facebook pageview

En Ucuz İstanbul Ahwaz Uçak Bileti Fiyatları

En uygun fiyatların olduğu tarihleri incele

Türk Hava Yolları
İstanbul - Ahwaz
direkt-uçuş - 2s 10d
04 Mart 2018, Pazar 21:35
Türk Hava Yolları
İstanbul - Ahwaz
direkt-uçuş - 3s 20d
11 Nisan 2018, Çarşamba 21:10
Azerbaijan Airlines
İstanbul - Ahwaz
2 aktarmalı - 7s 30d
14 Nisan 2018, Cumartesi 10:35
Azerbaijan Airlines
İstanbul - Ahwaz
2 aktarmalı - 6s 40d
17 Mart 2018, Cumartesi 13:20
Azerbaijan Airlines
İstanbul - Ahwaz
2 aktarmalı - 7s 30d
13 Nisan 2018, Cuma 22:30
Azerbaijan Airlines
İstanbul - Ahwaz
2 aktarmalı - 7s 30d
14 Nisan 2018, Cumartesi 12:20
Azerbaijan Airlines
İstanbul - Ahwaz
2 aktarmalı - 7s 30d
16 Nisan 2018, Pazartesi 22:30
Azerbaijan Airlines
İstanbul - Ahwaz
2 aktarmalı - 6s 30d
23 Mart 2018, Cuma 23:50

En Ucuz Ahwaz Uçak Bileti Fiyatları

Seyahatlerin daha avantajlı olduğu tarihlere gözat

Türk Hava Yolları
İstanbul - Ahwaz
direkt-uçuş - 2s 10d
04 Mart 2018, Pazar 21:35

Ahwaz, İran

'' İran’nın Baş Tacı
Ahwaz

İran'da Huzistan Eyaleti'nin yönetim merkezi olan Ahvaz, bağlı olduğu eyaletin orta kısmında, Karun Nehri'nin kıyısında bulunuyor. Basra Körfezi'ne demiryoluyla bağlı olan ve Bender Şahpur petrol alanları yakınında önemli petrol üretim merkezlerinden birisi olan kentte, günlük 250 bin varil petrol üretimi gerçekleşiyor.

Tarihi

Emevi ve Abbasi dönemlerinde şeker kamışı tarımının en önemli merkezi iken, ardından 13. ve 14. yüzyıllarda kanlı Moğol istilaları ile harap olan Ahvaz, kısa bir süre Persler ve Sabiilerin yerleşim yeri olmuş.  Ortaçağ dönemindeki şeker kamışı fabrikalarının ancak kalıntıları kalsa da,  Ahvaz’ın kuzeyinde bazı küçük şeker kamışı tarlalarında ekim devam etmiş. Birkaç su değirmenleri kalıntıları ise Shoush ve Shoushtar bölgelerinde bulunuyor. 1880 yılında Karun Nehri’nin temizletilerek yeniden ticarete açılması ile nehir ve demiryolu trafiğinin bağlaması şehir ticari bir kavşak konumuna getirmiş. 20 yüzyılın başlarında petrolün bulunmasıyla hızla gelişen Ahvaz, günümüzde ülkenin en önemli petrol üretim merkezi.

Gezilecek Yerler

Ahvaz,  İran’nın Huzistan Eyaleti’nin yönetim merkezi. Yalnızca ülkesinin değil dünyanın da önde gelen petrol rezervlerine sahip olan kent petrol alanları ile önemli bir konuma sahip. Çok geniş bir alana yayılmış bu şehrin  içinden Ortadoğu’nun en büyük ve geniş akarsuyu olan Karun Nehri geçiyor. Nehir üzerindeki 8 köprünün en ünlüsü ise Almanların yaptığı Beyaz Köprü. Yaz aylarında sıcaklığın 55 derece olduğu Ahvaz’da nehir kenarları serinlemek için hayati önemde. Ahvaz da gezilecek yerlerin başında Ali-ibn-Mahziar Köprüsü, Karun Köprüsü, Nature Köprüsü, Julfa Bölgesindeki Ermeni Kilisesi geliyor.

Ahvaz’ın 40 kilometre güneydoğusunda bozulmadan günümüze kadar gelen Çoğa Zenbil Ziguratı'nın bulunduğu yer, milattan önce 13. yüzyılda Elam Kralı Untaş-Napirişa'nın başkentinin bulunduğu alan. Bu ziggurat 100 hektarı aşan şehrin merkezinde bulunuyor. Buradan çıkarılan buluntular ise Hafttappeh Müzesi’nde sergileniyor. Günümüzden 4.000 yıl öncesine dayanan Elam Dönemi’nde Kral Untaş tarafından yapılan dünyan en eski zigguratı olarak biliniyor. Yuvarlak adak taşları ve tepeye çıkılan dik merdivenler çok etkileyici olan yapının etrafında şehir ve iki de sarayın olduğu biliniyor.

Eski Mezopotamya alanında bulunan ve piramitleri andıran zigguratlar, tapınak tarzı eski çağ yapılarının tümüne verilen isim. Sümerler, Babiller ve Asurlularda dini inanç gereği kullanılan ve inşa edilen bu tapınakların en eski örneği M.Ö 3500-4500 tarihleri arasındaki dönemde inşa edilmiş. Arap nüfusu hâkim olduğu Ahvaz’da da bulunan zigguratlar dini inançlara göre yüksek bir dağ ya da büyük bir tepede kurulmuş. Heredot’a göre ise her zigguratın tepesindeki türbelerde ibadet yapılıyormuş. Tapınakların içinde ise odalar ve yaşam alanları bulunuyor. Günümüzde bilinen en büyük ziggurat ise Babil’den kalma Marduk olarak kayıtlara geçmiş. 

Yeme-İçme

İran, Orta Asya ve Ortadoğu arasındaki coğrafyada, pek çok farklı kültürün buluştuğu İran mutfağı kişniş, taze soğan, sarımsak ve çemen gibi bol baharatlı, acılı, et, kebap, tandır ekmeği, pilav, khorest adlı sulu yemekler ile erik, nar, ayva ve ceviz gibi meyvelerin, ıspanak, dereotu gibi sebzelerin sıklıkla kullanıldığı ve şerbetli tatlıların fazlaca yer aldığı sofralardan oluşuyor. Yemeklere tat vermek amacıyla safran, zerdeçal, kuru limon, tarçın, maydanoz kullanılıyor. Başlıca yemekleri ise, bir çeşit ayran aşı çorbası olan Ash-e Doogh, diğer adı “dizi” olan Abgusht, ıspanak, maydonoz, kişniş, dereotu ile yapılan sebze yemeği olan Ghormeh Sabzi, incecik dövülmüş ceviz ve nar salçası karışımı olan Fesenjan, kavrulmuş soğan, kıyılmış et veya kıyma ile birlikte pişirilen Khoresht Gheymeh, közlenmiş patlıcan, domates ve sarımsakla yapılan Mirza Ghassemi ise başlıca yemekleri arasında. İran’ın yöresel yemeklerini tadabileceğiniz Ahvaz’da  Çelo Kebab, Cüche Kebabı lezzeti ile aklınızda ve tadı damağınız da kalacak yemekler arasında bulunuyor.

Ulaşım

Türk Hava Yolları’nın İstanbul-Ahvaz arasında direkt uçuş seferleri bulunuyor. Bununla birlikte Ata Havayolları, Etrek Havayolları, Hazar Havayolları, FlyDubai, İran Air, Iran Air Tours, Iran Aseman Airlines, İran Naft Havayolları, Kish Air, Mahan Air, QeshmAir ile KLM ve Lufthansa gibi büyük havayolu şirketleri de Ahvaz’a uçuş gerçekleştiriyor. Uluslararası hizmet veren Ahvaz Havalimanı’ndan çoğunlukla Dubai, İstanbul ve Kuveyt olmak üzere dünya üzerinde pek çok bölgeye uçuşlar gerçekleşiyor.

Ahwaz Haritası

5 Günlük Hava Durumu

GÜN
SICAKLIK
HAVA
icon temperature 19/7
weather forecast icon for 19,39 degrees
icon temperature 19/7
weather forecast icon for 19,39 degrees
icon temperature 22/8
weather forecast icon for 21,51 degrees
icon temperature 20/13
weather forecast icon for 20,34 degrees
icon temperature 23/13
weather forecast icon for 22,94 degrees
x
Ahwaz Haritası

Yakınlardaki Şehirler

Ahwaz etrafındaki yerleri keşfet

 • Omidiyeh Uçak Bileti

  Omidiyeh

 • Dezful Uçak Bileti

  Dezful

 • Abadan Uçak Bileti

  Abadan

 • Basrah Uçak Bileti

  Basrah

 • Aghajari Uçak Bileti

  Aghajari

 • Kuveyt Uçak Bileti

  Kuveyt

 • Khorramabad Uçak Bileti

  Khorramabad

 • Esfahan Uçak Bileti

  Esfahan

 • Ilam Uçak Bileti

  Ilam

 • Kermanshah Uçak Bileti

  Kermanshah

İşlemin gerçekleşiyor, biraz beklemen gerekebilir...
Parola Sıfırlama

Lütfen hesabına ait e-posta adresini gir. Adresine, parolanı değiştirebileceğin bir link göndereceğiz.

x
Sevgili Kullanıcı: