Uçak Bileti

Anadolu’nun her geçen yıl yıldızlaşan şehri Eskişehir, diğer şehirlerimize kıyasla daha modern şehir planı, çok ilginç ve benzeri ülkemizde az görülen kent müzeleri, Avrupa’daki köklü parkları aratmayan geniş yeşil alanları, binlerce üniversite öğrencisinin hareketlendirdiği gündelik yaşamıyla ülkemizin en yüksek refah seviyesine sahip şehirlerinden biri.

Şehrin ara sokakları tarihi dokusu korunan mimari yapılara ev sahipliği yaparken, kentte eğlence sabahın ilk saatlerine kadar devam ediyor. Yurt içi turlarla çok sayıda ziyaretçinin geldiği şehir çok sayıda gezilecek görülecek noktaya sahip. Hızlı tren ile Ankara arasındaki ulaşımın kolaylaştığı Eskişehir’de gezilecek yerlerin birbirine yakınlığı ve şehrin yürüyerek gezilmesinin kolaylığı seyahat severler için büyük avantaj.

eskisehirde-gezilecek-yerler

Eskişehir Gezilecek Yerler

Eskişehir tarihi dokuları, renkli gece hayatı, kültür ve sanatın, müzelerin, festivallerin merkezindeki konumuyla her çeşit aktivitenin özgürce yapıldığı, İç Anadolu’nun tartışmasız en güzel ve en kimlik sahibi kenti.

Hem yerel özelliklerini koruyan, hem de Porsuk Nehrinin etrafındaki cıvıl cıvıl şehir merkezi, kentin her köşesinde bulunan zarif heykelleri, yapay plajı, festivalleri ve üniversiteli gençlerin enerjisiyle tam bir Avrupa kenti olan Eskişehir, Türkiye’nin en iyi şehirleşmiş ve çalışan kesime hitap eden önemli kentlerinden biri aynı zamanda.

Mobil Uygulama

Tülomsaş Fabrikasında sergilenen Devrim Otomobili ve Lületaşı Müzesi Eskişehir’de gezilecek yerler deyince olmazsa olmazlardan. Eskişehir’de yeme içme derseniz gezinirken haşhaşlı çörek, ana yemekte çibörek, üzerine tatlı olarak met helvası ve susadıkça Kalabak suyu! Hava kararınca da Barlar Sokağı… En yaşanılası şehirlerden biri olan güzeller güzeli Eskişehir’in tek kusuru karasal ikliminden dolayı havanın soğuk olması!

1. Doktorlar Caddesi

Eskişehir Tren Garı’na oldukça yakın bir konumda bulunan Doktorlar Caddesi, trafiğe kapalı ve alışveriş merkezinin de bulunduğu bir bölge. Cadde üzerinde çok sayıda doktor muayenehanesi bulunduğu için bu ismi alan Doktorlar Caddesi, İstanbul’un İstiklal Caddesi’ni andırıyor. Caddeyi boydan boya yürüyerek kent yaşamını gözlemleyebilirsiniz.

2. Odunpazarı

odunpazari

Eskişehir’in tarihi semti Odunpazarı, kentin en önemli turistik bölgesi. 2012 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi‘ne dahil edilen Odunpazarı, tarihi dokuyu hissedebileceğiniz tarihi yapıları ve hamamları ile ünlü.

Odunpazarı bölgesi, Eskişehir’in orijinalliği korunarak restore edilmiş turistik merkezi. Şehrin görülmesi gereken pek çok yeri de burada. Arasta ve Şeyh Edebali Türbeleri, Kurşunlu Cami ve Külliyesi, Alaaddin Camii, Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykelleri Müzesi, Cumhuriyet Tarihi Müzesi, Anadolu Üniversitesi Eğitim Karikatürleri Müzesi, Atlıhan El Sanatları Çarşısı ve Osmanlı Evi ziyaret edilebilecek yereler.

Odunpazarı evlerini fotoğraflamak ve şirin tezgâhlardan alışveriş yapıp sevimli kafelerde kahve içmek, Porsuk Çayında gondol ve bot sefası sürmek için Adalar’a gitmek, İki Eylül ve Doktorlar Caddelerinde şehrin ritmini yakalamak, Haller Gençlik Merkezinden lületaşı hediyelikler almak derken Eskişehir’de yapılacakların sınır yok. Türkiye’nin ilk yapay plajının yer aldığı Kentpark’ta, plaj dışında spor, alışveriş, yeme içme gibi pek çok şey yapılabiliyor, fakat hafta sonları oldukça kalabalık.

Lüle taşının önemini vurgulamak ve pazarlamasını sağlamak amacıyla kurulan Atlıhan El Sanatları Çarşısı, Odunpazarı bölgesinde bulunuyor. İçerisinde geleneksel sanatların en güzel örneklerini bulabileceğiniz Atlıhan El Sanatları Çarşısı, alışveriş için de çok uygun bir mekan.

3. Kurşunlu Camii ve Külliyesi

Odunpazarı’nda bulunan Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Çoban lakaplı Mustafa Paşa tarafından yaptırılan, mimari açıdan harika bir eser. Eskişehir’in önemli turistlik yerlerinden biri olan yapı, içerisinde cami, kervansaray, şadırvan, hanikah ve sıbyan mektebini barındırıyor. Külliyenin diğer bölümleri ise Lületaşı Müzesi, El Sanatları Çarşısı, Osman Yaşar Tanaçan Fotoğraf Müzesi ve Sıcak Cam Üfleme Atölyesi olarak hizmet veriyor.

4. Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi

balmumu-muzesi-eskisehir

Odunpazarı semtinde, korunan tarihi evlerin birinde yer alan Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi’nde, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ve öğrencilerinin yaptığı 160 balmumu heykel sergileniyor. Format olarak Madame Tussauds Balmumu Heykel Müzeleri‘ne benzeyen müze, Eskişehir’in en popüler adresi.

5. Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

eskisehir-muzeleri

Türkiye’nin ilk çağdaş cam sanatları müzesi olan Eskişehir Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Odunpazarı’nda yeniden hayata döndürülen evlerden birinde yer alıyor. Yerli ve yabancı çok sayıda sanatçının eserinin yer aldığı müze, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Anadolu Üniversitesi ve Cam Dostları Grubunun iş birliği ile oluşturuldu.

Atatürk Bulvarı üzerindeki Büyükşehir Belediyesi Odunpazarı Evleri Kent Müzeleri Kompleksi’nde yer alan müze, cam işçiliğinin doğduğu Anadolu’nun güzel bir kentinde açılması da ayrı bir önem taşıyor.

6. Devrim Otomobili

Devrim-Otomobili

Eskişehir denildiğinde akla ilk gelen şeylerden biri de Devrim otomobili. Devrim Otomobili, Türkiye’nin ilk ve tek yerli otomobili olan Devrim otomobili, Türk sanayi ve teknoloji tarihinde çok büyük öneme sahip. Günümüze kadar ulaşmayı başaran tek Devrim, şehrin merkezinde, Porsuk Çayı’nın hemen kenarında yer alan TÜLOMSAŞ fabrikasının bahçesinde özel bir bölümde sergileniyor.

7. Adalar

Eskişehir’in içinden geçen Sakarya Irmağı’nın en uzun kolu olan Porsuk Çayı çevresindeki bölgelerden biri olan Adalar, birçok kafe, restoran ve rekreasyon alanı ile Eskişehir’in nefes aldığı noktalardan. Dilerseniz burada kahvaltı yaparak güne başlayabilirsiniz. Havaların güzel olduğu bahar ve yaz aylarında düzenlenen gondol ve bot turları bölgeye ayrı bir güzellik katıyor.

8. Kentpark

Kentpark, Gökmeydan Mahallesi ile Yeni Otogar arasında, 300 bin metrekarelik geniş bir alanda kurulu. İçerisinde bulunan açık ve kapalı yüzme havuzları, Türkiye’de bir ilk olan yapay plaj, restoranlar ve at binme alanlarıyla Eskişehir’in en popüler adreslerinden biri.

Parkın Porsuk Çayı’na bakan kısmında oluşturulan özel alanda bulunan Türkiye’nin ilk yapay plajı, gerçek deniz kumu ile donatılmış bir bölge. Eskişehir sakinlerinin yoğun ilgi gösterdiği parkta, at binme eğitimini çocuklarınızla birlikte yaşayabilirsiniz.

9. Eskişehir hamamları

Hamamları ile meşhur olan Eskişehir, bu alanda Anadolu hamam geleneğini yaşatan bir şehir. Eskişehir hamamları, Hamam Yolu denilen bölgede bulunuyor. Birçok hamamın bulunduğu ve neredeyse hepsinin doğal kaynak sularıyla ısıtıldığı bu hamamlar tarihi dokuya meraklı ve sıcak suyla rahatlamak isteyen herkesin ziyaretine açık.

10. Sabancı Uzay Evi

sabanci-uzay-evi

Bilim Deney Merkezi ile aynı zamanda kurulan Sabancı Uzay Evi, uzay ve astronomi konusunda farkındalık yaratmak ve öğrenme imkanı sunuyor. Avrupa Uzay Ajansı ve NASA gibi astronomi alanında öncü kurumlardan aldığı görüntüleri son teknoloji araçlarla ziyaretçilerine ileten Sabancı Uzay Evi, 360 derecelik kubbesi ile inanılmaz bir atmosfere sahip. Özellikle çocuklu ailelerin ilgi gösterdiği Sabancı Uzay Evi’nde uzaya meraklı herkes için bir şeyler var.

11. Haller Gençlik Merkezi

Tarihi Yaş Sebze ve Meyve Hali’nin restore edilmesi ile Haller Gençlik Merkezi’ne ev sahipliği yapan bina, şehirde hatırı sayılır üniversiteli öğrenci nüfusuna hizmet vermek amacıyla kuruldu. Kafe, bar, hediyelik eşya dükkanları, büfe, tiyatro sahnesi, sergi salonu, kitap evi gibi bölümleriyle hizmet veren Gençlik Merkezi, kentin geçmişi ile geleceğini buluşturan bir nokta.

12. ESOGÜ Zooloji Müzesi

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Meşelik Yerleşkesi’nde yer alan ESOGÜ Zooloji Müzesi, bin 200’den fazla böcek, balık, sürüngen, memeliye ait fosil, kabuklu canlı, ve kuşlara ait dokuları görebileceğiniz bir müze. Öğrenci gruplarına interaktif eğitimin de verildiği müze her yaştan ziyaretçiye açık.

13. ETİ Arkeoloji Müzesi

eti-arkeoloji-muzesi

ETİ Arkeoloji Müzesi, Türkiye’de özel sektörün hayata geçirdiği ilk özel müze unvanına sahip. 2010 yılında hizmete açılan müzede 22 bin 500’den fazla taşınır kültür varlığı sergileniyor. Sergilenen eserler Neolitik, Kalkolitik, Tunç, Hitit, Frig, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait.

14. Bilim Sanat ve Kültür Parkı

Eskişehir’in en büyük parkı unvanına sahip Bilim Sanat ve Kültür Parkı, 400 bin metrekarelik bir alanda kurulu. Su sporları da yapılan göletler, restoran ve kafeler, açık hava konser alanı, amfi tiyatro, müze gemi, masal kahramanlarından oluşan oyun grupları ile dolu dolu zaman geçirebileceğiniz parkta Bilim Deney Merkezi ve Masal Dünyası gibi Eskişehir’in en çok ziyaret edilen merkezleri de bulunuyor.

Eskişehir’e nasıl gidilir

Anadolu’nun kavşak noktası Eskişehir’e ulaşım ulaşım çok ulaşım çok rahat. İstanbul-Eskişehir-Ankara devlet yolu Eskişehir’in en önemli karayolu konumunda. Eskişehir İstanbul’dan karayoluyla 324, Ankara’dan 233 ve İzmir’den 412 km mesafede bulunuyor.

En uygun Eskişehir otobüs bileti için turna.com sayfasını ziyaret edin. Otobüs bileti satın alırken turna.com ayrıcalıklarından faydalanabilirsiniz. Eskişehir uçak bileti seçeneği hava yolu ile şehre ulaşmak isteyenler için alternatif.

Fakat Eskişehir’de ulaşım, hızlı trenin faaliyete geçmesiyle bir numaralı ulaşım yolu konumuna geldi. Tren Garı ise şehir merkezinde bulunuyor. Gün boyu İstanbul, Ankara ve Konya’ya hızlı tren seferleri düzenlenmekle birlikte, Afyon, Kütahya, İzmir ve Doğu Anadolu şehirlerine de normal tren seferleri bulunuyor. Hızlı trenle İstanbul’dan 2.5, Ankara’dan 1,5, Konya’dan da 1 saat 40 dakikada ulaşım mümkün.

Otobüs Bileti

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here