facebook pageview

Ermenistan

'' Modern Mimarinin Sovyet Mimarisi İle Uyumu
Ermenistan

1918 yılında Kafkasya’da kurulan eski bir Sovyetler Birliği ülkesi olan Ermenistan, 1991 yılında bağımsızlığını ilan etmiş. Günümüzde tarihi ve zengin kültürel dokusuyla bölgenin önemli bir turizm destinasyonu olan ülke, kuzeyde Gürcistan, doğuda Azerbaycan, güneyde İran, batıda ise Türkiye ve Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti ile komşu.

Kafkasya bölgesinde Avrupa ile Asya’nın arasında denize kıyısı olmayan bir ülke olan Ermenistan’ın nüfusu üç milyonu aşıyor. Nüfusunun neredeyse tamamı Ermenilerden oluşan ülkede, başta Ezidi, Rus, Süryani ve Kürt kökenli vatandaşlar olmak üzere pek çok ülkeden insan yaşıyor.

Ermenistan Gezilecek Yerler

Başkent Erivan, Gümrü, Eçmiyazin, Sevan ve Kapan gibi etkileyici şehirleriyle adını duyuran Ermenistan, gezilip görülecek sayısız güzelliğe ev sahipliği yapıyor. Bunlar arasında Khor Virap Manastırı, Noravank Manastırı, Sevan Gölü, Haghartsin Manastırı ve Gueghard Manastırı turistlerin en sık ziyaret ettiği yerler arasında bulunuyor.

Modern mimarinin Sovyet mimarisiyle eşsiz bir uyum sergilediği Erivan şehri ise ülkenin en popüler yerleşim yerlerinden biri. Pembe renkli binaları ve hareketli yaşam tarzı yüzünden ‘Pembe Şehir’ olarak da anılan Erivan’da, Gökmescit, Cumhuriyet Meydanı, Ermenistan Millî Galerisi, Ermenistan Tarih Müzesi, hükümet binası ve Erivan Opera Binası gibi yerlere uğramayı unutmayın.

Ayrıca UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Eçmiyazin şehri ve eski bir Rus köyü olan Sevan’da bulunan Sevan Milli Parkı da ülkenin görülmeye değer güzelliklerinden.

Yolu Gümrü’den geçenler de, şehrin kireç taşından yapılma evlerini ve bölge ekonomisini güçlendiren el emeği ürünleri görebilir.

Ermenistan’a Nasıl Gidilir?

Türk vatandaşlarından vize talep eden Ermenistan’a, kapı vizesiyle giriş yapmak da mümkün. İstanbul üzerinden gerçekleşen Erivan uçuşlarıyla ya da Gürcistan üzerinden otobüsle ulaşım sağlanabilen Ermenistan, havayolu ile yaklaşık 2 saat 30 dakika sürüyor. Zvartnots Uluslararası Havalimanı’ndan şehir merkezine gitmek için taksi, otobüs, araba kiralama gibi çeşitli ulaşım alternatifleri tercih edilebilir. Otobüsle seyahat edecek turistler ise İstanbul, Erzurum, Ankara ve Trabzon’dan hareket eden araçları kullanabilir.

Siz de, Ermenistan uçak bileti fırsatlarını değerlendirerek, komşu ülkenin tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini daha yakından keşfedebilirsiniz.

Ermenistan İle İlgili Yazılar

Türkiye’den Vize İstemeyen Ülkeler 2017

Türkiye’den Vize İstemeyen Ülkeler 2017

Vize seyahat özgürlüğü önündeki en büyük engel. Seyahat etmek isteyen birçok insan vize uygulamaları nedeniyle planlarını değiştiriyor. Vize başvuru sürecinde istenen evraklar, harcanan emek ve para ile zaman kaybı birçok kişi için kabusa dönüşüyor. Vizesiz seyahat edilen ülkelere pasaport ve uçak bileti ile ulaşmak oldukça kolay. Özellikle ucuz uçak bileti almanın eskiye göre daha da ...

Devamını Oku

Ermenistan’da Ziyaret Edebileceğiniz 5 Şehir

Ermenistan’da Ziyaret Edebileceğiniz 5 Şehir

Kafkasya bölgesinde Avrupa ile Asya’nın arasında, eski bir Sovyet cumhuriyeti olan Ermenistan, zengin bir tarihe ve kültürel dokuya sahip. 1918 yılında Kafkasya’da kurulan bağımsız Ermenistan Cumhuriyeti, ekonomik, askeri ve siyasi krizler sonunda 1920 yılında Sovyetler Birliği’ne katılmış. 1991 yılında Ermenistan, Sovyetler Birliği’nden ayrılarak bağımsızlığını ilan etmiş. Bu ülkeyi ziyaret et...

Devamını Oku

Erivan’da Gezilecek 5 Etkileyici Yer

Erivan’da Gezilecek 5 Etkileyici Yer

Dünyanın en eski şehirlerinden biri olan ve Milattan Önce 782 yılında çivi yazısı ile hazırlanan bir doğum sertifikası bulunan Erivan, günümüzde Ermenistan‘ın başkentliğini üstleniyor. Şehrin en önemli sembollerinden biri ise Türkiye‘nin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı. Erivan’ın hemen hemen her noktasından görülebilen bu heybetli dağ, şehre eşsiz bir manzara katıyor. Bir buçuk ...

Devamını Oku

Yerevan Haritası

5 Günlük Hava Durumu

GÜN
SICAKLIK
HAVA
icon temperature 14/0
weather forecast icon for 13,90 degrees
icon temperature 16/-2
weather forecast icon for 15,75 degrees
icon temperature 16/-1
weather forecast icon for 15,95 degrees
icon temperature 15/-2
weather forecast icon for 15,05 degrees
icon temperature 13/1
weather forecast icon for 12,88 degrees
x
Yerevan Haritası

Ermenistan Şehirleri

En uygun uçuşları bulmak için gitmek istediğin şehre tıkla

  • Yerevan

    Yerevan

  • Gyumri

    Gyumri

Yakındaki Ülkeler

İşlemin gerçekleşiyor, biraz beklemen gerekebilir...
Parola Sıfırlama

Lütfen hesabına ait e-posta adresini gir. Adresine, parolanı değiştirebileceğin bir link göndereceğiz.

x
Sevgili Kullanıcı: