PAYLAŞ

Çek Cumhuriyeti‘nin başkenti Prag‘da en çok tanınan eserlerden biri olan Astronomik Saat, yılın her dönemi yüzbinlerce ziyaretçinin merakla incelediği bir simge.

Tarih boyunca yalnızca zamanı tanımlamak için kullanılmayan saatler, güneşin, ayın ve gezegenlerin yerini belirlemek için de önemli birer araç olmuş. Gezegenler, burçlar ve astronomi biliminin yardımcısı olan saatlerin en eski örneklerinden biri Prag’da görülüyor.

Prag-Saat-KulesiPrag’ın sembollerinden olan Astronomik Saat, dakika ve saatten daha fazlasını veriyor ziyaretçilerine. Saatin üzerindeki kadran sayesinde ay, güneş, yıldızlar ve gezegenlerin gökyüzünün neresinde yer aldığına dair astronomik bilgileri okumak mümkün oluyor.

Seyahat severlerin Prag ziyaretinde mutlaka görmek istedikleri Astronomik Saat, Prag’ın en hareketli merkezi olan Eski Şehir Meydanı’nda bulunuyor. 1410 yılına inşa edilen saat, dünyada çalışan en eski saatler arasında üçüncü sırada yer alıyor.

Dört ana bölümden oluşan saatte, Astronomik Kadran, “Havarilerin Yürüyüşü” Saat Animasyonu, Burç Halkası ve Takvim Kadranı bölümleri görülebiliyor. Ülke inanışlarına göre saatin bir gün durması tüm ülkede felaketlerin yaşanacağının habercisi. Bu yüzden saatin çalışmasının aksamaması için yoğun mücadele veriliyor.

Astronomik Saatin Geçmişi

Prag-Nasil-Gidilir1410 yılına uzanan tarihi geçmişi ile Çek Cumhuriyeti’nin de en önemli turistik sembolleri arasında olan Astronomik Saat, ülkeyi ziyaret eden milyonlarca kişinin ilk görmek istediği noktalardan biri.

Saat Yapımcısı Mikulas Kadan ve Charles Üniversitesi matematik profesörü Jan Sindel’in güçlerini birleştirerek inşa ettiği saate, 1490 yılında gotik heykeller ve takvim kadranı, 1787 yılına gelindiğinde ise havari figürleri eklenmiş.

İkinci Dünya Savaşı yıllarında, 1945 Prag ayaklanması sırasında zarar gören saat, 1948 yılında tadilat gördükten sonra yeniden çalışır hale geçmiş. Astronomik Saat’in yapımının 600. yılı için 9 Ekim 2010’da düzenlenen kutlama programı, dünyanın farklı yerlerinden birçok insanı Prag’da buluşturmuş.

Saate yansıtılan ışıklar aracılığı ile gerçekleştirilen görsel şovlarda saatin yapılışı, gördüğü zararlar, mekanizması ve önemli olayların video sunumları heyecan verici bir güzellikte sergilenmiş.

Mühendislik harikası olan Astronomik Saat’in tüm görkemiyle ayakta olduğu bu keyifli yere ulaşmak için Prag uçak bileti almak gerekiyor. Dünyada eşi benzeri olmayan, ruhuyla insanı etkisi altına alan saat, 600 yıllık tarihi bir yolculuk için inanılmaz bir fırsat sunuyor.

Henüz Yorum Yapılmamış

BİR CEVAP BIRAK

1 × one =

loading-YouTube-player_zps9255a050