Uçak Bileti

Makedonya; Ohrid, Üsküp, Tetova, Bitola, Struga, Mavrovo gibi Balkan coğrafyasının en güzel şehirlerine ev sahipliği yapan yaklaşık iki milyon kişinin yaşadığı bir Avrupa ülkesi. Muhteşem manzaralar oluşturan doğal güzellikleri, tarih boyunca bölgede yaşayan medeniyetlerin izler taşıyan eski yapıları, binlerce sanat eseri ve tarihi eşyanın sergilendiği müzeleri ve leziz yemekleriyle adeta kusursuz bir yer olan Makedonya, vizesiz seyahat imkanıyla Türk turistlerin en sık ziyaret ettiği ülkelerden biri.

Makedonya’da Görebileceğiniz 8 Yer

1. Ohri Gölü

Çevresini saran yemyeşil bitki örtüsü ve huzur dolu atmosferiyle ruhunuzu ele geçiren Ohrid Gölü, Balkanların incisi olarak nitelendirilen Ohrid şehrinde yer alıyor. Çevresinde küçük yürüyüşler yaparak gezebileceğiniz bu gölü daha derinlemesine keşfetmek isteyenler sandal turlarına da katılabilir.

2. Matka Kanyonu

Ülkenin en çok turist çeken yerlerinden biri de hiç şüphesiz Matka Kanyonu. Üsküp şehrine 15 kilometre uzaklıktaki bu doğa alanı kendinizi bir masal diyarında hissetmenize neden olabilir. Yaklaşık 5 bin hektarlık bir alanı kaplayan bu kanyonu yürüyerek ya da kano ve teknelerle gezebilirsiniz.

3. Popova Kayak Merkezi

Mobil Uygulama

Doğanın yeşil görüntüsünden uzaklaşıp, beyaz örtünün güzelliğiyle tanışacağınız bir merkez olan Popova Kayak Merkezi, kayak tatili için tercih edebileceğiniz yerlerden biri. Hem amatör hem de profesyonel kayakçılar için uygun pistlere sahip olan Popova, size eğlenceli zamanlar vaat ediyor.

4. Alaca Cami (Painted Mosque)

Geometrik desenlerle süslü dış görüntüsü nedeniyle Alaca Cami (Painted Mosque) ismini alan bu tarihi yapının 1438 yılında yapıldığı düşünülüyor. Bölgede Osmanlı’nın hüküm sürdüğü yıllarda inşa edilen cami, etkileyici mimarisinin yanı sıra Pena Nehri manzarasıyla ünlü.

5. Vardar Nehri

Ülkenin hayat damarlarından biri olarak anılan Vardar Nehri, Gostivar çevresindeki Vrutok köyünden doğup, Yunanistan topraklarına dek uzanıyor. Siz de bu nehir çevresinde uzun yürüyüşler yapıp, şahane manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

6. Aziz Yuhanna Kilisesi

Bizans mimarisinin izlerini görebileceğiniz Aziz Yuhanna Kilisesi, Ohrid şehrinin gözde ziyaret noktalarından biri. Ohri Gölü’nün enfes manzarasını ayaklarınızın altına seren bu tarihi ibadethane, sarp bir kayalık üzerinde yer alıyor.

7. Taş Köprü

Vardar Nehri üzerine inşa edilen Taş Köprü, Üsküp’te yer alan bir Osmanlı yapısı. Fatih Köprüsü ya da Fatih Sultan Mehmet Köprüsü olarak da bilinen Taş Köprü’nün 13 kemeri bulunuyor. Günümüzde şehrin sembol yapısı haline gelen köprü, Sultan I. Murad döneminde yapıldı.

8. Sveti Naum Manastırı

Ülkenin en önemli tarihi yapılarından biri olan ve Ohrid’e yaklaşık 29 kilometre uzaklıkta bulunan Sveti Naum Manastırı, 16. yüzyılda inşa edildi. Manastır içinde Aziz Naum’un mezarı da bulunuyor. Hatta bu mezara başınızı yasladığınızda Aziz Naum’un kalp atışlarını duyacağınıza dair bir rivayet de var.

Eğer siz de Balkanların bu enfes ülkesini ziyaret etmek istiyorsanız, Makedonya uçak bileti fırsatlarını değerlendirebilirsiniz.

Otobüs Bileti

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here