Uçak Bileti

Hydra Adası, Ege Denizi’nde, Atina’nın yaklaşık 70 km güneybatısında yer alan Yunanistan’ın Saronik Adaları’nın parçası. Birçok Atinalının şehirden hafta sonu uzaklaşmak için tercih ettiği, pek çok Atinalının ise yazlık evinin bulunduğu Hydra’ya Pire Limanından 90 dakikalık bir feribot yolculuğu ile ulaşılabiliyor. Adanın günübirlik ya da hafta sonu gezileri için Atina’ya çok yakın bir konumda yer alması adanın popüler olmasında en büyük etken.

Hydra Adasını diğer Yunan adalarından ayıran en önemli iki özellik adanın motorlu araç trafiğine tamamen kapalı olması, diğeri ise adanın cazibesinin ve tarihi dokusunun korunması amacıyla yeni yapılaşmanın neredeyse tamamen yasaklanmış olması. Ada ile aynı ismi taşıyan liman çevresinde konumlanan adanın merkezi, tepelere doğru genişliyor.

hydra adası

Hydra Adası, Yunanistan

Hydra Adası, Ege Denizi’nde Saronik Körfezi ile Argolik Körfezi arasında bulunuyor. Atina’nın yaklaşık 70 km güneybatısında yer alan Hydra, Saronik Adaları’nın bir parçası. Saronik Adalar, Birçok Atinalının Hydra Adası’nda yazlık evleri bulunuyor.

Yunan Adaları ifadesini duyduğumuzda gözümüzde hemen cennet gibi bir yer canlanıyor. Sıcak yaz günlerinde plajda uzanmak, serinlemek için masmavi berrak suya dalmak, adaya gelen ve giden yatlar ile cruise gemilerini seyretmek. Deniz kenarındaki kafelerden birine oturup buzlu kahve, limonata, soğuk çay veya ouzo içmek. Souvlaka, mousaka veya baklava yemek.

Mobil Uygulama

Restoranlarda Yunan dansları oynayıp tabak kırmak. Hydra’nın sokaklarında eşeğe binmek ve muhteşem yıldızların altında otellerin çatılarında uyuyakalmak. Tüm adayı dolaşmak ve çıplaklığın olduğu plajlar keşfetmek. Dükkan ve marketlerde alışveriş yapmak. Yunan Hydra Adası’ndaki cennete benzeyen yaşam bunlardan ibaret.

Tarih boyunca birçok kez fethedilen Hydra Adası zengin bir tarihe sahip. Farklı kültürlerin ve adaya gelip yerleşen insanların izleri hala sokaklar görülebiliyor. Ada yüzyıllar boyunca birçok kez satılmış ve el değiştirmiş. Hydra Adası adını yunanca su kelimesinde alıyor. Bu adın verilmesinin sebebi adada bulunan antik su kaynakları. Ancak bugün ne yazık ki bu kaynaklardan neredeyse tamamı kurumuş ve adaya Yunanistan ana karasından tanker gemilerle su getiriliyor.

Antik Yunan döneminde Hydra Adası’nın Yunan yarımadasındaki krallıklar için denizcilik üssü olarak görev gördüğü düşünülüyor. MÖ 12. yüzyıldaki Dor istilası adanın boşalmasına neden olmuş. 8. yüzyılda ada çiftçiler ve hayvan yetiştiricileri tarafından yeniden doldurulmuş ve ekonomisi tarıma yaslanmış. 

Adada bulunan vazo ve madeni para kalıntılarından anlaşıldığına göre Hydra Bizans Döneminde de kullanılmış. Latin Konstantin İmparatorluğu döneminde korsanların adaya saldırması nedeniyle ada popülerliğini kaybetmiş. Hydra 1204-1566 yılları arasında Venedik’e bağlı kalmış ve uzun süren bir istikrar sağlanmış. 1566-1821 yılları arasında Osmanlı İmparatorluğu’nun eline geçen ada nispeten önemini tekrar kaybetmiş.

Hydra 1718’den sonra önem kazanmaya başladı ve Pasorafça Antlaşması ile Avrupa’daki limanlar arasında güçlü bir ticaret merkezi haline geldi. Osmanlı ile anlaşma imzalayan Rusların Ege ile Karadeniz’e geçiş serbestliği ile ada tekrar önem kazanmaya başladı.

1792 yılında adayı vuran salgın nedeniyle nüfusun büyük çoğunluğu hayatını kaybetti veya taşındı. 18. yüzyılın sonuna gelindiğinde ticaret adada önemli bir yere sahip oldu adanın gemileri Fransa, İspanya ve Amerika kıtalarına kadar gitmeye başladı. 19. yüzyılda ada 10 bin denizci nüfusuna ve 125 gemiye sahipti. Limanı süsleyen konaklar taşımacılığın adaya getirdiği zenginliğin göstergeleri oldu.

Yunan Bağımsızlık Savaşı sırasında Hydra ile birlikte birkaç Yunan adası ve Ege Denizi Osmanlı’nın hâkimiyetinden geri alındı. Savaşın bitmesi ve resmi Yunan devletinin kurulmasıyla Hydra Adası da denizcilikteki konumunu yavaş yavaş kaybetmeye başladı.

Hydra Gezilecek Yerler

1. Hydra Limanı

hydra island

Hydra Limanı (Hydra Port), adadaki en büyük kasaba ve adaya başka bir yerden gelenlerin Hydra’ya ilk adımını attığı nokta. Hydra Port kafeler, restoranlar, marketler ve sanat galerileriyle çevrili U şeklinde bir limana sahip. Taş merdivenli sokaklarında evler, oteller ile küçük hosteller yer alıyor. Adada yerlilerin yaşadığı birkaç kasaba daha bulunuyor ancak en canlı olanı Hydra Port.

2. Lazaros Koundouriotis Evi

hydra Lazaros

Lazaros Koundouriotis Evi, Hydra Adası’nın deniz ticaretinde önemli bir rolü olduğu dönemde, 18. yüzyılda inşa edilmiş eski bir konakta yer alıyor. Adanın mimari yapısını yansıtan konak, adanın en ünlü denizcilerinden Lazaros Koundouriotis’e ait. Süslü ahşap tavanları ve bodrum katındaki büyük fırınlarıyla adanın geçmişini yansıtan müzede dokumalar, kıyafetler, mücevherler, kemer ve çömlek gibi eserler sergileniyor.

? Lazaros Koundouriotis Evi ziyaret saatleri yaz dönemi (Nisan- Ekim) 10.00-22.00; kış dönemi (Kasım-Mart) 17.30-20.30. Müze, pazartesi günleri hariç haftanın 6 günü ziyarete açık. ? Lazaros Koundouriotis Evi giriş ücreti 4€. 18 yaş altı ziyaretçilerden giriş ücreti alınmıyor.

3. Güzel Sanatlar Okulu

Güzel Sanatlar Okulu, Lazaros Koundouriotis Evi’ne yakın bir konumda yer alan adanın en eski tarihi yapılarından biri. Uzun yıllar sanat alanında öğrenci yetiştiren okul günümüzde müze olarak hizmet veriyor. Güzel Sanatlar Okulunun ilk müdürü Periklis Byzantios’un (1893–1972) ve oğlu Dikos’un (1924–2007) birçok değerli resminin sergilendiği müzede etnografik eserler de bulunuyor.

? Güzel Sanatlar Okulu ziyaret saatleri yaz dönemi (Nisan- Ekim) 10.00-22.00; kış dönemi (Kasım-Mart) 17.30-20.30. Müze, pazartesi günleri hariç haftanın 6 günü ziyarete açık. ? Güzel Sanatlar Okulu giriş ücreti 4€.

4. Tarihi Arşiv Müzesi

Historical-Archives-Museum-Hydra

Tarihi Arşiv Müzesi (Historical Archives Museum of Hydra), adanın doğu rıhtımında yer alıyor. Yunan Kurtuluş Savaşında kullanılan askeri üniformalar, eski gravürler, tarihi belgeler ve fotoğrafların sergilendiği müze Hydra Adasının tarihi belleğine tanık olmak için mutlaka uğranması gereken bir durak. Müzede dönemsel olarak geçici fotoğraf sergileri de düzenleniyor.

? Tarihi Arşiv Müzesi ziyaret saatleri 09.00-16.00. Müze, haftanın 7 günü ziyarete açık. ? Tarihi Arşiv Müzesi giriş ücreti 5€.

5. Hydra plajları

kamini beach

Hydra plajları, adayı ziyaret eden birçok kişinin en az bir gününü ayırdığı, adanın yılın büyük bölümü parıldayan güneşi ve nefis Ege maviliğinin tadını çıkarmak için tercih ettiği, hayata kısa mola vermek için en iyi seçenek. Adada motorlu taşıt olmadığından yürüme mesafesi dışındaki plajları deniz taksiyle gidiliyor.

Ada merkezinden yürüyerek en uzak noktada gidilebilecek plaj Plakea. Four Seasons Hotel’in de yer aldığı plaj tavernası, ince taneli kumsalı ve serin suyuyla mutlaka uğranması gereken bir durak. Plajın büyük bölümü otele ait olsa da hiçbir ücret ödemeden kendi havlunuzla plajdan yararlanabiliyorsunuz.

Kamini Beach, Vlychos Beach ve Mandraki Beach Resort da merkeze en yakın yürüyerek gidilebilecek plajlar arasında. Adanın batı kıyısındaki Bisti Beach ise yalnızca deniz taksiyle ulaşılabilen çevresi yemyeşil ormanlarla kaplı enfes bir koyda yer alıyor. Spiliá, Limnióniza, Hydronéta plajları da aklınızda olsun.

Adanın başlıca ekonomisini turizm oluşturuyor. Atina ve diğer yerli ziyaretçilerin yanı sıra adaya dünyanın dört bir yanından turistler akın ediyor. Hydra Adası’na otomobil, motor veya elektrikli motorların girmesine izin verilmiyor. Adadaki ulaşım araçları eşekler ve bisikletler. Eşekler ada tarihi boyunca hep kullanılmış, zira adanın taşlı yollarını en iyi onlar biliyor. Turistler bu küçük adadaki her yere yürüyerek gidebiliyorlar. Ancak eşeğe binmek de farklı bir deneyim olabilir.

Hydra, Atinalılar ve dünyanın dört bir yanından gelen turistler için popüler bir yat destinasyonu. Adada güçlü bir denizcilik kültürü hâkim. Ada ziyaretçileri Hydra’yı gezerken armatörlerin kullandığı eski konaklara mutlaka uğruyor.

Birçok Yunanlının Hydra Adası‘nın tepelerine sıra sıra evleri bulunuyor. Sıradan bir turist ada sokaklarında farkında olmadan milyonerlerle yan yana yürüyebilir. Adadaki herkes güneş, deniz ve dinlence için orada. Ayrıca yakınlardaki adalara tekne turları da düzenleniyor.

Hydra Adası nasıl gidilir

Hydra‘ya ulaşım oldukça kolay. Atina’nın Pire Limanı’ndan 90 dakika gibi bir sürede buraya gelinebiliyor. Türkiye’den Atina’ya İstanbul Havalimanından Türk Hava Yollarının, Sabiha gökçen Havalimanından ise Pegasus’un direkt uçak seferleri var.

En ucuz Yunanistan uçak bileti seçenekleri için turna.com uçak bileti sayfasını ziyaret edin.

İstanbul-Atina uçuş süresi 1 saat 10 dakika. Havalimanından Pire Limanına metro ve taksiyle ulaşım sağlanıyor. Pire-Hydra feribot bileti ise kişi başı 29-50€ arasında değişiyor. Feribot biletini son dakikaya bıraktığınızda fiyatlar yükseliyor.

Hydra, Yunanistan gece eğlenceleri ve renkli partileriyle öne çıkan adalarının aksine sessizlik, huzur ve soluklanmak isteyenlerin kaçış rotası. Adada hiçbir motorlu taşıta izin verilmemesi adanın sakin ve huzurlu kimliğine katkıda bulunuyor. Her ne kadar Türk seyahat severler tarafından çok iyi bilinmese de Hydra, mutlaka ziyeret edilmesi gereken Yunan adalarından biri.

Otobüs Bileti

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here