Uçak Bileti

Çek Cumhuriyeti‘nin başkenti Prag’ın en önemli kültürel hazinelerinden Karl Köprüsü (Charles Bridge) 600 yıllık tarihi geçmişi ile kentin en ihtişamlı yapısı. Köprü, Vltava nehrinin iki yakasındaki Prag Old Town ve Lesser Town’ı birbirine bağlıyor.

Kral 4. Karl tarafından 1342 yılında inşa ettirilen köprü üzerinde Barok tarzda yapılmış 30 etkileyici heykel sıralanıyor. Sadece yayalara açık olan köprünün her bir tarafı sokak satıcıları, ressamlar, dilenciler ve müzisyenlerle capcanlı.

Prag uçak bileti seçeneklerine göz atın.

Prag’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunan Karl Köprüsü, özellikle de şehre ilk kez gelenler için enfes bir deneyim yaşatıyor. Günün her saati selfie çekmek için birbiriyle yarışan turistler, sokak müzisyenleri ve seyyar satıcıların konuşlandığı köprüde kendinize alan açmak için mücadele etmeniz gerekiyor.

Mobil Uygulama

Köprüyü ziyaret etmek için en uygun zaman aralığı ya sabah gün doğumu ya da karanlık çekmeden hemen önceki saatler. Çünkü köprünün en sıkışık olduğu saatler öğlen saatleri.

Charles Bridge (Karl Köprüsü), Prag

İnşa edildiği dönemde Prag kent merkezinde nehir üzerinde yer alan tek köprü olan Charles Köprüsü (Karl Köprüsü), Eski Kent ile Lesser Town’u birbirine bağlıyor.

Köprüyü ziyaret edenler şehrin etkileyici atmosferini hissetmek, hediyelik eşya satın almak ve köprü üzerinde bulunan ilginç heykelleri görmek istiyor. Köprü üzerinde yer alan heykellerin tarihi geçmişi ise 1357 yılına uzanıyor. En eski heykel 1357’de yerleştirilirken en yeni heykel 1928 yılında yerleştirilmiş.

Charles Köprüsü ile ilgili efsaneyi andıran çok sayıda hikaye anlatılıyor. Karl Köprüsünün öncesinde aynı yerde bir başka köprü olan Judith Köprüsü 1300’lerin ortasında bir sel yıkılmış. Köprünün yıkımının ardından kral eski köprünün yerine yeni bir köprü yapılmasına karar vermiş.

Yıkılan köprünün yerine yapılacak yeni köprünün de bir önceki gibi selle yıkılmaması için ilk taşının koyulma tarihinin 1357 yılının 9 Temmuz’unda saat 05.31 olmasına karar verilmiş. Bu sayılar art arda dizildiğindeki ortaya çıkan palindromik sayı 135797531’in o dönemki astrologlar ve sayı bilimciler tarafında uğurlu olacağına inanılmış.

Charles Köprüsü’ne nasıl gidilir?

Prag şehir merkezinde yer alan Charles Köprüsü’ne yürüyerek ya da otobüsle gidebilirsiniz. Kent merkezindeki 12, 20 veya 22 numaralı otobüslerin herhangi birine binerek Malostranske durağında indikten sonra Mostecka’ya doğru yürüyün.

Charles Köprüsü’nü keşfettikten sonra Prag’ın UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Tarihi Şehir Merkezi’ni (Old Town) yürüyerek deneyimleyebilir, Prag’a özel biraları tatmak için onlarca bardan birinde oturabilir ve bir şeyler atıştırabilirsiniz.

NOT: Çekya vizesi hakkında detaylı bilgilere de Turna.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

Otobüs Bileti

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here