Güneydoğu Asya’nın en popüler turizm destinasyonlarından biri olan Bali Adası, Endonezya‘ya bağlı bir ada. Küçük Sunda Adaları’nın en batısında yer alan Bali’nin doğusunda Lombok Adası, batısında ise Cava Adası bulunuyor.

Başkenti Denpasar olan Bali, tarih boyunca Tanrıların Adası olarak bilinen bir yer. Başkent Denpasar dışında adanın en önemli kentleri Singaraja, Kuta ve Ubud. Ubud, Bali’nin kültür merkezi olarak tanınırken, Kuta daha çok tatil destinasyonu, Singaraja ise yerleşim yerlerinin ağırlıklı olduğu bir bölge.

Bali uçak bileti seçeneklerine göz atın.

Mercan kayalıklarının sardığı Bali’nin güneyi beyaz, kuzey ve batı kıyıları ise simsiyah kumsallarla kaplı sahilleriyle muhteşem bir tatil merkezi.

Bali Boğazı’nın birbirini ayırdığı üç küçük adacıktan oluşan Bali’nin en yüksek noktası Agung Dağı. Bali’yi oluşturan üç küçük adacığın isimleri ise Nusa Penida, Nusa Lembongan ve Nusa Ceningan.

Dünyanın gözde balayı rotalarından Bali’de yılın 6 ayının sıcak ve yağışsız geçmesi kış aylarında yaz tatili deneyimi yaşamak isteyenler için büyük avantaj.

Bali’ye nasıl gidilir?

17 bin adadan oluşan Endonezya’nın en ünlü turizm merkezlerinden biri olan Bali, tapınakları ve egzotik plajlarıyla ünlü. Bali’de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında Puri Gede Sarayı, Puri Anyar Sarayı, Penebl Köyü ve Tenganan Köyü bulunuyor.

Bali’ye İstanbul Havalimanı’ndan Türk Hava Yolları’nın direkt uçuşları bulunuyor. Singapur Hava Yolları’nın Singapur aktarmalı uçuşları ile de Bali’ye aktarmalı yolculuk yapabilirsiniz.

Türk Hava Yolları’nın İstanbul-Bali uçuşu 12 saat 50 dakika sürüyor. Aktarmalı uçuşlarda ise uçuş süresi beklemelerle birlikte en az 16 saat. İki aktarmalı uçuşlarda ise bu süre 20 saati buluyor.

Diğer yandan Emirates veya Qatar Airways ile Dubai ya da Doha aktarmalı olarak da Bali’ye uçabilirsiniz. Bali Denpasar Uluslararası Havalimanı, Denpasar şehir merkezinden yaklaşık 20 dakika uzaklıkta bulunuyor.

Bali’ye aktarmalı uçuşla ulaşmak daha ekonomik ancak zaman darlığı yaşayanlar için direkt uçuşlar daha işlevsel. Bali’ye kadar gelmişken Endonezya’nın cennet adalarını keşfetmek için kendinize zaman ayırın.

Bali’ye ne zaman gidilir?

Endonezya’nın Bali Adası’nda yıl boyunca iki mevsim yaşanıyor. Yılın 6 ayı kuru ve yağışsız ancak nemli ve sıcak, yılın 6 ayı ise yağmurlu geçiyor. Türk vatandaşlarından vize istemeyen Bali’ye seyahat eden Türk vatandaşları 30 güne kadar seyahatlerinde vizeden muaf.

Balayı çiftlerinin vazgeçilmez adreslerinden olan Endonezya’nın cennet adası Bali’de kızartılmış pirinç, Hindistan cevizi, tropik meyveler, Satay soslu et ve sokak lezzetlerinin tadına bakmadan dönmeyin.

NOT: Endonezya vizesi hakkında detaylı bilgilere de Turna.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here