Endonezya‘nın turistik adası Bali’nin en önemli yerlerini kesinlikle tapınaklar oluşturuyor. Çoğunlukla binlerce tapınakların adası olarak da bilinen Bali’de her evde, köyde, birçok yol ayrımında ve çeşitli birçok yerde küçük de olsa tapınaklar bulunuyor. Tapınakların çok büyük bir kısmı aynı ortak mimariye sahip, sadece büyüklükleri değişiyor.

Tapınakların yapısı, görünümü ve kutlama günleri yüzyıllardır buyrulmuş bir gelenek olarak belirlenmiş durumda. Hasat, yağmur, yaşam, ölüm ve aklınıza gelebilecek hayat ile ilgili her şey için bir tapınak bulunuyor. Bir tapınağı gerçekten görebilmek için seremoni zamanı gitmek ve en güzel şekilde süslendiği, sunakların sunulduğu günden daha iyi bir gün olamaz.

Endonezya uçak bileti seçeneklerine göz atın.

Bali’de Görülmesi Gereken Tapınaklar

1. Pura Tanah Lot

Pura Pakendungan olarak da bilinen tapınak siyah kumlarla çevrili ve belki de en muhteşem manzaraya sahip olan bir kayanın üzerinde yer alıyor. Özellikle gün batımındaki manzarası tam anlamıyla eşsiz. Sadece suların çekildiği zamanda ulaşılabilen adaya otobüs dolusu turist akın ettiğinden dolayı sabahın erken saatlerinde gitmeniz sizi büyük bir yükten kurtaracak.

2. Pura Besakih

Önemi ve muhteşem seremonileri göz önüne alındığında “en iyiler” arasında yer almayı fazlasıyla hak ediyor. En büyük ve en kutsal tapınak olan, “tapınakların anası” olarak da bilinen Pura Besakih’in tam anlamı “Ruhsal mutluluğun tapınağı.” Kalabalıktan kurtulmak ve kendi rehberinizi tutabilmek için erken gitmeniz şart.

3. Tirta Empul

Bu tapınak kutsal bir kaynak olan Tampak Siring’in etrafında bulunuyor ve bin yıldır Balililer tarafından kullanılan iki banyo bölümü bulunuyor. Bu kaynağın çok kutsal olduğuna, şifa ve zenginlik getirdiğine inanılıyor. Balililer gibi siz de bu sağlık kaynağının tadını çıkartabilirsiniz, özellikle gün batımı zamanında çok daha keyifli oluyor.

4. Pura Ulun Danu Bratan

Bratan Gölü’nün hemen kenarında bulunan tapınak sadece muhteşem çevresi için bile ziyarete değer. Tapınağın en fazla ilgi çeken ve en ilginç özelliği ise 11 katlı gökyüzüne uzanan çatısı. Maalesef göl ve tapınak etrafı çoğunlukla ziyaretçiler tarafından bırakılan çöpler ile zarar görüyor.

5. Pura Luhur Batukaru

Altı eksensel tapınaklardan biri ve tüm Hindu Balililer için adadaki en kutsal bölge. Görkemli bir şekilde ormanın içerisinde Batukaru eteklerindeki vadinin tepesinde yer alıyor. Unutulmayacak bir deneyim için mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.

6. Pura Luhur Uluwatu

Efsane sörf merkezi olan Uluwatu’nun tepesinde yer alan muhteşem bir tapınak olan Uluwatu, Bali’nin en müthiş tapınağı demek yanlış olmaz. Gün batımı ziyaret için en güzel zaman ve hava karardıktan sonra başlayan Kecak dansını kaçırmayın.

7. Pura Goa Giri Putri

İşte size sıra dışı bir deneyim. Elleriniz ve dizleriniz üzerinde dağın bir tarafında bulunan taşların arasındaki ufak bir delikten mağaraya giriyorsunuz ve 450 metre boyunca giderek dağın diğer tarafındaki muhteşem vadiye çıkıyorsunuz.

8. Pura Gunung Kawi

Bali’nin “Krallar Vadisi” tepeler ve nehrin iki tarafında bulunan devasa 11. Yüzyıl kral ve kraliçe anıtları ile öne çıkıyor. Doğrusunu söylemek gerekirse Gunung Kawi bir tapınak değil ancak yine de kutsal bir yer olarak kabul ediliyor. Unutulmaz bir deneyim için mutlaka ziyaret etmelisiniz.

9. Pura Lempuyang

Bin 700 basamaklı ve dolambaçlı bir yola sahip olan Pura Lempuyang ormanlık Lempuyang dağının eteklerinde yer alıyor ve Agung dağının olağanüstü bir manzarasına sahip.

NOT: Endonezya vizesi hakkında detaylı bilgilere de Turna.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here