Uçak Bileti

İskoçya’nın başkenti Edinburgh, Georgian ve Orta Çağ mimari özelliklerini taşıyan yapıları ile Avrupa’nın en ilgi çekici görünüme sahip şehirleri arasında yer alıyor. Tarihi ve turistik bir yer olan Edinburgh, keşfedilmeyi bekleyen gezi noktaları ve farklı etkinlikleri ile gezilip görülmeye değer önemli bir kültür şehri. Sanatla iç içe olan tarihi şehir Edinburgh, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmış tarih kokan bölgeleri ve sokakları, kayalar üzerine inşa edilmiş ihtişamlı şatoları ile her yıl çok sayıda turisti kendisine çekmeyi başarıyor. Şehir, Old Town ve New Town adındaki turistik özelliğe sahip önemli tarihi bölgeleriyle de hayranlık uyandırıyor.

Edinburgh’da Görülmesi Gereken 5 Yer

1. Edinburgh Kalesi

Turistik öneme sahip tarihi bir yapı olan Edinburgh Kalesi (Edinburgh Castle), Old Town denilen eski şehir merkezinde yer alıyor. Heybetli görünüme sahip mimari yapısı ve hakkında anlatılan efsaneler ile dikkatleri üzerine çeken tarihi kaleyi detaylıca gezmek için birkaç saatinizi buraya ayırmanız gerekebilir. M.S 600 yılında savunma amacı ile inşa edilen kalenin Edinburgh’a tamamen hakim olan konumundan dolayı kaleden şehir manzarasını rahatlıkla seyredebilirsiniz.

2. Royal Botanic Garden

Mobil Uygulama

Bitkilerin çeşitliliğinin sağlanması ve korunması amacı ile 1670 yılında kurulan Royal Botanic Garden, Edinburgh’un turistik cazibeye sahip popüler yerleri arasında bulunuyor. On binlerce canlı bitki türüne ev sahipliği yapan bu dev bahçede zamanın nasıl hızlı geçtiğine tanık olabilirsiniz.

3. Holyrood Sarayı

Britanya kraliyet ailesinin İskoçya’daki resmi ikametgahı olan Holyrood Sarayı (Holyrood Palace), 16. yüzyıldan bu yana resmi resmi davetlere ve törenlere ev sahipliği yapıyor. Royal Mile’nin güney kısmında yer alan halka açık saray, Edinburgh gezilecek yerler listesinde ise ilk sıralarda yer alıyor.

4. Scott Anıtı

Yüksekliğinden dolayı Edinburgh ve çevresinin panoramik manzarasını seyredebileceğiniz Scott Anıtı (Scott Monument), ihtişamlı gotik mimarisi ile ön plana çıkıyor. Dünyanın en büyük yazar anıtı olan ve 1840 yılında inşa edilmeye başlanan Scott Anıtı üzerinde 68 adet heykelcik bulunuyor. Edinburgh geziniz esnasında Princes Street Garden’da yer alan Scott Anıtı’nı detaylı inceleyebilir ve eşsiz karelere imza atabilirsiniz.

5. St. Giles Katedrali

Şehrin ünlü silüetini öne çıkaran tarihi yapılarından biri olan St Giles Katedrali (St Giles Cathedral), kendine özgü mimarisi ve çan kulesi ile turistler tarafından büyük ilgi görüyor. 19.yüzyılda restore edilerek günümüze kadar ulaşması sağlanan katedral, yaklaşık olarak 900 yıldan beri şehrin dini odak noktalarından biri. İskoçya’nın dini kültürü hakkında bilgi edinmek isterseniz ve katedralin mimari özelliklerini daha yakından görmek isterseniz tarihi yapıyı ziyaret edebilirsiniz.

Bonus: Royal Mile

Edingburgh Kalesi’nden başlayıp Holyrood Sarayı’na kadar devam eden Royal Mile (Kraliyet Yolu), eski şehir bölgesinin en önemli turistik yerleri arasında sayılıyor. Oldukça renkli bir atmosfere sahip olan Kraliyet Yolu boyunca yürürseniz sokak sanatçısını dinleme ve gösterileri izleme şansını elde edebilirsiniz.

Siz de Edinburgh uçak bileti fırsatlarını değerlendirerek bu harika coğrafyayı yakından tanıyabilirsiniz.

Otobüs Bileti

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here