Otantik bir seyahat planı kuranların ilk ziyaret noktalarından biri olan Fas, büyüleyici görüntülerle karşılaşabileceğiniz bir Kuzey Afrika ülkesi. Yaklaşık 35 milyon kişinin yaşadığı Marakeş, Kazablanka, Fes, Rabat, Şavşavan, Agadir gibi şehirleriyle adını duyuran bu ülke, zengin kültürel dokusu, ilginç mimarisi, çeşit çeşit baharatla lezzetlenen nefis yemekleri ve renkli eğlenceleriyle nefes kesiyor.

Fas’ta Görmeniz Gereken 8 Yer

1. Chefchaouen

Fas denildiğinde aklınıza ilk gelen şey mavi boyalı duvarlarıyla ünlü evlerin olduğu sokaklar geliyorsa Chefchaouen (Mavi Şehir), sizin için harika bir ziyaret noktası olabilir. Gizemli ve mistik fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz bu sokaklarda uzun yürüyüşler yapmayı ihmal etmeyin.

2. Jemaa El-Fna Meydanı

Eğer biraz hareket ve kalabalık görmek istiyorsanız, ülkenin en ünlü meydanı olan Jemaa El-Fna Meydanı’na uğramalısınız. Marakeş şehrindeki bu meydan gece ayrı gündüz ayrı bir görüntüye sahip olduğu için sadece bir kere görüp geçmemelisiniz.

3. Sahara Çölü

Sahara Çölü, incecik kumlarla kaplı tepelerle çevrili etkileyici bir bölge. Safari turları ile eğlenceli anlar geçirebileceğiniz bu çölden, hafızalarınızdan silinmeyecek anılar ve hoş fotoğraf kareleriyle ayrılabilirsiniz.

4. Ben Yusuf Medresesi

Ben Yusuf Medresesi (Ben Youssef Madrasa), ülkedeki en büyük medrese konumunda. 14. yüzyılda inşa edilen bu tarihi medrese, 1960 yılında kapatıldı ama 1982 yılında restore edilerek yeniden ziyarete açıldı

5. Chaouwara Tanneries

Fes şehrindeki Chaouwara Tanneries (Deri tabakhaneleri), fotoğraf meraklılarının en gözde ziyaret noktalarından biri. Yan yana dizilmiş içi rengarenk boyalarla dolu taş kazanların yer aldığı bu tabakhanelerde güneşin altında çalışmak zorunda olan işçileri zorlu çalışma şartlarını görebilirsiniz.

6. Aid Ben Haddou

Topraktan yapılan ilginç evleriyle pek çok filme de ev sahipliği yapan Aid Ben Haddou, 11. yüzyıldan kalma küçük ama etkileyici bir köy. Sıra dışı mekanları keşfetmekten hoşlanan gezginler bu köyü mutlaka görmeli.

7. Fes el Bali

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Fes el Bali, surlarla çevrili eski bir şehir bölgesi. Restore edilen tarihi evleri ve labirenti andıran yapısıyla ünlenen bu bölge, ülkeye gelen turistlerin en sık ziyaret ettiği yerlerden.

8. Mansur Kapısı

Meknes şehrinde yer alan ve günümüzde şehrin sembolü olarak anılan Mansur Kapısı, üzerindeki görkemli işlemelerle dikkat çeken bir görüntüye sahip. Mulay İsmail tarafından yaptırılan bu kapı, El Hedim Meydanı’nda bulunuyor.

Eğer siz de Fas’ın rengarenk güzellikler saklayan yaşamını yakından görmek istiyorsanız, Fas uçak bileti kampanyalarına göz atabilirsiniz.

NOT: Fas vizesi hakkında detaylı bilgilere de Turna.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here