Resmi adıyla Ermenistan Cumhuriyeti denize kıyısı bulunmayan Güney Kafkasya’da yer alan bir ülkedir. Ermenistan’ın batısında Türkiye ve Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti, doğusunda Azerbaycan, kuzeyinde Gürcistan, güneyinde İran bulunmaktadır. Ermenistan’ın başkenti Erivan aynı zamanda en büyük şehridir. Bağımsızlık tarihi 21 Eylül 1991’dir ve ülkenin yönetim biçimi Başkanlık Tipi Demokrasidir. Ermenistan’da konuşulan dil Ermenicedir. Kullanılan para birimi Ermeni Dramıdır. Ermenistan'a seyahat etmek için Ermenistan uçak bileti seçeneklerine göz atabilirsin.

Ermenistan Vize İstiyor Mu?

Ermenistan’ı ziyaret etmek isteyen Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri), Diplomatik (Siyah) ve Umumi (Bordo) pasaporta sahip tüm Türk vatandaşlarının vize alma şartı bulunmaktadır. Umumi (Bordo) pasaportuna sahip Türk vatandaşlarına Ermenistan’a uçakla gidilmesi halinde havalimanında vize verilmektedir.

Ermenistan Vize Türleri

Ermenistan vize türlerini seyahat nedenlerine kategorilere ayırmaktadır. Ermenistan vize türleri aşağıdaki gibidir;

 • Turistik/İş Adamı Vizesi
 • Resmi Görev Vizesi
 • Eğitim Vizesi
 • Çalışma Vizesi

Ermenistan Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ermenistan’a seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının seyahat amaçlarına göre vize türlerini belirlemeleri gerekmekte ve bu vize türüne göre talep edilen evrakları tamamlamaları gerekmektedir. Ülkemizde Ermenistan’ın dış temsilcileri olan Başkonsolosluk, Büyükelçilik ve ya Konsolosluk bulunmamaktadır. Dolayısıyla Ermenistan vize taleplerini Ermenistan e-vize resmi web sitesi üzerinden Online Ermenistan Vize Başvuru sayfasından kabul etmekte ve ayrıca vize işlemi başvurularınızı yetkili turizm şirketleri aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz.

Ermenistan Vizesi İçin İstenen Evraklar

Ermenistan’a gitmek isteyen Türk vatandaşların Ermenistan e-vize resmi sitesinden öncelikle mail adresinizle giriş yapıp ardından mail adresinize gelen formu eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. Ermenistan vizesi için istenen evraklar;

 • E-vize sitesine uygun fotoğraf (2 MB büyüklüğünde 2000x2000 piksel)
 • Pasaportunuzdaki kullanılmış tüm sayfaların taranmış olması
 •  Uçak bileti, konferans katılım bileti, otel rezervasyonu gibi seyahatinizin amacını belgeleyecek çıktılar

**Vize başvurusu için hazırlanması gereken evraklarla ilgili net bilgi için ilgili ülkenin Konsolosluk/Büyükelçiliklerine ya da vize danışmanlık merkezlerine başvurulmalıdır.

Ermenistan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Ermenistan Cumhuriyeti Devletine uçak yoluyla seyahat edecek Türk vatandaşlar ülkeye indikleri an vizelerini çıkartabilirler. Bir diğer alternatif olan Online Ermenistan Vize Başvurusu sayfasından başvurusunu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurduğunuz takdirde sonuçlanma süresi 7 ile 20 gün arasında değişmektedir.  Ermenistan’a giriş için alabileceğiniz vize süresi en az 21 günlük, en fazla 120 günlüktür.  Ermenistan vize başvurunuzun sonucu mail adresinize yollanmaktadır.

Ermenistan Vize Ücreti

Ermenistan’a seyahat edecek Türk vatandaşlar;

 • 21 günlük vize için 6 Dolar
 • 120 günlük vize için 31 Dolar

**Ermenistan’a uçakla giden Türk vatandaşlar için havalimanında vize ücreti yaklaşık 30 dolardır.

Ermenistan’ın Vize İstediği/İstemediği Ülkeler

 • Aşağıdaki ülkelerden her türlü pasaport sahiplerine yılda en fazla 180 gün kalma şartıyla vizesiz işlem yapılmaktadır:

Tüm Avrupa Birliği Vatandaşları, Moldova, Andorra, Monako, Arjantin, Karadağ, Azerbaycan, Norveç, Beyaz Rusya, Rusya, Brezilya, San Marino, Gürcistan, İsviçre, İzlanda, Tacikistan, İran (90 gün) , Ukrayna, Kazakistan, ABD, Kırgızistan, Uruguay, Lihtenştayn, Özbekistan, Makao (90 gün) , Vatikan

 • Aşağıdaki ülkelerin vatandaşları varışta vize alamazlar yalnızca bir davetiyeyle ve konsolosluklardan vize başvurusunda bulunabilirler:

Afganistan, Sri Lanka, Güney Afrika hariç tüm Afrika ülkeleri, Pakistan, Bangladeş, Filistin, Suudi Arabistan, Suriye, Vietnam

 • Aşağıdaki ülkelerin vatandaşları varışta vize alamaz ve sadece konsolosluklardan vize başvurusu yapabilirler, davetiye şartı koyulmamıştır:

        Irak, Hindistan