PAYLAŞ

Kendine has kültürüyle tanınan Marakeş, Fas’ın en güzel şehirlerinden biri. İsmi Berberi dilinde “Tanrının Ülkesi” anlamına gelen şehir, ülkenin ilk başkenti olma özelliğini taşıyor. Fas’ın orta kısmında yer alan Marakeş, Kuzey Afrika‘nın en otantik şehirlerinden biri olarak biliniyor. Dar sokakları, rengarenk çarşıları, birbirinden güzel bahçeleriyle şehir, dünyanın en çok ziyaret edilen yerleri arasında bulunuyor.

Marakeş’te Görülecek 6 Turistik Adres

1. Jemaa el-Fnaa Meydanı

Kentin ana meydanı olan Jemaa el Fna, Marakeş’in Medine Mahallesi’nde konumlanıyor. Halkın ihtiyaçlarının, geleneksel eşyaların ve yerel lezzetlerin satıldığı meydan 11 yüzyıldan beri hizmet veriyor. Zaman zaman kültürel gösterilere de ev sahipliği yapan Jemaa el Fna Meydanı, Fas’ta yerli ve yabancı çok sayıda turistin en uğrak noktalarından biri.

2. Kutubiye Camii

Fas’ın en büyük camisi olan Kutubiyya Camii, Berber Hanedanı Almoravids tarafından 12.yüzyılda inşa edildi. Koutoubia Camii ya da Kitapçılar Camii olarak da bilinen cami, Jemaa El Fna’nın da 200 metre batısında yer alıyor. Kırmızı taştan yapılmış mimarisiyle muhteşem bir güzelliğe sahip olan camii gül bahçeleriyle de ünlü.

3. Bahia Sarayı 

19. yüzyılın sonlarında dönemin veziri Si Moussa tarafından kurulan Bahia Sarayı, kentin en önemli yapılarından biri. Muhteşem mimarisiyle Fas ve İslam kültür ögelerini günümüze taşıyan saray, Jemaa el Fna Meydanı’na yaklaşık 1,5 km mesafede bulunuyor. Cariyerler için tasarlanmış odalarla çevrili Bahia Sarayı 8,000 metrekarelik bahçesiyle de oldukça göz alıyor.

4. Gizli Bahçe

Kentin en önemli yapılarından biri olan Gizli Bahçe (Le Jardin Secret)’nin yapılışı 400 yıl öncesine Saadya Hanedanı’na uzanıyor. Arap, Endülüs ve Fas saraylarının özelliklerine sahip olan yapı köşkler ve bahçelerden oluşuyor. Dünyanın dört bir yanından gelen bitkilerle süslenmiş Gizli Bahçe otantik mimarisi ve gösterişli bahçesiyle büyük ilgi görüyor.

 5. Majorelle Bahçesi

Majorelle Bahçesi (Majorelle Garden), Marakeş’in en çok ziyaret edilen yerlerinden biri. 1920-1930 yılları arasında Fransız sanatçı Jacques Majorelle tarafından tasarlanan bahçe, 12 dönümlük bir alana yayılıyor. 5 kıtadan getirilmiş 300’den fazla bitkisiyle dikkat çeken Majorelle Bahçesi, haftanın her günü ziyaret edilebiliyor.

6. Berberi Müzesi 

Fas kültürünü yansıtan ilk müze lerden biri olan Berberi Müzesi (Musee Berbere), Majorelle Bahçesi’nin hemen yanında yer alıyor. 200 metrekarelik bir alana yayılan müzede Berberi kültürüne ait el sanatları, gündelik nesneler, törensel eşyalar, süsler ve geleneksel kıyafetlerden oluşan 600’den fazla eser sergileniyor.

Fas’ın otantik şehri Marakeş’in rengarenk çarşılarını keşfetmek, daracık sokaklarında gezmek, muhteşem bahçelerine hayran kalmak ve Berberi kültürünü deneyimlemek için Marakeş uçak bileti fırsatlarını takip etmeyi sakın unutmayın!

Henüz Yorum Yapılmamış

BİR CEVAP BIRAK

loading-YouTube-player_zps9255a050