Yeşil Pasaport Nedir?

Yeşil pasaport diğer adıyla hususi pasaport, belirli şartları sağlayan kamu görevlilerine ve ailelerine verilebilen pasaport türüdür. Yeşil (hususi) pasaportun dolaşım gücü bir hayli yüksektir ve en avantajlı pasaport türlerindendir. Yeşil Pasaport ile Avrupa ve Amerika dahil 160'ın üzerinde ülkeye vizesiz veya kapıda vize ile giriş yapmak mümkündür. Önümüzdeki 3 ayda en ucuz seyahat edilebilecek ülke ve şehirlerin yer aldığı Amerika Uçak Bileti veya Avrupa Uçak Bileti sayfalarına göz atmanızı öneriyoruz.

Kimler Yeşil Pasaport Alabilir?

• 1. ,2. ve 3. dereceden kıdemli olan kadrolu devlet memurları

• 1. ,2. ve 3. dereceden kıdeme denk gelen kadrolu olmasa da sözleşmeli çalışan kamu personelleri

• 1. , 2. veya 3. derecede kıdemli iken emekliye ayrılan veya çalıştığı kurum tarafından görevden çekilen kamu çalışanları

• Görev süresini tamamlamış eski TBMM üyeleri(milletvekilleri)

• Görev süresini tamamlamış bakanlar

• Aktif olarak görev almakta olan büyükşehir, il ve ilçe belediye başkanları ve kadrolu ve 1. derecede kıdemli olup emekliye ayrılmış olan belediye başkanları

• Spor branşı fark etmeksizin devlet sporcusu ünvanı almış olanlar

• Özelleştirilen Halk Bankası, Ziraat Bankası ve Emlak Bankası çalışanlarından; özelleştirmeden önce hususi pasaport almaya hak kazananlar, emekli sandığına bağlı olanlar, kamu görevlisi olanlar, kuruluş sermaye payının en az %51’i devlete ait kamu kuruluşu olanlar ve 4603 sayılı iş kanununun şartlarının tamamını sağlayarak emekli olan ve görevden çekilenler

• Özelleştirilen Türk Telekom çalışanlarından; özelleştirmeden önce yeşil pasaport almaya hak kazanmış olanlar ve kapsam dışı personel statüsünde çalışma şartlarının tamamını sağlayarak emekli olan veya görevden çekilenler

• Yeşil pasaport almaya hak kazanmış kişilerin belirli şartları sağlaması kaydıyla aile fertleri de yeşil pasaport alabilir.

Aile fertlerinin yeşil pasaport alabilmesi için bazı şartların sağlanması gerekmektedir. Hususi pasaport alabilecek aile fertleri şöyledir:

• Yeşil pasaport sahibinin eşi

• 18 yaşını doldurmamış reşit olmayan çocukları

• Evli olmayan ve çalışmayan, öğrenimine devam eden, 25 yaşını doldurmamış çocukları

• Reşit olsa bile evli olmayan ve çalışmayan, bedensel, zihinsel veya ruhsal bir engeli bulunan çocukları( yaş sınırı yoktur) Yukarıdaki koşullardan herhangi birini sağlamayan kişiler hiçbir koşulda yeşil pasaport alamaz.

Yeşil Pasaport Nasıl Çıkarılır?

Yeşil pasaport almak için yapılacak işlemler temel bazda bordo pasaport almak için yapılan işlemlerle aynıdır ancak yeşil pasaport alırken ek olarak İç İşleri Bakanlığı’na talep yazısı da yazılmalıdır. Buna ek olarak yeşil pasaport alacak olanlar pasaport harcından muaftır, dolayısıyla harç bedelinin ödendiğini gösteren dekonta da haliyle gerek olmayacaktır.

Yeşil pasaport almak için hazırlanması gereken evraklar şu şekildedir:

• Son 6 ayda çekilmiş 1 adet standartlara uygun biometrik fotoğraf

• Nüfus cüzdanı veya geçici kimlik belgesi

• Pasaport defter bedelinin ödendiğini gösteren dekont (Pasaport defter bedeli Maliye Bakanlığı’nca her yıl yeniden belirlenmektedir. 2022 yılı için yeşil pasaport defter bedeli 225,00 TL’dir. Defter bedeli; PTT şubelerine, vergi dairelerine ve anlaşmalı bankalara direkt olarak veya Gelir İdaresi Başkanlığı’na https://ivd.gib.gov.tr internet adresi üzerinden online olarak ödenebilir. )

• Çalışmakta olan kişilerin Hususi Pasaport Talep Formu doldurması gerekmektedir. Kişinin kendisi için veya aile fertlerinden birisi için yeşil pasaport talep etmesi halinde talep formunun, çalıştığı kurumun İl Müdürlüğü, Bölge Müdürlüğü veya Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenmesi ve İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü’nde imza sirküsü bulunan yetkili kişi tarafından onaylanması gerekmektedir. ( Talep formunun 60 gün geçerliliği bulunmaktadır. Başvuru esnasında bu sürenin aşılmamış olması gerekmektedir.)

• Emekli olmuş kişilerin, emekli olduğu kurumdan emekli olduğu tarihteki görev ünvanını ve derecesini gösteren emeklilik yazısı alması gerekmektedir.

• İstifa eden ya da kurum tarafından görevden çekilen kişilerin, çalışmış olduğu kurumdan istifa/çekilme zamanındaki unvan ve derecesini gösteren istifa/çekilme yazısı alması gerekmektedir.

• Yeşil pasaport hak sahibi vefat etmişse, eşinin veya çocuklarının hususi pasaporta başvurabilmesi için kişinin çalışmış olduğu kurumdan vefat ettiği tarihteki ünvanını ve derecesini gösteren yazıyı talep etmesi gerekmektedir.

• Hak sahibinin çocukları için pasaport düzenlenecekse; 18 yaşından küçük olanlar için hak sahibinin noterce düzenlenmiş muvaffakatnamesi ve vekâleti, 18 yaşından büyük çocukları için yalnızca vekâleti talep edilmektedir.

• Hak sahibi kişi emekli, görevden çekilmiş veya istifa etmiş ise eşi ve çocukları için yapılacak başvuru anında bizzat bulunması, bulunamıyor ise de vekâlet vermesi gerekmektedir.

• Eşlerin boşanmış olması durumunda çocukların pasaport işlemleri için velayet sahibi ebeveynin verdiği muvaffakatname gerekirken, dava sürecinin devam etmesi halinde mahkeme kararına göre hareket edilmektedir.

• Hak sahibinin vefat etmesi durumunda ise reşit olmayan çocuklar için yaşayan ebeveynin verdiği muvaffakatname istenmektedir.

• Öğrenimi devam eden 18 yaşını aşmış çocukların öğrenci oldukları sistem tarafından doğrulanamazsa Öğrenci Belgesi talep edilmektedir. 18 yaşın altında öğrenci olmasa da pasaport başvurusu yapılabilmektedir.

• 18 yaşını geçmiş ve engeli olan çocuklar için pasaport talep edilirken Sağlık Kurulu Raporu da verilmelidir.

Yeşil pasaport almak için gerekli evraklar tamamlandıktan ve ödemeleri yaptıktan sonra İl Nüfus Müdürlüğü’nden randevu alınması gerekmektedir. Randevu için epasaport.gov.tr internet adresine giriş yaparak bilgilerinizi doldurup size uygun olan tarihi ve saati seçerek randevunuzu kaydedebilirsiniz. Randevu gününüz geldiğinde randevu saatinizden en az 15 dakika öncesinden Nüfus Müdürlüğü’nde bulunarak ve evraklarınızı eksiksiz bir şekilde yanınızda bulundurarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Pasaport başvurusu yapıldıktan sonra, onaylanması halinde başvuru esnasında verilen adrese 10 iş günü içerisinde teslimatı yapılmaktadır. Yeşil pasaportun geçerlilik süresi en az 6 ay en fazla 5 yıldır. Bu süre İç İşleri Bakanlığı tarafından belirlenir. Süresi dolan yeşil pasaportların yenileme işlemleri için yeniden pasaport başvurusu yapılmalıdır, eskiden olduğu gibi süre uzatma işlemi yapılmamaktadır.

Yeşil (Hususi) Pasaportun Avantajları Nelerdir?

• Hususi pasaport alınırken pasaport harcı ödenmez.

• Yeşil pasaportun dolaşım gücü oldukça yüksektir. Yeşil pasaport sahibi kişiler dünyada resmi olarak tanınan 195 ülkeden 160’ına vizesiz ya da kapıda vize veya online vize ile giriş yapabilmektedir. Schengen ülkelerine vizesiz giriş yapmayı sağlayan yeşil pasaportun, ülkelere giriş-çıkış yapabilmek için en az 3 ay daha geçerliliğinin olması gerektiği hatta Bulgaristan gibi bazı ülkelerin bu süreyi 1 yıl olacak şekilde istediği de unutulmamalıdır.

Yeşil Pasaportun Geçtiği Ülkeler

Yeşil pasaport sahiplerinin vizesiz veya kapıda ya da online vizeli olarak girebileceği pek çok ülke bulunmaktadır. Ancak bu ülkelerde vizesiz bulunma süresi ülkeden ülkeye değişmektedir. Bu nedenle gidilecek ülkenin vize koşulları iyice incelenmelidir. Yeşil pasaportla gidilebilecek vizesiz, kapıda ya da online vizeli ülkeler şu şekildedir:

Avrupa'da Yeşil Pasaporta Vize Uygulamayan Ülkeler
Almanya Andorra Avusturya
Azerbaycan Arnavutluk Belçika
Beyaz Rusya Bosna-Hersek Bulgaristan
Çek Cumhuriyeti Danimarka Estonya
Finlandiya Fransa Lüksemburg
Macaristan Gürcistan Hollanda
Hırvatistan İspanya İsveç
İsviçre İtalya İzlanda
Karadağ KKTC Kosova
Letonya Lihtenştayn Litvanya
Makedonya Malta Moldova
Monako Norveç Polonya
Portekiz Romanya San Marino
Sırbistan Slovakya Slovenya
Ukrayna Vatikan Yunanistan
Güney Amerika'da Yeşil Pasaporta Vize Uygulamayan Ülkeler
Arjantin Bolivya Brezilya
Ekvador Kolombiya Paraguay
Peru Şili Uruguay
Venezuela
Okyanusya'da Yeşil Pasaporta Vize Uygulamayan Ülkeler
Cook Adaları Fiji Niue
Palau Samoa Tonga
Tuvalu Vanuatu Yeni Kaledonya
Asya'da Yeşil Pasaporta Vize Uygulamayan Ülkeler
Bahreyn Bangladeş BAE
Çin Doğu Timor Endonezya
Filipinler Filistin Hong Kong
Irak İran İsrail
Japonya Kamboçya Katar
Kazakistan Kırgızistan Kuveyt
Güney Kore Lübnan Macau
Maldivler Malezya Moğolistan
Myanmar Nepal Pakistan
Rusya Singapur Sri Lanka
Suriye Tacikistan Tayland
Tayvan Türkmenistan Umman
Ürdün Vietnam Yemen
Afrika'da Yeşil Pasaporta Vize Uygulamayan Ülkeler
Botsvana Cezayir Cibuti
Fas Fildişi Sahili Gana
Güney Afrika Kamerun Kenya
Komor Libya Madagaskar
Mauritius Moritanya Mozambik
Mısır Ruanda Senegal
Seyşeller Sudan Svaziland
Tanzanya Togo Tunus
Yeşil Burun Adaları Zambiya Zimbabve

 

Kuzey ve Orta Amerika'da Yeşil Pasaporta Vize Uygulamayan Ülkeler
Antigua ve Barbuda Aruba Bahamalar
Barbados Belize Britanya Virjin
Curaçao Dominika Dominik Cumhuriyeti
El Salvador Grenada Guatemala
Guyana Haiti Hollanda Antilleri
Honduras Jamaika Kosta Rika
Küba Meksika Nikaragua
Panama Saint Kitts & Nevis Saint Lucia
Saint Vincent & Grenadins Sint Maarten Trinidad & Tobago
Turks & Caicos