Uçak Bileti

Çek Cumhuriyeti‘nin başkenti Prag, Orta Avrupa’nın en çok turist ağırlayan şehirlerinden. Orta çağ esintili taş sokakları, ihtişamlı köprüleri, görkemli müzeleri ve tarihi yapılarıyla şehir açık hava müzesi görünümünde.

Günün 24 saat hareketli bir şehir atmosferi yaşatan Prag’da gece hayatı da çok canlı. Şehri ilk kez ziyaret edenlerin mutlaka görmesi gereken yerleri bu yazıda bir araya getirdim.

Prag uçak bileti seçeneklerine göz atın.

Prag Gezilecek Yerler

1. Charles Köprüsü

Mobil Uygulama

Şehrin en ünlü köprüsü olan ve kemerli büyük yapısıyla etkileyici bir mimari güzelliğe sahip Charles Köprüsü (Karluv Most), Prag’ın en çok fotoğraflanan gezi durağı, kentin simgesi. Yapımına 1357’de başlanan, Vltava Nehri üzerindeki muazzam görüntüsüyle Prag Kalesi ile kentin Eski Kent Bölgesi’ni birbirine bağlayan Charles Köprüsü üzerindeki 30 barok tarzı heykel göz kamaştırıyor.

2. Prag Kalesi

Şehrin tartışmasız en dikkat çekici ve en görkemli tarihî yapısı olan Prag Kalesi (Pražský Hrad), göğe uzanan sivri kuleleri ile masallardan fırlamış gibi duran ve çok geniş bir alana yayılan bir kale. İçerisinde Kraliyet Bahçeleri, Strahov Manastırı, Golden Lane, Aziz Vitus Katedrali ve Eski Kraliyet Kalesi gibi birçok bölümün yer aldığı Prag Kalesi’nin etkileyici kompleksini tek bir günde gezmek mümkün değil. Kaleyi ve içerisindeki yapıları hakkını vererek gezmek için buraya en az 2 gününüzü ayırmanız gerekiyor.

3. Tarihî Şehir Meydanı

Prag’ın kartpostallardan görünen masalsı yapılarının bir arada toplandığı alan olan Tarihî Şehir Meydanı’nda (), nostaljik restoranlar, şirin sokak kafeleri, tarihi evler ve etkileyici kiliseler bulunuyor. Gotik mimarisiyle nefis Tarihî Belediye Binası (Staromestská Radnice), turistlerin görmek için akın ettiği Astronomik Saat Kulesi ve meydanın çıkışındaki Chrám Matky Boží Před Týnem Kilisesi, meydanı ziyaret edenlerin kaçırmaması gereken önemli gezi durakları.

4. Franz Kafka Müzesi

Prag’da yaşamış, dünyaca ünlü yazar Franz Kafka’nın evi, günümüzde yazarın eserlerinin, notlarının, fotoğraflarının ve kişisel eşyalarının sergilendiği zengin içerikli ilgi çekici bir müze olarak hizmet veriyor. Franz Kafka Müzesi’nde yazarın iç dünyasına girebilmek için onu ve çalışmalarını anlatan 3D multimedya gösterileri de sergileniyor.

5. Yahudi Mahallesi

Tarihî Şehir Meydanı ile Vltava Nehri arasında kalan küçük bir bölge olan Yahudi Mahallesi’nde (Josefov) Art-Nouveau mimarisinin etkileyici güzellikteki binalarını, Yahudi Müzesi’ni, Yahudi Mezarlığı’nı, Eski ve Yeni Sinagog ile Pinkas Sinagogu’nu görebilirsiniz.

Prag gezilecek yerler elbette saymakla bitmez. Ancak kentte gezebileceğiniz diğer önemli mekânlar arasında, Slovakya ve Çek Cumhuriyeti‘nin bölünmeden önce varlığını sürdüren Prag’ın yaşadıklarını konu alan, komünist rejime ait obje, belge ve filmlerin sergilendiği bir müze olan Komünizm Müzesi (Muzeum Komunismu) yer alıyor.

1945’te Çek bombardımanında harap olan bina, Dekonstrüktivizm stilinde yeniden inşa etmeleri ile oluşturulan Dans Eden Ev (Miluniæ & Gehry’s Dancing House), günümüzde Prag’ın modern duruşunu yansıtıyor. Ayrıca, Prag Kalesi içerisinde yer alan Gotik bir yapı olan ünlü Aziz Vitus Katedrali, 10.yüzyıl tarihli, Çek prenslerinin ikametgâhı olarak kullanılan Vyšehrad Kalesi ise muazzam manzarasıyla Vltava Nehri kenarında, devasa bir kayalıkta yükseliyor.

NOT: Çekya vizesi hakkında detaylı bilgilere de Turna.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

Otobüs Bileti

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here