Uçak Bileti

Muhteşem doğası ve kültürel dokusuyla gönülleri fetheden Van, Türkiye‘nin en etkileyici şehirlerinden. Bakir doğası ve birbirinden harika manzaralarıyla kendine hayran bırakan bu şehirde, uzun doğa yürüyüşleri yaparak, bölgenin keşfedilmemiş güzelliklerini görme imkanı bulabilirsiniz. Bir dönem Van Gölü canavarıyla adından söz ettiren bu şehre gittiğinizde tarihi ve kültürel yapıları gezmenin yanı sıra damak çatlatan lezzetlere sahip yöresel yemekleri tatmayı da unutmayın. İşte Van gezinizde mutlaka yapmanız gereken şeylerden bazıları.

Van’da Yapmanız Gereken 5 Şey

1. Van kahvaltısıyla güne mutlu başlayın

Otlu peyniri, karakovan balı, yumurta ve unun şahane birleşiminden oluşan murtugası ve yöreye özgü 20 çeşit kahvaltılık ürünüyle hem göze hem de mideye hitap eden Van kahvaltısının ünü dünyayı aşmış durumda. Öyle ki bu kahvaltı zengin ürün çeşitliliğiyle Guinnes Rekorlar Kitabına bile girdi. Eğer seyahatinizde güne mutlu başlamak istiyorsanız bu enfes kahvaltıyı kaçırmamalısınız.

2. Van Gölü’nün eşsiz manzarasını seyredin

Van Gölü canavarı efsanesini duymayan kalmadı ama aramızda hala Van Gölü’nün eşsiz manzarasını görmeyenler var. Siz de bu şehre gittiğinizde sayısı yüzü aşan canavar hikayelerini Vanlıların ağzından dinlerken bir yandan da gölün göz alıcı görüntüsünü seyredebilirsiniz. Yüzölçümü bakımından Türkiye’nin en büyük gölü olarak kabul edilen bu doğa harikası aynı zamanda dünyanın en büyük sodalı gölü.

Mobil Uygulama

3. Akdamar Adası’nı gezin

Gevaş ilçesi sınırlarındaki Akdamar Adası‘nda Ermeniler tarafından inşa edilen tarihi Akdamar Kilisesi yer alıyor. Doğası ve tarihi dokusuyla görenleri büyüleyen bu adanın ünlü bir efsanesi de var. Rivayete göre Ermeni bir kesişin kızı olan Tamara, civar köyden bir çobana aşık olur. Tamara’nın babası ise bu aşka izin vermediği için çobanın göl sularında boğulmasını sağlar. Çobanın boğulurken söylediği son sözler Ah Tamara olduğu için de adaya Ah Tamara ismi verilir. Bu isim de zamanla Akdamar’a dönüşür.

4. Muradiye Şelalesi’nin sularında serinleyin

Muradiye ilçesinin Karahan köyü yakınlarında bulunan Muradiye Şelalesi yaz aylarında serinlemek isteyenlerin uğrak adreslerinden. 50 metreyi bulan yüksekliği ve çevresini saran harika bitki örtüsüyle muazzam bir uyum oluşturan bu şelale, çevresindeki mesire alanları sayesinde piknik yapmak isteyenlerin de buluşma noktası oluyor. Eğer doğanın kollarında huzurlu bir mola vermek istiyorsanız, Muradiye Şelalesi’ni mutlaka görmelisiniz.

5. Bahçesaray’da rafting yapın

Adrenalin bağımlılarının rafting veya çeşitli outdoor etkinliklerine katılarak çılgın bir macera yaşayabileceği Bahçesaray, şehir merkezine 110 kilometre uzaklıkta. Yemyeşil vadileri ve ihtişamlı dağlarıyla cennetten bir köşeyi andıran bu yer günübirlik ziyaret için uygun bir adres. Eğer kamp yapmayı seviyorsanız civarda bulunan kamp alanlarında ya da gözünüze kestirdiğiniz uygun bir alanda çadırınızı kurarak doğanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Şehri doyasıya gezmek ve misafirperver yöre halkı arasında daha çok zaman geçirmek için Van uçak bileti fırsatlarına göz atmayı unutmayın.

Otobüs Bileti

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here