Uçak Bileti

Orta Asya’da denize kıyısı bulunmayan küçük ve yeşil bir ülke olan Kırgızistan, kuzeyde Kazakistan, batıda Özbekistan, güneybatıda Tacikistan ve güneydoğuda ise Çin Halk Cumhuriyeti ile komşu. Kırgızistan isim olarak Kırgız ülkesi anlamına geliyor. 840 yılında kurulan ve günümüzde turistik açıdan hala bakir bir ülke olan Kırgızistan, ülkenin yüzde 60’ını kaplayan Tanrı Dağları yüzünden Orta Asya’nın İsviçre’si olarak da adlandırılıyor. Moğolistan’ın en büyük gölü ise Kuzeybatı Tanrı Dağları üzerinde bulunan Issık Göl. Doğal güzellikleri, kültürel zenginlikleri ve renkli gece hayatıyla adından söz ettiren bu ülkede görülmesi gereken sayısız çekici yer bulunuyor.

Kırgızistan’da Gezebileceğiniz 5 Şehir

1. Bişkek

Ülkenin başkenti olan Bişkek’te, Erkindik Statue, Ala-Archa Gorge, State History Museum, Mikhail Frunze Museum, Aaly Tokombaev House Museum, Manas Museum, Geological and Mineralogical Museum gibi çok sayıda turistik yer bulunuyor. Ülkedeki gece hayatının da merkezi olan şehirde pek çok, pub, dans kulübü de yer alıyor.

2. Oş

Mobil Uygulama

şehri, Kazakistan’ın en büyük ikinci yerleşim yeri. 1939’da kurulan oldukça yeni bir şehir olan Oş’ta ortalama 260 bin kişi yaşıyor. Nüfusunun büyük bölümü Kırgızlar, Özbekler, Ruslar ve Tacikler’den meydana gelen bu şehir, ülkenin en popüler turistik adreslerinden biri.

3. Celalabad

Kırgızistan’ın güneybatı tarafında bulunan 100 bin nüfuslu küçük ama şirin bir yerleşim yeri olan Celalabad, suları çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan şifalı kaplıcaları ve termal tesisleriyle öne çıkıyor. Geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlayan bu şehre geldiğinizde, Celalabad’ın ünlü cevizlerini tatmayı da ihmal etmeyin.

4. Tokmok

Ülkenin kuzey kesiminde yer alan Tokmok şehri, ülkenin en turistik yerleşim yerlerinden biri. Başkent Bişkek’in doğusunda konumlanan bu şehirde yaklaşık 60 bin kişi yaşıyor. Ülkenin sakin yerlerinden biri olan Tokmok’ta kısa bir mola verebilirsiniz.

5. Narin

45 bin nüfuslu küçük bir yerleşim yeri olan Narin, geçimini hayvancılıkla sağlayan bir şehir. Ülkenin en fakir bölgesi olarak da bilinen bu şehrin kuzeyinde Issık Göl’ün güneybatısında yer alan Son Göl ise ülkenin ikinci büyük kapalı havza bir dağ gölü olarak biliniyor. Yolu bu şehre düşenler, bu gölü görmeden Narin’den ayrılmamalı.

Türk vatandaşlarından vize istemeyen Kırgızistan’a ulaşmak oldukça kolay. Türkiye’den direkt uçuşların bulunduğu başkent Bişkek’e, İstanbul üzerinden yaklaşık 5 saatte ulaşılabiliyor. Siz de, Kırgızistan uçak bileti kampanyalarını değerlendirerek, bu ülkenin doğal güzelliklerini ve turistik noktalarını keşfe başlayabilirsiniz.

Otobüs Bileti

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here