Uçak Bileti

Güney Asya ülkelerinden biri olan Hindistan, dünyanın en ilginç destinasyonlarından biri. Binlerce yıllık zengin bir geçmişe sahip olan ülke farklı geleneklere, dile ve kültüre sahip 28 eyaletten oluşuyor. Ülkenin hangi eyaletine giderseniz gidin insanları, kültürü, tarihi yapıları ve doğal güzellikleriyle sizi etkilemeyi başarıyor. İşte dünyanın en renkli ülkeleri arasında bulunan Hindistan hakkında bilinmesi gereken 15 ilginç bilgi…

Hindistan Hakkında Bilmeniz Gereken 15 İlginç Bilgi

İçindekiler

1. Hindistan Hintçe’de resmi adıyla ‘Bhārat Gaṇarājya’ olarak anılıyor.

2. 3 milyon 287 bin metrekareye sahip olan Hindistan, dünyanın en büyük 7. coğrafi alanı unvanına sahip.

3. Hindu felsefesinin, mitolojisinin, teolojisinin ve edebiyatının 4500 yıl önce temelleri atıldı ve farklı inanç uygulamalarıyla günümüze kadar geldi.

4. Yüzlerce yıllık tapınakları, görkemli tarihi yapıları, benzersiz doğal parklarıyla ünlü olan Hindistan’ın 35 turistik yeri UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunuyor.

5. Hindistan’da kabul edilmiş resmi bir dil yok. Bölgeler arasında 17 anadilin kullanıldığı ülkede 844 farklı lehçe konuşuluyor.

6. Dünyanın en büyük ve geniş işvereni unvanını 1 milyon çalışanıyla Hindistan Demiryolları elinde bulunduruyor.

7. Hindistan din tüm geleneklerin ayrılmaz bir parçası. Ülke laik olmasına rağmen Hindu, İslam, Hristiyanlık, Jainizm, Sihizm ve diğer sayısız dini geleneğe ev sahipliği yapıyor.

8. Bombay (Mumbai), Delhi ve Kalküta ülkenin en büyük şehirleri. Ülkenin her dört köşesinden Bombay’a yapılan göçten dolayı Bombay dünyanın ikinci en büyük 9. megakenti sayılıyor.

Mobil Uygulama

9. Hindistan film endüstrisi dünyanın en çok izlenen filmlerini üretiyor. Ülke dünyada özellikle Bollywood filmleriyle tanınıyor. 

10. Baharatların sıklıkla kullanıldığı Hint mutfağında en çok köri, çemen, kokum, acılı baharat kullanılarak yapılmış yiyecekler tercih ediliyor. Ayrıca Hindistan yüzyıllardır Avrupa’ya ve diğer ülkelere de baharat ihraç ediyor.

11. Hinduizm inancı nedeniyle Hint mutfağında inek eti kullanılmaz. Yemeklerde daha çok tavuk eti ve deniz ürünleri kullanılır.

12. Ülkenin önemli cazibe merkezlerinden biri olan Ellora ait alanı M.S. 600-1000 dönemine ait Budizm, Hinduzim ve Jainizim anıtlarını ve kaya resimlerini barındırıyor. 

13. Hindistan 133 milyon ton günlük süt üretimiyle dünyanın en büyük süt üreticisi. 

14. Babür hükümdarı Şah Cihan’ın ölen eşi için yaptırdığı ve İslam türbe mimarisinin en önemli eserlerinden birisi olarak gösterilen Tac Mahal, her yıl yaklaşık 3 milyon insan tarafından ziyaret ediliyor.

15. Kalarippayattu, musti yuddha, silambam ve marma gibi Asya dövüş sanatlarının Hindistan’dan kaynaklı olduğu biliniyor. 

Hindistan hakkındaki bilgileri özetlemek gerekirse :

    1. Hindistan Hintçe’de Bharat Ganarajya olarak bilinir.
    2. Hindistan, en yoğun nüfusa sahip 2. en geniş coğrafyaya sahip Dünya’nın 7. ülkesidir.
    3. Hindistan felsefesi ile ünlüdür ve bu felsefenin geçmişi 4500 yıl önceye dayanır.
    4. En önemli yapılarından biri Tac Mahal’dir.

Renkli ve görkemli yapılarıyla, kendine has kültürü, yemekleri, dansları, festivalleri ve doğal güzellikleriyle dünyanın en çok ziyaret edilen ülkeleri arasında bulunan Hindistan’ı keşfetmek için gezinize Delhi, Goa, Ahmetabad, Bengaluru, Mumbai şehirlerinden başlayabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken Hindistan uçak bileti fırsatlarına bir göz atmak!

Otobüs Bileti

1 YORUM

  1. Hindistan garip bir memleket! Çok pis ve kalabalık görünmesine rağmen ülkenin gelenekleri ve yaşam biçimini görme merakım ağır basıyor. Sonunda kendimi orada bulacağıma şüphe yok!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here