Uçak Bileti

Dünya, her yeni dakika ilginç bilgilerle şaşırtmaya devam ediyor. Sık seyahat eden kişilerin tanık olduğu ilginç deneyimlerin yanında sosyal medya ve geleneksel medya kanalları aracılığıyla öğrendiğimiz bazı tuhaf bilgiler dünyanın aslında ne kadar zengin bir yer olduğunun en samimi göstergesi.

Koydukları kural ve kanuni düzenlemelerle hem kendi vatandaşlarına hem de ülkelerini ziyaret edenlere bazı kısıtlamalar getiren ülkelerden en ilginç kuralları okuyunca bu yerlere gitme konusundaki fikrinizi yeniden gözden geçirebilirsiniz.

Ülkelerin İlginç Kuralları

1. Oyun yasağı, Yunanistan

Bir dönem kumar kapsamında değerlendirildiği için bilgisayar oyunları oynanmasına kısıtlama getirilen Yunanistan’da açık alanlarda playstation, xbox ve bilgisayar oyunlarının oynanması yasak. Kumar ve bahis oyunlarının daha çok internet kafeler aracılığı ile yaygınlaştırıldığı düşünülen ülkede bu durumun önüne geçebilmek için sık sık internet kafe baskınları yapılıyor.

2. Sakız yasağı, Singapur

Dünyada en çok takdir gören yasaklardan biri olan sakız yasağı Singapur’un dünyaca en çok tanınan yasal düzenlemelerinden. Çevre kirliliği ile mücadele kapsamında getirilen yasak nedeniyle bu ülkeye sakız sokmak, sakız çiğnemek ve sakız bulundurmak yasak. 1994 yılında çıkarılan yasaya göre insanlar yalnızca doktor reçetesi aracılığı ile sakız alabiliyor.

Mobil Uygulama

3. Güvercin Besleme Yasağı, Venedik

Güvercin dışkısının tarihi yapılara zarar vermesi nedeniyle İtalya’nın birçok kentinde güvercin beslemek yasak. Binaların saçaklarında güvercin ve kuşların tünemesini engellemek için sivri cisimler yerleştirilmiş durumda. Özellikle Venedik gibi turistik şehirlerde güvercin beslemeye karşı sıkı tedbir ve ceza mekanizması uygulanıyor. Güvercin beslemenin cezası 400 ile 500 € arasında değişiyor.

4. Lolipop Yasağı, ABD

Amerika Birleşik Devletleri’nin Washington eyaletinde lolipop tüketmek yasak. Çocukların can güvenliği ve lolipopa bağlı ölümlerin engellenmesi adına getirilen yasak nedeniyle eyalet genelinde bu yasak sıkı bir şekilde denetleniyor.

5. Kumar yasağı, Monaco

Dünyada en çok kumar oynanan destinasyonlar arasında bulunan Monaco’da yerel halk kumar oynayamıyor. Dünya jet sosyetesinin tercih ettiği, ihtişamlı kumarhaneleriyle tanınan bu şehir devletinde kumarhaneler yerel halka kapalı. Yasağa aykırı davranışlarda para cezası bir hayli yüksek.

Seyahat edeceğiniz ülkeyle ilgili araştırma yaparken vize, otel, yeme-içme ve görülmesi gereken noktaların yanında yasal düzenlemeler konusuna da dikkat etmeniz gerek. Hiç bilmediğiniz ve 40 yıl düşünseniz aklınıza gelmeyecek bir konu nedeniyle yüklü bir para cezası yemek moralinizi bozmasın, siz seyahatin keyfini çıkarın.

Otobüs Bileti

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here