PAYLAŞ

Son günlerde giderek daha popüler hale gelen Salda Gölü, berrak ve turkuaz renkli sularıyla özellikle kamp tutkunlarının vazgeçilmez adreslerinden biri oldu. Bakir doğası ve sularının güzelliği ile öne çıkan bu coğrafya, sakin bir tatil planı yapanlar için kaçırılmayacak bir destinasyon.

Burdur’un Yeşilova ilçesinde yer alan Salda Gölü, el değmemiş doğasının yanı sıra göz alıcı manzarasıyla da dikkat çekiyor. Yerel halkın yanı sıra dünya çapında da üne sahip olan göl, dünya üzerinde Mars ile aynı toprak yüzeyi özelliklerine sahip iki yerden biri. Mars’taki magnezyum yüklü beyaz kaya parçalarının benzerlerinin yer aldığı bölge, bu özelliği sebebi ile yabancı bilimadamlarının araştırmalarında da yer bulmuş.

Fotoğraf tutkunu gezginler için muhteşem görüntülere sahip olan Salda’da, yüzmenin ve tatilin tadını çıkarmak mümkün. Turkuaz rengi ve beyaz kumları ile ‘Türkiye’nin Maldivleri’ olarak nitelendirilen göl, yaz sıcaklarında ferahlamak isteyenlerin akınına uğruyor. 184 metre derinliğe sahip olan gölde yüzmek için en çok tercih edilen yerler ise Salda Gölü Orman Plajı, Doğan Baba Halk Plajı ve Yeşilova Belediyesi Halk Plajı. Bu harika bölge, zaman zaman yaşanan boğulma olayları nedeniyle yöre halkı tarafından tehlikeli olarak görülse de, belirlenen alanlarda suya girmek bu riski en aza indirebilir. Özellikle suyun renginin koyuya döndüğü noktaların daha riskli olduğu söyleniyor.

1. derece SİT alanı olan Salda, sularının sivilceden mantara pek çok cilt hastalığına şifa kaynağı olmasıyla da biliniyor. Hem doğa hem de sağlık turizmi anlamında cazip bir turizm alanına dönüşme potansiyeli bulunan Salda, özellikle kamp meraklıları tarafından sık sık ziyaret ediliyor. Belediyenin ücretsiz olarak tahsis ettiği kamp alanında kalmak istemeyenler için göl kenarında birkaç tane konaklama tesisi bulunuyor.

Salda Gölü’ne Nasıl Gidilir?

Yeşilova ilçesine 5, Burdur merkezine ise 56 kilometre uzaklıkta bulunan Salda’ya uçak bileti alabileceğiniz en yakın havalimanı Isparta merkezine 30 kilometre uzaklıktaki Süleyman Demirel Havalimanı. Havalimanından sonra ister araç kiralayarak isterseniz de Burdur’a hareket eden otobüsleri kullanarak, Salda’ya ulaşabilirsiniz. Burdur merkezine geldikten sonra bineceğiniz Yeşilova minibüsleri sizi göle kadar götürüyor.

Henüz Yorum Yapılmamış

BİR CEVAP BIRAK

4 × one =

loading-YouTube-player_zps9255a050