İzmir’in sembolü olan Saat Kulesi, Konak Meydanı’nda yer alıyor. Şehrin en önemli buluşma noktası olan bu meydan çevresinde İzmir Valiliği, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü gibi devlet kurumları sıralanıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Konak Belediyesi’nin logosunda yer alan İzmir Saat Kulesi, İzmir denildiğinde ilk akla gelen simgeler arasında.

Osmanlı İmparatorluğu padişahlarından II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25.yılı anısına 1901 yılında Sadrazam Mehmet Said Paşa tarafından yaptırılan saat kulesinin mimarı, Alman Konsolosluk binasını yapan mimar Raymond Charles Péré.

Saat-Kulesi-Izmir

25 metre yükseklik ve etrafında 4 çeşme taşıyan saat kulesinin saati ise Alman İmparatoru II. Wilhelm’in hediyesi. İnşa edildiği tarihten günümüze kadar yalnızca bir kez duran saat, 1974 yılında yaşanan İzmir depreminde saat 02.04’te durmuş.

Üzerinde Osmanlı’ya ilişkin işaretler ve tuğralar bulunan saatteki bu izler daha sonra yapılan restorasyon çalışmalarında kaldırılmış.

İzmir Saat Kulesi Nerede

İzmir saat Kulesi, İzmir’in Konak ilçesinde bulunan Konak Meydanı’nda yer alıyor. İzmir Büyükşehir sınırlarının odak noktası olarak kabul edilen meydan, kentin en önemli buluşma yeri.

Konak-Saat-Kulesi

İzmir Saat Kulesi’ne Nasıl Gidilir

İzmir Saat Kulesi’ne gitmek için toplu taşıma seçenekleri değerlendirilebilir. İzmir Metro’nun Konak istasyonu, Konak Vapur İskelesi ve Konak’tan geçen belediye otobüsleri ile kuleye ulaşmak oldukça kolay. Öte yandan özel araç ve araç kiralayarak da Konak’a gidilebiliyor.

Şehir dışından gelecekler için İzmir Adnan Menderes Havalimanı bağlantısı kullanılmalı. İzmir uçak bileti seçeneklerine bakılarak, Türkiye’nin dört bir yanından bu güzel şehre gelmek oldukça kolay.

Adnan Menderes Havalimanı’na Avrupa’nın bazı kentlerinden de direkt ulaşım sağlanıyor. Havalimanına geldikten sonra banliyö hattı ya da HAVAŞ otobüsleri ile şehir merkezine gidilebiliyor. Araç kiralama alternatifleri de unutulmamalı.

Türkiye’nin batıya açılan kapısı konumundaki kenti İzmir’in en önemli sembolü olan Saat Kulesi şehre gelenlerin mutlaka görmek istediği bir yapı. Bu güzel yapıyı görmek ve İzmir çevresindeki gezilecek, görülecek yerleri keşfetmek için hemen şimdi harekete geçin. İzmir, çok sayıda gezilecek, görülecek ve ziyaretçilerini kendine hayran bırakan noktayla ülkemizin en güzel seyahat rotalarından biri.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here