Uçak Bileti

Gezip görülecek tarihi yerleri ve doğal güzelliklerinin yanı sıra görünümleriyle büyüleyen gölleriyle de seyahat rotalarının baş köşesinde yer alan Türkiye’de, birbirinden farklı özellikleri ile dikkat çeken çok sayıda göl bulunuyor.

Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinde görebileceğiniz bu muhteşem göller, unutulmaz manzaraları ile hatıralarınızda saklayacağınız güzel anılar biriktirmenize olanak sağlıyor.

Türkiye’de Mutlaka Görmeniz Gereken 7 Göl

1. Van Gölü

Bir dönem ‘Van Gölü Canavarı’ ile gündemden düşmeyen ve dünyanın en büyük sodalı gölü olan Van Gölü, Türkiye’nin de en büyük gölü. En derin noktası 451 metre olarak ölçülen göl üzerinde arkeolojik sit alanı ilan edilen Akdamar, Çarpanak, Adır ve Kuş adaları bulunuyor. Özellikle Akdamar adası ve içerisinde yer alan kilise turistler tarafından oldukça ilgi görüyor.

Mobil Uygulama

2. Tuz Gölü

Ankara, Konya ve Aksaray illerini kesiştiği bir noktada bulunan Tuz Gölü, Türkiye’nin tuz ihtiyacının yüzde 40’ını karşılıyor. Bembeyaz görünümünü seyretmek isteyen yüz binlerce yerli ve turistin vazgeçilmez adresi olan göl, yüz ölçümü olarak Türkiye’nin ikinci büyük gölü. Dışarıya akıntısı olmayan kapalı bir havza gölü olan Tuz Gölü, kışın bile donmayan suları ile flamingo, kılıçgaga, angıt kuşu gibi pek kuş türüne yaşam alanı oluyor.

3. Hazar Gölü

Yaklaşık 213 metre derinliğiyle Türkiye’nin en derin göllerinden biri olan Hazar Gölü, Elazığ sınırları içerisinde yer alıyor. Doğal sit alanı statüsünde olan Hazar Gölü sularında, dalış yapma imkanı da bulunuyor. Dalış yapanlar, Doğu Anadolu Fay Hattı üzerinde bulunan bölgede, bir deprem sonucu sular altında kaldığı düşünülen tarihi kalıntıları görebiliyor.

4. Karagöl

Artvin’in Borçka ilçesine 27 kilometre mesafedeki Karagöl, Klaskur yaylasındaki bir tepenin kayması sonucunda meydana gelen bir heyelan gölü. Yemyeşil ağaçlar ve şırıl şırıl akan şelaler ile çevrili Karagöl, Karadeniz’in cennet köşelerinden biri. Çok sayıda yaban hayvanına ve yırtıcı kuşa da ev sahipliği yapan gölün çevresinde açan rengarenk çiçekler ise bölgenin eşsiz güzelliğine renk katıyor.

5. Uzungöl

Trabzon’un Çaykara ilçesinin Uzungöl mahallesinde bulunan Uzungöl, yamaçlardan düşen kayaların Haldizen deresinin önünü kapaması sonucunda oluşmuş. Doğu Karadeniz’in en önemli turizm alanlarından olan Uzungöl üzerinde yamaç paraşütü yaparak, gölün eşsiz manzarasını kuşbakışı izleme şansı da bulunuyor.

6. Sapanca Gölü

Sakarya kent merkezinin 12 kilometre batısında bulunan Sapanca Gölü, bahar ve yaz aylarında piknik yapmak isteyenlerin ilk duraklarından oluyor. Tektonik kökenli bir tatlı su birikintisi olan Sapanca’nın ortalama 53 metrelik bir derinliği bulunuyor. Kuşların göç yolu üzerinde bulunması nedeni ile çok büyük bir öneme sahip olan Sapanca, nesli tükenmekte olan bazı ördek türlerine de ev sahipliği yapıyor.

7. Bafa Gölü

Ege Bölgesinin en büyük gölü olarak geçen Bafa Gölü, Muğla ve Aydın arasında kalıyor. En derin bölümü 21 metreyi geçmeyen sığ bir tatlı su gölü olan Bafa, girintili çıkıntılı kıyıları ile etkileyici bir görünüme sahip. Türkiye’nin en önemli kuş cennetlerinden sayılan Bafa, 1994 yılında Tabiat Koruma Alanı ilan edildi.

Bu görkemli gölleri gezmek ve doğanın şaşırtıcı güzelliğine bir kez daha şahit olmak yalnızca bir uçak bileti kadar uzağınızda!

Otobüs Bileti

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here