PAYLAŞ

Strazburg, 1988 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alıyor. Fransa ve Almanya arasında konumlanan bir sınır şehri olan bu yerleşim yeri, iki ülke kültüründen de yoğun olarak beslendiği için diğer Avrupa şehirlerine göre daha farklı bir atmosfere sahip. Orta Çağ ve Rönesans mimarisiyle yapılan tarihi yapılarıyla bir açık hava müzesini andıran şehir, doğal güzellikleri ve üzüm bağlarıyla da ünlü. Genç ve öğrenci nüfusunun fazlalığı nedeniyle öğrenci şehri olarak da anılan Strazburg, Avrupa Konseyi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Avrupa Parlamentosu gibi önemli yapılara da ev sahipliği yapıyor.

Strazburg’da Gezebileceğiniz Turistik Yerler

1. Notre Dame Katedrali

Katolik inancı için önemli bir ibadethane olan Notre Dame Katedrali‘nin inşası (Cathédrale Notre-Dame de Strazburg), 1176 – 1439 yılları arasında tamamlandı. Günümüzde dünyanın en yüksek altıncı kilisesi olarak bilinen bu gösterişli yapı 142 metre yüksekliğe sahip. Gotik ve Romanesk mimariyle yapılan bu katedrale gittiğinizde, kuleye çıkıp şehir manzarasını izlemeyi de unutmayın.

2. Astronomik Saat

Notre Dame Katedrali’nde yer alan ve 1843 yılında yaptırılan Astronomik Saat, mimarisiyle göz alıyor. Şehre tarih boyunca üç farklı astronomik saat yapılmış fakat bunlardan yalnızca bir tanesi günümüze dek sağlam kalabilmiş. Ay ve güneşin konumlarını ve yörüngelerini gösteren be tarihi saat, şehrin en popüler turizm adreslerinden biri.

3. Kammerzell Evi

Alman mimarisini yansıtan Kammerzell Evi (Maison Kammerzell), 1427 yılında inşa edildi. 1467 ve 1589 yıllarında restore edilen, bugün ise restoran haline dönüştürülen Kammerzell Evi, Geç dönem Gotik mimarinin de en başarılı örnekleri arasında gösteriliyor. Tarihi şehir merkezinde bulunan bu yapı, Strazburg’ta turistlerin en sık ziyaret ettiği yerlerden biri.

4. Rohan Sarayı

Notre Dame Katedrali çevresindeki tarihi yapılardan biri olan Rohan Sarayı (Palais Rohan), 1681 yılında inşa edildi. Barok mimarinin uygulandığı bu etkileyici sarayda, Arkeoloji Müzesi, Güzel Sanatlar Müzesi, Robert Heitz Galerisi ve Dekoratif Sanatlar Müzesi de bulunuyor.

5. Alsas Müzesi

İçerisinde 5 binden fazla sanat eseri sergilenen Alsas Müzesi (Musée Alsacien), Yahudilere ait günlük eşyaları kapsayan bir koleksiyona da ev sahipliği yapıyor. 1907 yılından bu yana ziyaretçilerini ağırlayan müzede, sanayi devrimi dönemine ait parçaları görebilirsiniz.

Avrupa Birliği üyesi olan Fransa Türk vatandaşlarından Schengen vizesi talep ediyor. Ayrıca bazı Fransızlar İngilizce konuşmaya pek sıcak bakmadığı için birkaç kelime Fransızca bilmek, seyahatinizi daha kolay geçirmenizi sağlayabilir. Siz de Strazburg uçak bileti fırsatlarını inceleyerek bu şirin Avrupa şehrini yakından görün.

Henüz Yorum Yapılmamış

BİR CEVAP BIRAK

ten + 14 =

loading-YouTube-player_zps9255a050