Uçak Bileti

Çanakkale‘nin Ayvacık ilçesi sınırlarında yer alan etkileyici bir köy olan Assos (Behramkale), il merkezine 87 km uzaklıkta. Antik çağlardan bu yana önemli bir yerleşim yeri olan Assos, günümüzde Küçükkuyu’dan Babakale’ye uzanan bölge olarak biliniyor.

Assos Antik Kenti’ne ev sahipliği yapan Assos, 4 km uzunluğundaki surların içerisinde konumlanıyor. Köyün en yüksek yerinde Athena Tapınağı bulunuyor. Antik surların içinde aynı zamanda nekropol, amfi tiyatro, agora gibi kalıntıları her yıl binlerce yerli ve yabancı turist ziyaret ediyor.

Çanakkale uçak bileti seçeneklerine göz atın.

Assos, kuzey ve güneyinde yer alan bakir koyları, tarihi kalıntıları ve doğal güzellikleriyle seyahat severlerin gözdesi. Son yıllarda bölgeye artan ziyaretçi etkisi Assos’un yılın her dönem canlı bir yerleşim yerine çevirmiş durumda.

Mobil Uygulama

Assos’un batısında yer alan Assos Limanı, tarihi öneminin yanı sıra bölgeyi ziyaret edenlerin uğrak noktası. Sahil boyunca uzanan balık lokantaları, butik oteller ve kafeler her daim canlı.

Tarih boyunca Midilli, Persler, Büyük İskender, Roma ve Bizans ile son olarak Osmanlı’nın egemen olduğu topraklarda kurulu olan Assos günümüzde SİT alanı olarak koruma altında. 1330’da Osmanlı İmparatorluğu egemenliğine giren Assos, Plato’nun öğrencilerinden Aristoteles’in 3 yıl yaşadığı ve bir felsefe okulu kurduğu eşsiz bir bölge.

Çanakkale otobüs bileti seçeneklerine göz atın.

Assos’a hava yolu ile ulaşım

Assos’a hava yoluyla gitmek isteyenler için birden fazla alternatif bulunuyor. En yakın havalimanları Çanakkale Havalimanı ve Balıkesir Koca Seyit Havalimanı. Ancak bu iki havalimanına uçuş trafiğinin çok sık olmaması nedeniyle İzmir Adnan Menderes Havalimanı daha işlevsel.

Balıkesir Koca Seyit Havalimanı, Assos’a 60 km mesafede. Bu havalimanından Assos’a toplu ulaşım imkanı bulunmuyor. Havalimanından Ayvalık, Burhaniye ya da Edremit üzerinden aktarmalı bir şekilde Assos’a ulaşım sağlanıyor.

Çanakkale Havalimanı, Assos’a 90 km mesafede. Çanakkale Havalimanı’ndan Otogar’a geçtikten sonra Ayvacık dolmuşlarıyla önce Ayvacık’a sonrasında ise Assos’a dolmuşla geçilebiliyor.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı ise Assos’a 290 km uzaklıkta. Gaziemir’de bulunan havalimanından Otogar’a geçip Çanakkale yönüne giden otobüslerle Ayvacık’ta inip buradan dolmuş kullanmak gerekiyor.

Assos’a otobüsle ulaşım 

Türkiye’nin büyük kentlerinden Assos’a direkt otobüs seferi yok. Ayvacık, Küçükkuyu, Altınoluk ya da Çanakkale il merkezinden Assos’a dolmuşlarla ulaşım sağlanıyor.

Çanakkale’nin en güzel köylerinden Assos’u ziyaretinizde bölgedeki yüksek oksijeniyle dünyanın en özgün bölgelerinden biri olan Kaz Dağları’nı da ziyaret edebilirsiniz. Kaz Dağları çevresinde Zeus Altarı, Yeşilyurt Köyü, Adatepe Köyü gibi doğa harikası bölgeler bulunuyor. Rotayı biraz uzatarak Ayvalık, Bergama ve Dikili’yi de ekleyebilirsiniz.

Otobüs Bileti

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here