Tokat Havalimanı Hakkında Genel Bilgiler

Tokat Havalimanı 1995 yılında sivil havacılık hizmetine açılmıştır. Tokat Valiliği tarafından inşa edilen havalimanı, daha sonra DHMİ Genel Müdürlüğü’ne devredilmiş olup 2001 yılında tasarruf sebebi ile hava trafiğine kapanmıştır. Hizmete kapanmasının ardından pist, teknik aksam ve hizmet binaları önemli ölçüde bakımsız kaldığından, yeniden açılması için bakım ve pist büyütülmesi mecburi hale gelmiştir. Bu bakımlardan sonra yaklaşık beş yıllık bir sürecin ardından, 2006 yılında tekrar hizmete açılan havalimanı o günden bu yana hizmete devam etmektedir. Tokat Havalimanı’nda yalnızca iç hatlar terminali bulunmaktadır. Bu Terminal 885 metrekare büyüklüğündedir. Uluslararası Havacılık Teşkilatı'nın yaptığı sınıflandırmaya göre CAT III niteliklerine sahiptir. İçerisinde toplam 50x85 metrelik bir uçak kapasiteli apron bulunan Tokat Havalimanı, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan “Yeşil Havaalanı Projesi” kapsamında yapılan tetkik neticesinde 03.07.2017 tarihi itibarıyla “Yeşil Havaalanı” sertifikası almaya hak kazanmıştır.

Tokat Havalimanı İletişim Bilgileri

Adres: Büyükbağlar Köyü D180 PK: 60000 Tokat Merkez/Tokat, Türkiye

Telefon: +90 (356) 238 73 30

Faks: +90 (356) 238 70 79

Tokat Havalimanından Şehir Merkezine Ulaşım

2006'da yeniden hava trafiğine açılan Tokat Havalimanı, yalnızca iç hatlarda hizmet veriyor. Yurt dışı uçuş servisi bulunmayan Tokat Havalimanı Tokat-Turhal karayolu üzerinde yer alıyor. Tokat kent merkezine 20 kilometre, Turhal ilçesine 25 kilometre mesafedeki havalimanı Büyükbağlar mevkiinde bulunuyor. Tokat Havalimanı'nın terminal binası dışında kafeteryası ve 60 araçlık otoparkı mevcut.

Tokat Havalimanı'ndan Tokat şehir merkezine ulaşım minibüs, servis, yolcu servisi ve taksi ile sağlanıyor. Tokat-Turhal karayolu üzerinde yer alan Tokat Havalimanı'nın Tokat kent merkezine uzaklığı 20 kilometre.

24 saat hizmet veren ve terminal çıkışında yer alan havalimanı taksileriyle ulaşım kolaylıkla sağlanıyor. Bunun haricinde özel transfer, shuttle ile VIP taksi hizmeti sağlayan firmalarla iletişime geçebilir veya terminal binası içerisinde yer alan araç kiralama ofislerinden araç kiralayarak Tokat kent merkezine ulaşabilirsiniz. Bu hizmeti sağlayan firmalarla yalnızca kent merkezine değil, Almus, Turhal, Pazar, Niksar, Erbaa, Reşadiye ile Amasya ve Sivas kent merkezine de rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Tokat Havalimanı'ndan Tokat şehir merkezine ulaşımda diğer alternatif ise, bir tur firması tarafından haftanın 7 günü saat 09.30'da Tokat-Havalimanı-Tokat olmak üzere hareket eden minibüslerle günde bir kez sefer düzenleniyor.

Bora Jet Hava Yolları'nın yolcu servisleri ise haftanın 7 günü, uçağın inişinden 20 dakika sonra havalimanından, Grand Ballıca Hotel - Otogar - Stadyum - GOP Bulvarı ve Tokat merkez güzergâhını izliyor.

Tokat Şehir Merkezinden Havalimanına Ulaşım

2006'da yeniden hava trafiğine açılan Tokat Havalimanı, yalnızca iç hatlarda hizmet veriyor. Yurt dışı uçuş servisi bulunmayan Tokat Havalimanı Tokat-Turhal karayolu üzerinde yer alıyor. Tokat kent merkezine 20 kilometre, Turhal ilçesine 25 kilometre mesafedeki havalimanı Büyükbağlar mevkiinde bulunuyor. Tokat Havalimanı'nın terminal binası dışında kafeteryası ve 60 araçlık otoparkı mevcut.

Tokat şehir merkezinden Tokat Havalimanı'na ulaşım taksi, araç kiralama, özel transfer, shuttle ile sağlanıyor. Haftanın 7 günü ve günde bir kez saat 09.30'da Tokat-Havalimanı-Tokat olmak üzere hareket eden minibüslerle de havalimanına ulaşım mümkün.

Bora Jet Hava Yolları'nın yolcu servisleri, haftanın her günü uçuş saatinden 1 saat 45 dakika önce ilk noktadan hareketine başlayarak, Tokat kent merkezinden GOP Bulvarı - Stadyum - Otogar - Grand Ballıca Hotel – Havalimanı güzergâhını izliyor.

Tokat Havalimanı Yakınındaki Oteller

Tokat Havalimanı’nın çevresinde hem havalimanına hem de şehre ulaşım için uygun konumda bulunan birçok otel seçeneği bulunuyor. Tokat Havalimanı yakınındaki oteller; Yeniçar Oteli, Dedeman Oteli, Atlas Oteli, Grand Ali’n Oteli, Çavuşoğlu Tower Oteli, Yücel Otel şeklinde sıralanabilir. Tokat Havalimanı yakınındaki otellerde rahatça konaklayarak tarihi Tokat şehrinin turistik bölgelerini gezmenin keyfini çıkarabilir, şehir içi ulaşımı konforlu bir şekilde sağlayabilirsiniz.

Tokat Havalimanı Lounge Hizmetleri

Tokat Havalimanı Lounge hizmetleri, iç hatlar terminalinde seyahat için bekleyen yolcuların konforu ön planda tutularak hazırlanmış olup, bir adet 173 metrekarelik gelen yolcu bekleme salonuna ve bir adet 168 metrekarelik giden yolcu bekleme salonuna sahiptir. Aynı zamanda iki adet VIP bekleme salonuna sahip olan Tokat Havalimanı Lounge hizmetleri, bu VIP salonlarda yolculara toplam 75 metrekarelik bir alan sunmaktadır. Dizaynı ve rahat tasarımı ile bu dinlenme salonları, yolculara beklemenin keyifli yanını sunuyor.

Tokat Havalimanı Cafe ve Restoranları

Tokat Havalimanı cafe ve restoran hizmetlerini terminal içerisinde barındırmıyor. Terminalin dışında havalimanına ait bir adet restoran bulunuyor. Bu restoranda Tokat ilinin birbirinden leziz yöresel yemeklerini tatma şansına erişebilirsiniz. Aynı zamanda Tokat Havalimanı cafe ve restoran bakımından kendi çevresinde de birçok farklı seçenek barındırıyor. Havalimanı şehir merkezine yakın olduğu için birbirinden farklı tarzlarda cafe veya restoranlara rahat bir şekilde ulaşmak oldukça kolay.

Tokat Havalimanı Duty Free Mağazası

Tokat Havalimanı Duty Free hizmetine sahip değildir. Havalimanında yalnızca İç Hatlar Terminali bulunmaktadır. Havalimanından yurtdışına giden yolcu olmadığı için Tokat Havalimanı Duty Free hizmetini şu an sunamamaktadır.

Tokat Yakınındaki Havalimanları

 • Sivas (Sivas Havalimanı)
  Sivas (Sivas Havalimanı)
 • Samsun (Çarşamba Havalimanı)
  Samsun (Çarşamba Havalimanı)
 • Ordu-Giresun (Ordu Giresun Havalimanı)
  Ordu-Giresun (Ordu Giresun Havalimanı)
 • Kayseri (Erkilet Havalimanı)
  Kayseri (Erkilet Havalimanı)
 • Trabzon (Trabzon Havalimanı)
  Trabzon (Trabzon Havalimanı)
 • Malatya (Erhaç Havalimanı)
  Malatya (Erhaç Havalimanı)
 • Elazığ (Elazığ Havalimanı)
  Elazığ (Elazığ Havalimanı)
 • Ankara (Esenboğa Havalimanı)
  Ankara (Esenboğa Havalimanı)
 • Gaziantep (Antep Oğuzeli Havalimanı)
  Gaziantep (Antep Oğuzeli Havalimanı)
İşlemin gerçekleşiyor, biraz beklemen gerekebilir...
Parola Sıfırlama

Lütfen hesabına ait e-posta adresini gir. Adresine, parolanı değiştirebileceğin bir link göndereceğiz.

x
Sevgili Kullanıcı:
x
Turna.com'un özel fırsatlarından
sen de haberdar ol!
Geçerli bir e-posta adresi girmeni bekliyoruz.