Uçak Bileti

Romanya’nın başkenti ve en büyük şehri olan Bükreş, Bizans tarzı şapelleri, çan kuleli konakları ve Neo-Klasik tarzda yapılmış mimari dokularıyla Balkanlar’ın Paris’i olarak biliniyor. Parkları, tarihi binaları, geniş bulvarları, antikacıları ile gelenekselliği ve modernizmi birleştiren bu kent, Karpat Dağları ve Tuna Nehri arasına kurulu. Yürüyerek gezmesi en keyifli Avrupa kentlerinden olan Bükreş’te görülecek yerler genellikle birbirine yakın konumda.

Bükreş’te görmeniz gereken 10 yer

1. Parlamento Sarayı

Çavuşesku döneminde inşa edilen ve Bükreş’in en ünlü yapısı olan Parlamento Sarayı (Palatul Parlamentului veya Casa Poporului), Guinness Rekorlar Kitabı’na göre, dünyanın en büyük sivil yönetim, en pahalı yönetim ve en ağır binası. 1100 odasındaki görkemli dekoruyla mutlaka görülmeli.

2. Lipscani

Bükreş’in eski şehir merkezi olan Lipscani, trafiğe kapalı bir alan. Eski bir kasaba atmosferine sahip bölge, dolambaçları sokaklarında antikacıları, butikleri, restoran ve kafeleriyle kentin en turistik ve şirin bölgesi.

Mobil Uygulama

3. Romanya Ulusal Sanat Müzesi

Romanya Ulusal Sanat Müzesi (Muzeul National de Artă al României) 1837’den bu yana Devrim Meydanı’ndaki eski kraliyet sarayında yer alıyor. Orta Çağ ve modern Romen sanatının koleksiyonlarının yanı sıra Romanya kraliyet ailesinin oluşturduğu uluslararası koleksiyona da sahip olan müze, Romanya’nın en etkileyici sanat koleksiyonunu barındırıyor.

4. Romanian Atheneum

Romanian Atheneum, Opera Binası, Victoriei Caddesi üzerindeki George Enescu Meydanı’nda bulunan, George Enescu Filarmoni Orkestrasının merkezi. Bükreş’in en önemli ve en zarif bkonser salonu olan Atheneum, 1888’de inşa edilmiş.

5. Dimitrie Gusti Ulusal Köy Müzesi

Dimitrie Gusti Ulusal Köy Müzesi (Muzeul Satului), Herăstrău Parkı içinde bulunan bir açıkhava etnografya müzesi. 10 hektarlık alana yayılan müze 17-20. yüzyıl arasında inşa edilmiş otantik köy yapılarını ve otantik eşyaları barındırıyor. Müzenin diğer bir özelliği de kronolojik açıdan Avrupa’da kurulmuş üçüncü açıkhava müzesi oluşu.

6. Carol Parkı

Açık hava konserlerinin de yapıldığı Bükreş’in en güzel parklarından biri olan Carol Parkı (Parcul Carol), 1900’de oluşturulan bitki örtüsü ve panoramik manzarası yanında, Meçhul Asker Anıtı gibi pek çok anıt, heykel, çeşme ve müzeye ev sahipliği yapıyor.

7. Stavropoleos Manastırı

Stavropoleos Manastırı (Mănăstirea Stavropoleos), Bükreş kent merkezinde bulunan, doğu ve batı tarzı mimarisiyle zarif bir Ortodoks manastırı. Bizans müziği ile geniş bir koleksiyona sahip manastır, Romanya’da yer alan en büyük koleksiyona sahip.

8. Grigore Antipa Ulusal Doğa Tarihi Müzesi

Grigore Antipa Ulusal Doğa Tarihi Müzesi (Muzeul Național de Istorie Naturală “Grigore Antipa”), Kont Mihalache Ghica’nın Antik Yunan, Roma ve Bizans paralarından, kaya, mineral örneklerinden, hayvan fosillerinden ve sanat eserlerinden oluşan büyük koleksiyonunu bağışlaması ile kurulmuş.

9. Zafer Yolu

Bükreş’in ana caddesi olan Zafer Yolu (Calea Victoriei) Bağımsızlık Caddesi’ni, Zafer Meydanı’na bağlıyor. Kentin gezilecek yerlerinin büyük kısmının üzerinde olduğu caddede, kaidesinde Rumence ve Türkçe olarak “Yurtta Barış, Cihanda Barış” yazan Atatürk Büstü bulunuyor.

10. Devrim Meydanı

Devrim Meydanı (Piata Revulutiei), Zafer Yolu üzerinde, komünist Dönemin sona ermesini ve Çavuşesku’nun ölümünü temsil ediyor. Günümüzde Ulusal Sanat Müzesi’ni, Bükreş Üniversitesi Kütüphanesi’ni ve Romanya Senato Binası’nı barındırıyor.

Bükreş’e nasıl gidilir

Bükreş’e Türkiye’den hava, kara ve demir yolu ile ulaşım mümkün. Haftanın her günü direkt uçuş seferlerinin düzenlendiği Bükreş’e yine haftanın her günü trenle de gidebilirsiniz. Ancak Bükreş’i keşfetmenin en zahmetsiz ve hızlı yolu bir Bükreş uçak bileti almak.

Otobüs Bileti

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here