Yurt dışı seyahati yapmayı planlayan çocuklu ailelerin en büyük soru işaretlerinden biri de bebek ve çocuklarına pasaport çıkarmak için nasıl bir hazırlık yapmak gerektiği.

Yurt dışı seyahatlerde kimlik belgesi yerine geçen pasaport, ülkeler arası gümrük geçilerinde pasaport polisine ibraz edilmesi gereken bir evrak. Kimlikle seyahat edilen ülkeler dışında kalan tüm ülkelere seyahatlerde pasaport taşımak zorunlu.

Geçmişte anne ya da baba pasaportuna kaydedilebilen bebek ve çocuklar için yeni düzenlemeyle bağımsız pasaport başvurusu yapmak gerekiyor. Her bir bireyin ayrı bir pasaport taşıması şart.

Bebek ve Çocuklar İçin Pasaport İşlemleri

1. Randevu alın

Pasaport başvurusu için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün web sitesinden randevu almak gerekiyor. Geçmişte il ve ilçe emniyet müdürlükleri tarafından yürütülen pasaport başvuru işlemleri artık il ve ilçe nüfus müdürlükleri tarafından gerçekleştiriliyor.

https://randevu.nvi.gov.tr/ adresine girerek başvuru formunu doldurmanız ve hangi il ya da ilçeden başvuru yapacaksanız o müdürlüğün takviminden uygun gün ve saati işaretleyerek randevu sürecini tamamlamanız gerekiyor.

2. Evrakları tamamlayın

Çocuk ve bebekler için pasaport başvurularında da tıpkı yetişkin bireyler gibi benzer evraklar talep ediliyor. Bu belgeler şöyle:

 • T.C. kimlik kartı, nüfus cüzdanı veya geçici kimlik belgesi
 • Son altı ayda çekilmiş bir adet biyometrik fotoğraf
 • Yasal temsilcilerin başvuru merkezinde hazır bulunmamaları halinde; kısıtlı veya ergin olmayan kişiler için muvafakatname
 • Öğrencilerin harçsız pasaport başvurularında; “Öğrenci Belgesi” (Başvuru esnasında sistemde öğrencilik durumunun doğrulanması halinde belge talep edilmeyecektir.)
 • Başvuru öncesinde pasaport defter ve harç bedelinin ödenmesi (Ödeme bilgileri sistem üzerinden görüntülendiğinden başvuru esnasında ayrıca makbuz/dekont talep edilmemektedir.)
 • Eski pasaport (Daha önceden alınmış ve iptali yapılmamış pasaportların başvuruda getirilmesi gerekmektedir.)

Başvuru evraklarında yer alan biyometrik fotoğraf bebekler için de istenen bir belge. Geçmişte bebeklerden fotoğraf talep edilmiyordu. Bebeğimin vesikalık fotoğrafını nasıl çektireceğim diye endişeleniyorsanız fotoğrafçılar bu işi çok güzel hallediyor.

3. Muvafakat belgesi şart

Çocuk ya da bebeklere pasaport başvurusunda anne ve babanın birlikte müracaatı gerekiyor. Anne ya da babadan biri gelemiyorsa noterden muvafakat belgesi düzenlenmesi şart. Eğer anne ya da baba ayrıysa (boşanmışsa) ergin olmayan çocukların velayeti mahkeme kararı ile kime verilmiş ise o kişinin muvafakatı yeterli sayılıyor.

4. Başvuru merkezine gidin

Daha önceden randevu aldığınız il ya da ilçe nüfus müdürlüğüne giderek başvuru evraklarınızı sunun. Yanınızda bebeğiniz ya da çocuğunuzun da olması gerekiyor. 18 yaşın altındaki çocuklar için en fazla 5 yıllık pasaport düzenleniyor. 5 yılın ardından çocuğunuz için yeni bir pasaport başvurusu yapmanız gerekiyor.

5. Her şey tamam sıra beklemede

Tüm işlemlerin ardından başvurusunu yaptığınız pasaport PTT Kargo aracılığı ile beyan ettiğiniz adrese gönderiliyor. Pasaport başvurusu ile teslim arasında en fazla 5 iş günü oluyor. Yoğun tatil dönemlerinde, resmi tatil öncesinde ya da bayram döneminde oluşabilecek yoğunluktan dolayı hazırlıklı olmanız önerilerim arasında.

Aşağıdaki benzer konulara da göz atın!
Pasaport nasıl alınır?
Bordo pasaport nedir, nasıl alınır?
Yeşil pasaport nedir, nasıl alınır?
Gri pasaport nedir, kimlere verilir?
Siyah pasaport nedir, kimlere verilir?
Kırmızı pasaport nedir, kimlere verilir?
Harçsız öğrenci pasaportu nedir?

12 YORUMLAR

 1. Nüfus cüzdanında bebeğin resmi olması gerekiyor mu ?kizim 22 aylık
  Muvafakatname nereden çıkıyor anne baba beraber gidecegiz

 2. Acil turkiyeye gidicem bebegim icin acil gecici seyahat evrak basvuru yaptim online uzerinden 1 hafta oldu gelmedi . Kizimin turk kimligi yok nasil hemen atabilirim acil

 3. Merhaba, anne kendi için aldığı randevunun haricinde bebek için de ayrı randevu mu alması gerekiyor yoksa tek randevu yeterli oluyor mu?

  • Bebeklere 10 yıllık pasaport çıkarılmıyor. 5 yıllık pasaport çıkarabilirsiniz. Onun da harç ücreti 10 yıl ile aynı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here