Uçak Bileti

Çeşme’ye 8 deniz mili uzaklıktaki Sakız Adası (Chios), Yunan Adaları arasında Türk seyahat severlerin sıklıkla tercih ettiği bir tatil destinasyonu.

Yunanistan’ın yeşil pasaporta vizeleri kaldırması ve akabinde kapı vizesi uygulamasının da başlamasıyla birçok kişi günübirlik bile Sakız Adası’na geçiyor.

Sakız Adası’na Nasıl Gidilir? 

1. Sakız Adası’na uçakla ulaşım

Sakız Adası’na Türkiye‘den direkt uçak seferi yok. İstanbul ya da İzmir’den Atina’ya giderek, Atina’da yerel hava yolu şirketlerinin tarifeli seferleri ile Sakız Adası’na uçakla gidilebiliyor.

Mobil Uygulama

Türk Hava Yolları ve Aegean Airlines’ın İstanbul Havalimanı’ndan, Pegasus’un İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan, Aegean Airlines’ın ise İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan Atina’ya direkt uçuşları bulunuyor.

Atina’dan ise Aegean, SkyExpress ve Astra’nın Sakız Adası’na direkt uçuşları var. Atina-Sakız Adası uçuşu 50 dakika sürüyor. Sakız Adası Havalimanı, ada merkezine 3 km uzaklıkta. Havalimanından ada merkezine taksiyle 8 euroya gidilebiliyor.

2. Sakız Adası’na feribotla ulaşım

Sakız Adası’na İzmir’in Çeşme ilçesinden kalkan feribotlarla 30 dakikada ulaşılabiliyor. Çeşme-Sakız hattında seferleri bulunan firmalar Turyol, Ertürk ve Chios Sunrise. Ben seyahatlerimi Turyol firmasıyla yapıyorum. Gayet memnun kalıyorum, öneririm.

Çeşme’ye ulaşım için İzmir uçak bileti seçeneklerine göz atın.

Sakız Adası uçak bileti seçeneklerine göz atın.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan Çeşme’ye ulaşım: İzmir Adnan Menderes Havalimanı, Çeşme’ye 90 km uzaklıkta. Havalimanından Çeşme ve Alaçatı’ya seferleri bulunan HAVAŞ servisleriyle 1 saat gibi bir sürede ulaşabiliyorsunuz.

Çeşme Ulusoy Limanı, Çeşme Otogarı’na 1.5 km uzaklıkta. Taksi ya da dolmuş kullanarak otogardan limana gidebilirsiniz. Ben genellikle yürüyorum. Çok ağır bir yükünüz yoksa kolaylıkla yürüyebilirsiniz.

Sakız Adası feribot bileti fiyatları

Sakız Adası feribot biletleri tüm firmalarda aynı fiyata satılıyor. Turyol, Ertürk ya da Chios Sunrise’dan gidiş-dönüş 25 euroya Çeşme-Sakız feribot bileti satın alabilirsiniz. 0-6 yaş çocuklardan ücret alınmıyor. 7-12 yaş arasındaki çocuklara ise yüzde 50 indirim uygulanıyor. Bilet fiyatlarına liman vergileri de dahil.

Arabayla Sakız Adası’na geçiş

Sakız Adası’na arabayla gitmek isteyenler için Turyol’un arabalı feribotu hizmet veriyor. Arabalı feribotla adaya geçebilmek için aracınızın uluslararası sigortası olması ve ehliyetinizin uluslararası (yeni tip) olması şartı aranıyor.

Çeşme’den Sakız’a araçla geçiş ücreti otobüsler için 420 euro, jeep, minibüs ve özel araç için 90 euro, motosiklet için ise 52 euro.

Sakız Adası’na vize gerekiyor mu?

Sakız Adası’na seyahat etmek isteyen bordo pasaportlu (umuma mahsus) Türk vatandaşlarının Schengen vizesi almaları gerekiyor. Nisan ayında başlayan ve ekim ayına kadar devam eden kapı vizesi ile de adaya geçiş yapabilirsiniz.

Yeşil pasaport (hususi) ve gri pasaport (hizmet) sahibi Türk vatandaşları vizesiz seyahat edebiliyor.

Otobüs Bileti

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here