Uçak Bileti

Doğu’nun İncisi olarak da bilinen Penang, Malezya’nın en turistik yerlerinden biri. 285 m2’lik ada Malezya Yarımadası’nın kuzeybatısında yer alıyor ve sahilde dolaşmak bile iyi bir seçenek olarak kabul edilirken burada bir sürü aktivite ve turistik yer var.

Yaklaşık 700 bin kişi Penang Adası’nda yaşıyor ve bunların %59’u Çinli, %32’si Malay,%7’si Hintliler oluştururken nüfusun %2’si diğer etnik kökenlere bölünüyor. Penang eyaleti 1,5 milyonluk bir nüfusa sahip ve bunların %43’ünü Malaylar ile %41’ini Çinliler oluşturuyor.

Malezya uçak bileti seçeneklerine göz atın.

Penang özellikle harika yerel yemeklerin tadını çıkarmak için en iyi yer olarak biliniyor ve Malezya’nın gıda başkenti olarak görülüyor. Adada birçok otel ve tatil köyü bulunuyor ve bunların çoğu Georgetown şehri, Batu Ferringhi ve Tanjung Bungah kasabaları çevresinde bulunuyor.

Mobil Uygulama

Penang’ın geçmişi İngiliz sömürge yerleşiminden geliyor ve Malezya’nın en müreffeh şehirlerinden biri olarak bugünkü statüsünü Güneydoğu Asya’nın en popüler turistik duraklarından biri haline getirdi. “Doğu’nun İncisi” olarak adlandırılan Penang çok yönlü bir kültüre ve maceracı gezginleri ödüllendiren eklektik bir mutfağa sahip.

Malezya yarımadasının kuzey kesiminde bulunan Penang Adası 1786’da İngiliz maceraperest Yüzbaşı Francis Light tarafından sömürgeleştirildi. İngiliz East India Company için her zaman yeni fırsatlar arayan Yüzbaşı Light Penang’da Çin ile Britanya İmparatorluğu’nun geri kalanı arasındaki çay ve afyon transit geçiş ticaretleri için muhteşem bir liman gördü.

Penang Yüzbaşı Light’ın kontrolü Malay asillerinden almasının ardından bir takım siyasi dönüşümlere maruz kaldı. Burası Melaka ve Singapur’u da içeren bölge İngiliz Boğazları Yerleşim Birimlerine dahil edildi ve sonra Malezya Birliği’nin bir parçası haline geldi, sonunda 1957’de bağımsız Malezya’ya katıldı. Bununla birlikte İngilizlerin uzun egemenliği silinmez bir iz bıraktı. George Town’un başkenti Malezya’nın diğer büyük kentlerinden ayrı olarak yadsınamaz İmparatorluk atmosferini koruyor.

Georgetown, Penang

George Town’ın eyalet başkenti kuzeydoğu burnunda Penang’ın idari, ticari ve kültürel merkezi olarak hizmet veriyor ve genellikle turistlerin adadaki ilk durağı.

Georgetown Güneydoğu Asya’nın en iyi 19. ve 20. yüzyılın başlarından kalma sivil bina mirasına birine sahip. Eski dükkanları ve büyük idari binalarıyla Malangada İngiliz İmparatorluğu’nun en müreffeh ticaret limanı olarak Penang’ın geçmişi ile olan son somut bağlantısı.

İyi korunmuş miras binaları George Town’un 2008’de UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmesini sağladı. İngiliz hakimiyeti adanın mevcut Malay ve Peranakan nüfusuna ek olarak bir göç akını başlattı ve Çin, Tamil, Arap, İngiliz ve diğer göçmen toplulukları, George Town’un bazı bölümlerini kendi imgelerinde yeniden yapılandırdı. Khoo Kongsi gibi Çin klan evleri, Cheong Fatt Tze Konağı ve bugünkü Peranakan Köşkü gibi köşklerin yanı sıra Fort Cornwallis ve Kraliçe Victoria Anıtı Saat Kulesi gibi İngiliz yapıtları imparatorluğun varlığını sağlamlaştırdı.

Otobüs Bileti

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here