Uçak Bileti

Eski medeniyetlere ev sahipliği yapan Aşağı Mezopotamya bölgesinde kurulan bir Körfez ülkesi olan Irak, kuzeyde Türkiye, batıda Suriye ve Ürdün, doğuda İran, güneyde Suudi Arabistan ve Kuveyt ile komşu. Zengin petrol rezervleri ve verimli topraklarıyla jeopolitik önemini daha da artıran bu ülkede, nüfusun yüzde 80’i Araplardan, yüzde 15’i ise Kürtlerden oluşuyor. Yaklaşık 40 milyon kişinin yaşadığı bu kalabalık ülke, Suudi Arabistan ve İran’dan sonra Orta Doğu‘nun en büyük üçüncü yerleşim yeri. Tarihi ve kültürel açıdan da oldukça zengin bir coğrafyaya sahip olan Irak, gezilip görülecek sayısız turistik değere ev sahipliği yapıyor.

Irak’ta Gezmeniz Gereken 5 Etkileyici Şehir

1. Erbil

2014 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne giren Erbil Kale’si, Sami Abdurrahman Park ve Qeyseri Çarşısı gibi pek çok turistik noktası bulunan Erbil, ülkedeki Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin başkenti ve nüfus bakımından en büyük şehri. Nüfusunun büyük bölümü Kürtler, Türkmenler, Araplar, Keldani, Süryani ve Hristiyanlar’dan oluşan şehre, Türkiye’den direkt uçuşlarla gitmek mümkün.

2. Musul

Mobil Uygulama

Ülkenin kuzeyinde, başkent Bağdat’ın yaklaşık 400 kilometre kuzeybatısında yer alan Musul, Bağdat ve Basra’dan sonra Irak’ın en büyük üçüncü şehri. Orta Doğu’daki en büyük eğitim ve araştırma merkezlerinden birine sahip olan Musul Üniversitesi, Muslin kumaşı ve Musul mermeriyle dünyaya adını duyuran bu şehirde, yaklaşık iki milyon kişi yaşıyor.

3. Bağdat

Milattan Önceki yıllarda “Bagdasa” ismini taşıyan Bağdat, yüzyıllar boyunca İslam dünyasının medeniyet merkezi olarak anılmış. İlk kurulduğu yıllarda önemli bir ticaret merkezi olan şehirde görülmesi gereken pek çok tarihi yapı da yer alıyor. Bunlar arasında; Abbasi Sarayı, Al-Faw Sarayı, Irak Ulusal Müzesi ve Kazimeyn Camii (Al-Kadhimiya Mosque) de bulunuyor.

4. Necef

Irak’ın iki kutsal şehrinden biri olan Necef, Fırat Irmağı’nın batısındaki bir dağ sırasının üzerinde yer alıyor. Milattan Sonra 791’de Halife Harun Reşid tarafından Kufe çevresinde, Halife Ali’nin mezarının bulunduğu yerde kurulan şehirde İncil ve Ur antik şehirleri, 1932 yılında inşa edilen İmam Ali Türbesi ve El-Hannanah Camii ziyaret edilebilir.

5. Basra

Irak’ın güneyinde bulunan Basra, Körfez bölgesinin önemli bir liman şehri. Ülkenin en büyük ikinci şehri olan Basra, eski çağlarda ülkenin edebiyat, bilim ve ticaret merkezi olarak anılıyordu. Basra Körfezi’ne 55 kilometre uzaklıkta konumlanan bu şehrin en ünlü turistik yapısı ise Müslümanların Arap Yarımadası dışındaki ilk camii olan İmam Ali İbn Talib Camii.

Siz de, Irak uçak bileti fırsatlarını değerlendirerek, bu etkileyici Körfez ülkesini ve bilinmeyen yönlerini tanıma şansı bulabilirsiniz.

Otobüs Bileti

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here