Muğla‘nın 13 ilçesinden Datça, oksijen bakımından dünyanın ikinci, Türkiye‘nin ise en zengin bölgesi. Ege ile Akdeniz’in buluştuğu Datça Yarımadası, Ege’nin tazeliğinden, Akdeniz’in samimiyetinden payına düşenin fazlasını alarak doğal güzelliği ve özgünlüğüyle ödüllendirilmiş bir belde.

Geleneksel Ege kasabasında olduğunuzu hissettiren yemyeşil doğasıyla Datça, bozulmamış doğası ve huzur veren günlük yaşamıyla tam anlamıyla deniz, güneş, kumsal ve doğanın en güzel birleşimini sunuyor.

Dağlık ve engebeli bir arazi yapısına sahip Datça Yarımadası’nın yılın 300 günü güneşli geçiyor. Berrak görünümü ile Kargı ve Taşlık Plajlarında güneşin ve denizin keyfini çıkarıp tarihi MÖ 2000’li yıllara uzanan Knidos Antik Kenti’ni dolaşabilirsiniz. Özel Çevre Koruma Bölgesi olarak ilan edilen yarımada, 235 km’lik sahil şeridi ve 52 koyu, zengin flora ve faunası, mavi bayraklı plajları ile eşsiz.

Datça nerede, Datça’ya nasıl gidilir?

Datça Marmaris’e 70 km, Muğla’ya 125 km, İzmir’e 330 km, Ankara’ya 708 km, İstanbul’a 882 km ve Antalya’ya ise 394 km uzaklıkta yer alıyor.

Bodrum Havalimanı’ndan Datça’ya ulaşım

Datça’ya en kolay ve en kısa ulaşım yöntemi Muğla’nın Bodrum ilçesinde bulunan Milas Bodrum Havalimanı’nı kullanarak, havalimanından araç kiralayarak Bodrum Marina’dan Datça’ya feribotla geçmek. Bodrum-Datça feribotu araçsız yolcu da kabul ediyor. Bodrum-Fatça feribotla ulaşım 2 saat sürüyor.

Bodrum uçak bileti seçeneklerine göz atın.

Türk Hava Yolları, Pegasus, Atlasjet ve OnurAir Havayolları ile haftanın her günü İstanbul Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan yaklaşık 1.5 saat süren direkt uçuşlarla Bodrum Havalimanı’na uçabilirsiniz. Bodrum merkezinden 45 km uzaklıktaki havalimanından Bodrum Marina’ya ulaşım için havalimanından kalkan shuttle servislerini kullanabileceğiniz gibi, taksi ile veya araç kiralama seçeneklerini tercih edebilirsiniz.

Dalaman Havalimanı’ndan Datça’ya ulaşım

Datça’ya ulaşım için bir diğer ve en çok kullanılan alternatif ulaşım yöntemi ise Dalaman Havalimanı üzerinden. Dalaman Havalimanı’ndan HAVAŞ ya da MUTTAŞ servisleriyle Marmaris’e gelip, Marmaris Otogarı’ndan Datça’ya dolmuşla geçebilirsiniz.

Dalaman Havalimanı, Datça’ya 160 km uzaklıkta. Havalimanından araç kiralama ya da özel transfer arası hizmeti de alabilirsiniz.

Dalaman uçak bileti seçeneklerine göz atın.

Bunun dışında Datça Limanı’na giriş-çıkış yapan tekneler arasında, Ege Adaları’ndan gelen tekne ve yatlar önemli bir yer tutuyor. Yunan adalarından, özellikle Rodos ve Sömbeki’den Datça’ya feribot ve deniz otobüsleri ile de Datça’ya ulaşım mümkün.

Muğla‘nın en güzel tatil beldelerinden Datça’dan ayrılmadan mutlaka görmeniz gereken yerler ise, Knidos Antik Kenti, Apollon ve Afrodit Tapınağı, Palamutbükü ve Hayıtbükü. Dönüşte yolunuz düşerse Selimiye, Bozburun ve Marmaris’i de rotanıza ekleyebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here