezarlığı sayılabilir.

Şehir merkezinden Anamur ilçesine kadar olan sahil bandında çok sayıda antik kent ve birbirinden güzel kumsallar yer alıyor. Cennet Cehennem Mağarası, Astım Mağarası, Kız Kalesi, Narlıkuyu, Üç Güzeller Mozaiği, Taşucu, Kanlıdivane Antik Kenti gibi yerler ziyaretçilerin listesine yazması gereken birbirinden güzel keşif rotaları.

Mersin’e Nasıl Gidilir

Mersin’e hava, deniz ve karayolu ulaşımı ile ulaşım mümkün. Şehre en yakın havalimanı Adana’da. Adana Şakirpaşa Havalimanı’ndan 45 dakikada şehir merkezine ulaşılabiliyor. İzmir, Ankara, İstanbul, Antalya, Trabzon, Erzurum gibi şehirlerden Adana’ya direkt uçuş bulunuyor. Bunun için Adana uçak bileti seçeneklerine göz atmak gerekiyor.
Türkiye’nin dört bir yanından bu güzel kente şehirlerarası otobüs seferleri düzenleniyor. Ayrıca Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) Girne şehrinden feribot seferleri de mevcut. Feribotun kalkış limanı ise Silifke’nin Taşucu Mahallesi.

Farklı kültürlerin kesiştiği Mersin, muhteşem doğası, etkileyici kumsalları, yerel lezzetleri ve sıcakkanlı insanlarıyla ülkemizin cennet köşelerinden. Bu güzel kenti keşfetmek için harekete geçmek, seyahat planını netleştirmek gerekiyor.

Henüz Yorum Yapılmamış

BİR CEVAP BIRAK

thirteen − two =

loading-YouTube-player_zps9255a050