facebook pageview

Umman

'' Tarihte Deniz Kolonileri İle Adını Duyuran Ülke 
Umman

Kuruluşu bundan 10 bin yıl öncesine dayanan Umman, Güneybatı Asya’da, Arap Yarımadası’nın güneydoğu kıyısında yer alıyor. Kuzeybatıda Birleşik Arap Emirlikleri, batıda Suudi Arabistan, güneybatıda da Yemen ile komşu olan bu ülke, güneyde ve doğuda Hint Okyanusu, kuzeydoğuda ise Basra Körfezi ile çevrili.

2 milyon 650 bin nüfuslu Müslüman bir ülke olan Umman, Pakistan, Hindistan, Bangladeş gibi ülkelerden gelen göçmen işçilere de ev sahipliği yapıyor. Tarihte, deniz kolonileriyle adını duyuran ülkeler arasında bulunan Umman, misafirperver insanları ve tarihi yapılarıyla da öne çıkıyor.

Umman Gezilecek Yerler

Ummanda, ülkenin en popüler turistik adresi, sayısız doğal güzelliği ve tarihi yapıyı barındıran başkent Muscat oluyor.  Mattrah Souq, Sultan Kabus Büyük Camii, Mohammed Al Ameen Camii, Sultan’s Armed Forces Müzesi, Bait Al-Baranda Müzesi, Tarih Müzesi, Wadi Al Arbeieen, Qurum Plajı, Qantab Plajı, Qurum Ulusal Park, Mazara Dam, Bait Al Zubair, Muskat Kalesi ve Muskat Saat Kulesi ile şehre gelen turistleri cezbeden şehir, çöl safarileri ve dalış noktalarıyla da anılıyor.

Modernleşmeye ve petrolün getirdiği zenginleşmeye rağmen yerel dokusunu korumayı başaran Muscat’ın yanı sıra Sur, Nizwa, Matrah, Mirbat, Suveyh ve el-Habura gibi şehirleriyle de anılan ülkede yaşam deniz kıyısında yoğunlaşıyor. Çölün hâkim olduğu iç kesimler ise daha çok turizm aktivitelerine sahne oluyor.

Ülkede, kış aylarında 16 - 20 derecelerde seyreden hava sıcaklıkları yaz döneminde 50 derecelere kadar yükselebiliyor. Tropik çöl iklimin etkisi altında olan Umman’da boğucu sıcaklardan korunmak için seyahat dönemini bahar aylarına getirmek gerek. Bembeyaz kumsalları, adrenalin dolu çöl aktiviteleriyle hayranlık uyandıran bu ülkede, meşhur Kakule kahvesinin ve Hint lezzetlerinden izler taşıyan bol baharatlı yemeklerin tadına bakmayı da ihmal etmeyin.

Umman’a Nasıl Gidilir?

Türk vatandaşlarının kapı vizesi alarak seyahat edebildiği Umman’a, İstanbul üzerinden direkt ulaşım sağlamak mümkün. Başkent Muscat’a gerçekleşen bu uçuşlar ortalama 4 saat 40 dakika kadar sürüyor.

Arap, Hint ve Türk kültüründen izler taşıyan bu etkileyici ülkeyi daha yakından tanımak için Umman uçak bileti kampanyalarına göz atmayı unutmayın.

Muscat Haritası

5 Günlük Hava Durumu

GÜN
SICAKLIK
HAVA
icon temperature 31/26
weather forecast icon for 30,79 degrees
icon temperature 31/26
weather forecast icon for 30,76 degrees
icon temperature 32/28
weather forecast icon for 31,63 degrees
icon temperature 29/28
weather forecast icon for 28,69 degrees
icon temperature 29/28
weather forecast icon for 28,57 degrees
x
Muscat Haritası

Umman Şehirleri

En uygun uçuşları bulmak için gitmek istediğin şehre tıkla

 • Muscat

  Muscat

 • Salalah

  Salalah

 • Khasab

  Khasab

 • Thumrait

  Thumrait

 • Mukhaizna

  Mukhaizna

 • Sur

  Sur

 • Marmul

  Marmul

 • Buraimi

  Buraimi

 • Qarn Alam

  Qarn Alam

 • Masirah

  Masirah

 • Lekhwair

  Lekhwair

 • Adam

  Adam

 • Saih Rawl

  Saih Rawl

 • Diba Al Bayah

  Diba Al Bayah

 • Bahja

  Bahja

 • Fahud

  Fahud

Yakındaki Ülkeler

Umman İle İlgili Yazılar

Muscat Hakkında Bilinmesi Gereken 8 Şey

Umman’ın kuzeydoğusunda yer alan Muscat‘ın kuzey ve kuzeybatısında Umman Körfezi bulunuyor. İlk kurulduğu yıllardan bu yana denizciliğin büyük önem taşıdığı bu liman şehri, Binbir Gece Masalları’nın en bilinen karakterlerinden olan Denizci Sinbad’ın da memleketi olarak anılıyor. Hatta bu nedenle şehirde Sinbad’ın gemisine benzeyen bir gemi bile inşa edilmiş. Bu geminin yanı sıra Mutrah Souq (Muscat Kapalıçarşısı), Eski Şehir Bölgesi, ...

Türkiye’den Vize İstemeyen Ülkeler 2017

Vize seyahat özgürlüğü önündeki en büyük engel. Seyahat etmek isteyen birçok insan vize uygulamaları nedeniyle planlarını değiştiriyor. Vize başvuru sürecinde istenen evraklar, harcanan emek ve para ile zaman kaybı birçok kişi için kabusa dönüşüyor. Vizesiz seyahat edilen ülkelere pasaport ve uçak bileti ile ulaşmak oldukça kolay. Özellikle ucuz uçak bileti almanın eskiye göre daha da ...

İşlemin gerçekleşiyor, biraz beklemen gerekebilir...
Parola Sıfırlama

Lütfen hesabına ait e-posta adresini gir. Adresine, parolanı değiştirebileceğin bir link göndereceğiz.

x
Sevgili Kullanıcı: