Uçak Bileti

Gürcistan’ın başkenti Tiflis, Kura Nehri’nin iki yakasında uzanıyor. Tarihi geçmişi ilk çağlara uzanan kadim şehir, İpek Yolu’nun en önemli duraklarından biri. Gürcistan’ın sanayi, bilim, eğitim, ticaret ve turizm merkezlerinden olan Tiflis, bölge için hayati önem taşıyan Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattı ve Kars-Tiflis hızlı tren hattının da odak noktaları arasında.

Sıcak suyu olan yer anlamına gelen bir kelime olan Tiflis, Sovyetler Birliği’nin en önemli kültürel şehirleri arasında gösteriliyor. Farklı etnik kimliklerdeki çok sayıda insanın huzur ve barış içerisinde yaşadığı şehirde bu kültürel çeşitliliği her köşede görmek mümkün.

Tiflis-Gezilecek-Yerler

Tiflis gezilecek yerler arasında ilk akla gelen noktalardan biri Sololaki Tepesi. Tepe üzerindeki kalenin tarihi 3. yüzyıla uzanıyor. Kale kalıntıları üzerine inşa edilen Gürcülerin anası olarak tanınan Kartlis Deda Heykeli, şehrin her yerinden görülebiliyor.

Şehrin kuruluşunun 1500. yılı anısına inşa edilen heykel, günümüzde kentin en önemli sembollerinden biri. Kale ve çevresindeki rekreasyon alanı herkesin gezmeye, nefes almaya ve soluklanmaya geldiği bir çekim merkezi.

Mobil Uygulama

Farklı dini yapıların yer aldığı şehir merkezinde, her biri geçmişten günümüze zaman yolculuğu hissi yaşatan kilise ve katedraller insanı kendine hayran bırakıyor. Rustavelis Gamziri, kentin en hareketli caddesi. Bu cadde üzerinde resmi kurumların yanı sıra, restoran, kafe ve mağazalar görülmeye değer. Şehir merkezinde mutlaka görülmesi gereken yerler arasında Rustaveli Akademi Tiyatrosu, Gürcistan Parlamentosu, Kaşveti Kilisesi, Gürcü Bilimler Akademisi, Paliaşvili Opera Evi ve Gürcü Ulusal Müzesi’ni saymak mümkün.

Tiflis’e Nasıl Gidilir

Gürcistan ve Türkiye’nin imzaladığı ikili anlaşma ile Gürcü ve Türk vatandaşlarının karşılıklı yapacakları seyahatlerde vize uygulanmıyor. Her iki ülke vatandaşları kendi kimlik belgeleri ile diğer ülkeye giriş yapabiliyor. Nüfus cüzdanı ile giriş yapılabilen kent, pasaporta ihtiyaç duyulmadan ziyaret edilebilecek bir şehir.

Tiflis-Nasil-Gidilir

Ülkeye ilk giriş tarihinden itibaren bir yıla kadar kalış hakkı tanınan Gürcistan’ın başkentine İstanbul, Adana ve Gaziantep’ten direkt uçak seferi bulunuyor. Otobüs, taksi ve özel araçla da bu güzel şehre gitmek mümkün. Tiflis uçak bileti seçeneklerine göz atarak bu güzel şehre seyahatin ilk adımını atmak oldukça kolay.

Kafkasların görkemli şehri Tiflis, Orta Çağ izlerini taşıyan sokakları, doğal güzellikleri ve sıcakkanlı insanlarıyla cezbedici bir seyahat rotası.

Otobüs Bileti

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here