Uçak Bileti
İtalya‘nın başkenti Roma, hem Avrupa’nın hem de dünyanın en fazla ziyaretçi ağırlayan şehirlerinden. Zengin tarihi mirası, hareketli gece hayatı, muhteşem meydanları, sokak çeşmeleri, rengarenk müzeleri, yemyeşil parkları ve sıcakkanlı insanlarıyla kent hoş bir atmosfere sahip. İtalya’nın fantastik başkenti Roma’yı hakkını vererek keşfedebilmek için en az bir hafta süre ayırmak gerekiyor. Buram buram kültür tarih kokan bu şehri kısa sürede gezmek isteyenlere öneriler bu yazıda. Roma uçak bileti seçeneklerine göz atın.

Roma’da Gezilecek Yerler

1. Kolezyum

Roma’nın en çok ziyaret edilen tarihi yerlerinden Kolezyum’un resmi adı Flavianus Amfi Tiyatrosu. Roma Dönemi’nde inşa edilen yapı o dönemde inşa edilen en büyük antik tiyatro unvanına sahip. Geçmişte gladyatör savaşlarına sahne olan mekan, Roma’nın sembollerinden.

2. Pantheon

Roma tanrılarına adanan bir tapınak olan Pantheon, Roma’nın en önemli ve en eski tarihi yapılarından biri. 7. yüzyıldan itibaren kiliseye dönüştürülen yapı, zaman yolculuğuna çıkmak isteyenlerin uğrak noktası.

3. Trevi Çeşmesi

Roma’nın en popüler ikonlarından biri de hiç kuşkusuz Aşk Çeşmesi olarak da bilinen Trevi Çeşmesi. Papa XII. Clement tarafından Heykeltıraş Nicola Salvi’ye yaptırılmış dünyanın en ünlü çeşmelerinden biri. Klasik ve barok stilde tasarlanan çeşmenin deniz kabuğu şeklindeki havuzu şahane heykellerle süslü. Trevi Çeşmesi’ni ziyaret ettiğinizde, havuzuna para atıp dilek tutmayı unutmayın.

4. Vatikan ve Sistine Şapeli

Vatikan, Hıristiyanlığın Katolik mezhebinin yönetim merkezi. Vatikan, Roma şehir merkezinin oldukça yakınında bulunan ve papaların ikamet ettiği Katolik Kilisesinin merkezi olan, küçük bir devlet. Roma’ya kadar gelip de çok yakınında yer alan bu kutsal bölgeyi kesinlikle es geçmeyin zira burası dünyaca ünlü, eşsiz katedral, müze ve heykellere ev sahipliği yapıyor. Dan Brown’ın Melekler ve Şeytanlar kitabını okuyan ya da filmini izleyenlerin aşina olacağı gizemli Sistine Şapeli ise Vatikan sınırlarında bulunan San Pietro Bazilikası’nın içerisinde yer alıyor. Muazzam bir yapı olan bu önemli dini, tarihi yapı aynı zamanda çok ünlü eserleri de barındırıyor.

5. Venezia Meydanı

Piazza Venezia Türkçe’de Venedik Meydanı olarak bilinen, Roma’da yerel halkın ve kentin ziyaretçilerin buluştuğu, kentin kalbinin attığı bir merkez. Çevresinde onlarca kafe, restoran ve mekanın yer aldığı meydanda St. Maria Maggiore Bazilikası da bulunuyor.

6. Roma Çağdaş Sanatlar Müzesi

Roma’da yalnızca bir sanat müzesi gezecek vaktiniz varsa o süreyi ülkenin en kapsamlı modern ve çağdaş sanat müzesi olan Roma Çağdaş Sanatlar Müzesi’ne (MACRO) ayırın! Müzede hem dünyaca ünlü ressamların hem de İtalyan sanatçıların göz alıcı eserlerini görme şansınız var.

7. Napoli ve Pompei turu

Dünya üzerinde 2000 yıl öncesinden bu yana olduğu gibi kalabilen yegâne antik şehirlerden biri olan Pompei, Vezüv Yanardağının getirdiği lavlar ve küller altında kalmış, taşlaşmış insanları görebileceğiniz tek şehir. Roma’ya gelmişken bu eşsiz alanı görmek için mutlaka zaman ve bütçe ayırın. Daha sonra da İtalya’nın egzotik ve romantik liman kentlerinden biri olan Napoli’de birkaç saat geçirmeyi ihmal etmeyin.

8. Outlet ve Göller Bölgesi turu

Outlet ve Göller Bölgesi’nde ise keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Turunun ilk durağı olan Castel Gandolfo’da, Papa’nın yazlık sarayı, dünyanın ilk posta kutusu ve muhteşem manzarasıyla Albano Gölü’nü görebilirsiniz. Ardından, Nemi Köyü’nde keyifli bir yürüyüş yapabilir, ünlü dağ çilekli turtasını tadıp alışveriş yapabilirsiniz. İtalya’nın en ünlü Outlet’i olan Castel Romano Outlet’te alışveriş yapabilirsiniz. Roma’da görülmesi gereken yerler elbette bu adreslerle sınırlı olamaz. Kentte ziyaret edilebilecek önemli mekânlar arasında, Basilica Di San Giovanni, Capitoline Hill, Roman Forum, Aziz Peter Bazilikası, İspanyol Merdivenleri ve Piazza Di Spagna Meydanı, Trastevere ve Villa Doria Pamphili Parkı da bulunuyor.
Otobüs Bileti

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here