PAYLAŞ

Eskişehir tarihi dokuları, renkli gece hayatı, kültür ve sanatın, müzelerin, festivallerin merkezindeki konumuyla her çeşit aktivitenin özgürce yapıldığı, İç Anadolu’nun tartışmasız en güzel ve en kimlik sahibi kenti.

Hem yerel özelliklerini koruyan, hem de Porsuk Nehrinin etrafındaki cıvıl cıvıl şehir merkezi, kentin her köşesinde bulunan zarif heykelleri, yapay plajı, festivalleri ve üniversiteli gençlerin enerjisiyle tam bir Avrupa kenti olan Eskişehir, Türkiye’nin en iyi şehirleşmiş ve çalışan kesime hitap eden önemli kentlerinden biri aynı zamanda.

Odunpazarı bölgesi, Eskişehir’in orijinalliği korunarak restore edilmiş turistik merkezi. Şehrin görülmesi gereken pek çok yeri de burada. Arasta ve Şeyh Edebali Türbeleri, Kurşunlu Cami ve Külliyesi, Alaaddin Camii, Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykelleri Müzesi, Cumhuriyet Tarihi Müzesi, Anadolu Üniversitesi Eğitim Karikatürleri Müzesi, Atlıhan El Sanatları Çarşısı ve Osmanlı Evi ziyaret edilebilecek yereler.

Odunpazarı evlerini fotoğraflamak ve şirin tezgâhlardan alışveriş yapıp sevimli kafelerde kahve içmek, Porsuk Çayında gondol ve bot sefası sürmek için Adalar’a gitmek, İki Eylül ve Doktorlar Caddelerinde şehrin ritmini yakalamak, Haller Gençlik Merkezinden lületaşı hediyelikler almak derken Eskişehir’de yapılacakların sınır yok. Türkiye’nin ilk yapay plajının yer aldığı Kentpark’ta, plaj dışında spor, alışveriş, yeme içme gibi pek çok şey yapılabiliyor, fakat hafta sonları oldukça kalabalık.

Tülomsaş Fabrikasında sergilenen Devrim Otomobili ve Lületaşı Müzesi Eskişehir’de gezilecek yerler deyince olmazsa olmazlardan. Eskişehir’de yeme içme derseniz gezinirken haşhaşlı çörek, ana yemekte çibörek, üzerine tatlı olarak met helvası ve susadıkça Kalabak suyu! Hava kararınca da Barlar Sokağı…

En yaşanılası şehirlerden biri olan güzeller güzeli Eskişehir’in tek kusuru karasal ikliminden dolayı havanın soğuk olması!

Eskisehir-Ucak-Bileti

Eskişehir’e Nasıl Gidilir?

Anadolu’nun kavşak noktası Eskişehir’e ulaşım ulaşım çok ulaşım çok rahat. İstanbul-Eskişehir-Ankara devlet yolu Eskişehir’in en önemli karayolu konumunda. Eskişehir İstanbul’dan karayoluyla 324, Ankara’dan 233 ve İzmir’den 412 km mesafede bulunuyor. Eskişehir uçak bileti seçeneği hava yolu ile şehre ulaşmak isteyenler için alternatif. Eskişehir’e en yakın işlek havalimanı Ankara Esenboğa. Bunun için Ankara uçak bileti fiyatlarına göz atın.

Fakat Eskişehir’de ulaşım, hızlı trenin faaliyete geçmesiyle bir numaralı ulaşım yolu konumuna geldi. Tren Garı ise şehir merkezinde bulunuyor. Gün boyu İstanbul, Ankara ve Konya’ya hızlı tren seferleri düzenlenmekle birlikte, Afyon, Kütahya, İzmir ve Doğu Anadolu şehirlerine de normal tren seferleri bulunuyor. Hızlı trenle İstanbul’dan 2.5, Ankara’dan 1,5, Konya’dan da 1 saat 40 dakikada ulaşım mümkün.

Henüz Yorum Yapılmamış

BİR CEVAP BIRAK

10 + 14 =

loading-YouTube-player_zps9255a050