PAYLAŞ

İnsanlık tarihinin en eski şehirlerinden biri olan Gaziantep, Mezopotamya ile Anadolu’nun arasında önemli bir geçiş güzergahı. Kurulduğu dönemden günümüze üzerinde yerleşimin aralıksız devam ettiği şehir, dünyanın en eski şehirlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Tarihi İpek Yolu’nun önemli bir durağı, Anadolu ve Mezopotamya ticaretinin de gözde şehri Gaziantep, Anadolu’nun en görkemli yerleri arasında. Kültürü, yemekleri, türküleri, tarihi ve doğal güzellikleri ile ziyaretçilerini etkilemeyi başaran şehir, her türlü beklentiyi karşılayabilecek düzeyde.

Şehrin Simgesi Gaziantep Kalesi

Gaziantep şehir merkezinde üzerinde eski yerleşim yerlerinin kalıntıları bulunan bir tepe üzerine kurulu Gaziantep Kalesi’nin tam olarak ne zaman inşa edildiği bilinmiyor. RomaDönemi’nde gözetleme amacıyla yaptırıldığı düşünülen kale, yıllar boyunca Memluklular, Dulkadiroğulları ve Osmanlılar’ın ihtiyacına göre onarılmış.

Şehri kuşbakışı gören bir manzaraya sahip olan kale son olarak 2000’li yılların başında restore edilmiş. Daire biçimindeki çevresi 1,200 metre uzunluğunda olan kalenin dış duvarları taş bloklardan oluşuyor. Surlar boyunca 12 kule ve burç hala ayakta. Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde 36 burçtan söz edilse de bu burçların büyük bölümünün kalenin dış bölümünde olduğu düşünülüyor.

Gaziantep-Kalesi-Nasil-Gidilir

Gaziantep’in Kurtuluş Savaşı Dönemi’nde gösterdiği kahramanlığı anlatan Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panoraması Müzesi, kale içerisinde ziyaretçilere açık. 45 dakikalık bir belgesel gösteriminin yapıldığı kale, şehre gelen ziyaretçilerin ilk uğradığı noktalar arasında.

Şehirde mutlaka ziyaret edilmesi gereken diğer yerler arasında Zeugma Mozaik Müzesi, Bakırcılar Çarşısı, Doğal Hayatı Koruma Alanı ve Hayvanat Bahçesi (Gaziantep Hayvanat Bahçesi) ve Emine Göğüş Mutfak Müzesi de bulunuyor. Ayrıca şehri ziyaret edenlerin kebap çeşitleri, ciğer, baklava ve katmer tatlısını denemesi öneriliyor.

Gaziantep’e Nasıl Gidilir

Gaziantep, Akdeniz Bölgesi ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin birbirine bağlayan koridorda yer alıyor. Türkiye’nin dört bir yanından karayolu ve şehirlerarası otobüslerle bu güzel kente gelmek mümkün. Antalya, İzmir, İstanbul ve Ankara’dan direkt uçak seferlerinin düzenlendiği şehre ulaşmak oldukça kolay. Bunun için Gaziantep uçak bileti seçeneklerine göz atmak gerekiyor.

Havayolu şirketlerinin uygun kampanyaları, ekonomik bilet seçeneklerinin artmasıyla birlikte Gaziantep’e gitmek daha da kolaylaştı. Yemekleriyle, tarihi han ve bedestenleriyle, Zeugma Müzesi, baklavası ve kalesiyle Gaziantep’i keşfetmek için hemen şimdi yola çıkın.

Henüz Yorum Yapılmamış

BİR CEVAP BIRAK

six + 16 =

loading-YouTube-player_zps9255a050