Uçak Bileti

Türkiye ve dünyanın dört bir yanında yalnız seyahat eden kadınlar, seyahate dair önyargıların ortadan kaldırılmasına katkı sağlıyor. Her seyahatin sonsuz hikaye ve deneyimlere kapılarını araladığı, yolda olmak duygusuna sahip gezgin kadınlar, bir yıldız gibi gittikleri her yerde parlıyor.

Teknolojik gelişmelerin dünyayı birbirine daha da yakınlaştırdığı günümüzde yola çıkmayı düşünenlerin sıklıkla sorduğu sorulardan biri de güvenlik kaygısı. Türkiye ve dünyanın hangi şehri olursa olsun seyahat planı yapanlar gidecekleri yerin güvenli olup olmadığını araştırmaya, sorularına yanıt aramaya çalışıyor.

Kadın-erkek fark etmeksizin konfor alanından ayrılma konusunda tereddüt yaşayan bir toplumun üyeleri olarak, yalnız seyahat eden kadınlara tüm önyargılara ilaç gibi gelen ‘Yalnız Gezen Yıldızlar‘ demekte bir sakınca yok haliyle.

Yalnız Gezen Kadınların Özellikleri

1. Sosyal medya en büyük yardımcıları

Sosyal medya platformlarının günlük yaşamımızda eskisinden çok daha fazla ön planda olduğu bir gerçek. Kimileri sosyal medya araçlarını boş zaman eğlencesi ya da yararsız mecralar olarak ifade etse de sosyal medyadan güç alan, ertelediği, çekindiği ya da bir türlü karar veremediği seyahat planını sosyal medya gönderilerine bakarak hayata geçiren kadınlar var.

Yalnız seyahat eden kadınlar, daha seyahat planının ilk adımından itibaren sosyal medya platformları, blog yazarları ve seyahatle ilgili içeriklerden güç alarak ucuz uçak bileti bulma, seyahat rotası belirleme, konaklayacağı yeri seçme, seyahat destinasyonuna karar verme gibi konularda tek başına adım atıyor.

2. Kadın seyahat yazarlarının etkisi

Sosyal medya hayatımızda yokken, internet bu kadar yaygınlaşmamışken de kadınlar, hem Türkiye’de hem de yurt dışında yalnız seyahat ediyordu. Geleneksel medyada kendilerine yer verilmeyen yalnız gezen kadınlar hakkında ne bilgimiz ne de farkındalığımız olmadığından dünyanın dört bir yanında seyahat eden kadınları yalnızca yakın çevreleri fark edebiliyordu.

İnternetin hayatımıza girmesi, sosyal medya platformlarının gelişmesi ve her şeyden öte seyahat edip seyahatleriyle ilgili içerik üretenlerin sayısının artmasıyla yalnız seyahat etmek isteyen kadınların ilham alabileceği çok sayıda örnek daha da görülebilir oldu.

‘Türkiye’de Gezgin Kadınlar Var’ mottosuyla yola çıkan ‘Gezgin Kadınlar’ grubu gibi birlikte seyahat eden kadınların yanı sıra dünyanın farklı ülkelerinde tek başına yola çıkan ve deneyimlerini Instagram, Facebook hesaplarında ve bloglarında paylaşan kadınların varlığı, yola çıkmak isteyen kadınlara güzel birer örnek oluyor.

3. Özgüven

Tek başına seyahat edenler, seyahatle ilgili tüm kararı tek başına almak durumunda. Tek başına seyahat eden kadınların yolda karşılaşabileceği sorunlara karşı çözüm üretme yeteneği ve özgüveni gelişiyor. Seyahatin ilk adımı olan planlamadan eve dönüşe kadar geçen tüm süreci baştan sona tek başına yürüten kadın gezgin, önceden farkında olmadığı özelliklerini de bu zaman diliminde keşfediyor.

4. Şehir efsanelerine kulak asmazlar

Türkiye’de yurt dışı seyahat planı yapan kişiler hazırlık sürecinde çok sayıda şehir efsanesiyle muhatap olmak zorunda kalıyor. Gitme planı yapılan ülkenin kültüründen yemeklerine, insan ilişkilerinden iklimine, gezilecek yerlerinden Türklere olan yaklaşımına kadar birçoğu doğru olmayan öznel yorumlar fazlasıyla can sıkıcı.

Yalnız yola çıkmayı aklına koyan kadın gezginler, zihin bulandıran şehir efsanelerini duymazdan gelerek, seyahatin detayları ile meşgul oluyor. Bütçe, kalış süresi ve görülmek istenen yerlere göre şekillenen seyahat rotası, şehir efsanelerinden uzaklaştıkça güzelleşiyor, dünyanın anlatılandan çok daha farklı bir yer olduğu ortaya çıkıyor.

5. Topluma örnek bireyler

Ülkemizde iş dünyası ve politikada üst düzey görevlerde bulunan, Türkiye’yi uluslararası arenada temsil eden başarılı kadın profilleri her geçen yıl daha da görünür hale geliyor. Tüm bu olumlu kadın profillerine rağmen toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda Türkiye, maalesef gelişmiş ülkeler seviyesinde değil.

Ayrımcı bir dil içeren, ‘Kadın başına sokağa çıkmak’ gibi konuşma diline yerleşmiş ifadeler önyargıları tetikliyor. Tek başına seyahat eden kadınların sayısı ve görünürlüklerinin artması toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda farkındalığımızın gelişmesine katkı sağlıyor. Bu noktada yalnız gezen kadınları ‘kadın başına gezdikleri’ için ayrı ayrı tebrik etmek gerekiyor.

6. Bağımsız karakterler

Yalnız seyahat eden kadınların karakter yapısı onların bağımsızlığı hakkında ipuçları içeriyor. Kendi rotasını kendi çizen, konaklayacağı hostel ya da otele kendi karar veren, gerektiğinde programını değiştiren, birkaç gün aralıksız yolda zaman geçirip hoşuna giden bir destinasyonda uzun süre dinlenen kadınların bağımsız karakter yapısına sahip olduğunu söylemek çok zor olmasa gerek.

Son söz olarak, yalnız seyahat eden kadınlar yalnız değil, tek başına seyahat ediyor.

Otobüs Bileti

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here